Algi w kosmetyce

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Algi w kosmetyce to coraz bardziej doceniany surowiec o wszechstronnym zastosowaniu. Bogate są w różnorodne substancje biologicznie aktywne o znaczeniu farmakologicznym. Stanowią więc cenny surowiec dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, a nawet gastronomicznego. W jaki sposób algi oddziałują na urodę?

Algi w kosmetyce

Rodzaje alg w kosmetyce

Algi odnoszą się do ogromnej grupy organizmów wodnych – samożywnych, najczęściej plechowatych baznaczyniowych organizmów roślinnych, a także prochlorofitów i bakterii. Pod nazwą algi, a raczej glony (nazwa systematyczna) kryje się 11 gromad i ponad 20 tysięcy gatunków organizmów, należących do kilku odrębnych królestw (roślin, protista i bakterii) o zróżnicowanej budowie i kształcie, usystematyzowanych dopiero w 1993 r. przez A. i J. Szweykowskich. W kosmetyce najchętniej i najczęściej wykorzystuje się Chlorellę oraz Spirulinę.

Chlorella jest algą z gromady zielenic, niezwykle bogata w chlorofil, któremu zawdzięcza zielone zabarwienie oraz wiele cennych właściwości. Ma zdolność do chelatacji metali ciężkich i toksyn, przez co intensywnie oczyszcza organizm. Drugą wartościową algą jest Spirulina, słynąca z ponadprzeciętnej zawartości antyoksydantów (w tym fikocyjaniny), żelaza i pełnowartościowego białka. Obie mają ogromną zawartość witamin, minerałów i NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Spore znaczenie kosmetyczne ma także agar będący polisacharydem strukturalnym wodorostów morskich, składającym się głównie z reszt D- i L-galaktozy, z których część jest zestryfikowana kwasem siarkowym. Agar pod wpływem wody pęcznieje, tworząc na gorąco lepkie, galaretowate roztwory koloidalne. Dlatego w branży kosmetycznej stosuje się go najczęściej do produkcji beztłuszczowych kremów czy maseczek. Poprawia smarowalność tych preparatów i zwiększa ich przyczepność. Agar jest również cenionym zagęszczaczem, stabilizatorem i emulgatorem.

Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.

Algi w kosmetyce – działanie

Algi stosowane w kosmetykach lub nakładane bezpośrednio na skórę intensywnie ją odżywiają i wspomagają jej regenerację. Wykazują działanie nawilżające i łagodzą wszelkie podrażnienia skóry. Mogą nawet zmniejszać stany zapalne w przebiegu dermatologicznych schorzeń przewlekłych. Są przy tym całkowicie bezpieczne w użyciu – praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest alergia na algi, co zdarza się jednak rzadko.
Ochronny efekt w stosunku do skóry zapewnia m.in. ekstrakt wykonany z pomocą liazy alginianowej z glonów Laminaria digitata. Otrzymany oleoalginian ma właściwości filmotwórcze: chroni skórę przed zanieczyszczeniami powietrza. Cenne właściwości wykazuje także brunatnica Sargassum muticum. Zawiera wolne aminokwasy, bogaty skład mikroelementowy (potas, magnez i sód, a także wszystkie śladowe pierwiastki o działaniu ochronnym na skórę, czyli żelazo, cynk, mangan, miedź i selen). Ekstrakt z cytozolu jest przeciwutleniaczem, działa ochronnie przed promieniowaniem UVA i promieniowaniem UVB. Ponadto alga ta wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe oraz przeciwzapalne.

Osoby, którym zależy na intensywnym odżywieniu i nawilżeniu skóry, powinny zdecydować się na kosmetyki z dodatkiem Spiruliny. Żadna inna alga nie zawiera tak wszechstronnego i bogatego składu chemicznego. Z powodzeniem kupić można Spirulinę w proszku, a następnie przyrządzać z niej domowe maseczki, wcierki i peelingi. Chlorella natomiast oczyszcza skórę, odświeża oddech i wybiela zęby, przez co bywa składnikiem past do zębów.
Warto zaznaczyć, że jednym z podstawowych zastosowań alg w kosmetologii jest terapia cellulitu. Fukoidan ekstrahowany głównie z alg Fucus vesiculosus istotnie wpływa na wydzielanie lipazy lipoproteinowej, która rozkłada tłuszcz zawarty w adipocytach. Dzięki temu może on zostać sprawnie wydalony z organizmu. Podobne rezultaty przynosi mieszanka wodnych ekstraktów Fucus vesiculosus, Fucus lumbricalis i retinolu.

Algi w kosmetyce – jak stosować?

Algi można nakładać bezpośrednio na ciało i na włosy. Przykładem jest Spirulina w proszku, którą dodaje się do miodu, kefiru lub naturalnego olejku, uzyskując gęstą w konsystencji maseczkę. Można również kupić gotowe już kosmetyki z dodatkiem alg, jednak w tym przypadku warto zwracać uwagę na skład – im większa zawartość algi (im wyżej znajduje się ona na liście składników), tym lepiej. Uzupełnieniem pielęgnacji jest suplementacja alg. Zwłaszcza Spiruliny i Chlorelli, które można przyjmować codziennie. Systematyczna suplementacja sprawi, że będą one wspierać urodę od wewnątrz, co ma ogromne znaczenie w przypadku każdego człowieka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Godlewska K., Michalak I., Chojnacka K., Glony na zdrowie, Wiadomości Chemiczne, 68/2014.
  2. Kępska D., Olejnik Ł., Algi – przyszłość z morza, Chemik, 68/2015.
  3. Goraj A., Piotrowska A., Możliwości wykorzystania glonów i składników z nich pozyskiwanych w przemyśle kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *