Łojotok skóry – przyczyny i leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łojotok skóry to stan nadmiernego wydzielania sebum (łoju), który spowodowany jest zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych. Bardzo często wydzielanie łoju nasila się w okresie dojrzewania oraz przekwitania i może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Łojotok skóry - przyczyny i leczenie

Przyczyny łojotoku skóry

Łojotok skóry to nadmierna produkcja łoju skórnego (sebum), która spowodowana jest zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych. W dużej mierze schorzenie to uwarunkowane jest gospodarką hormonalną (androgeny – hormony płciowe). Gruczoły łojowe wyposażone są w receptory androgenowe, których stymulacja powoduje produkcję łoju. Z racji tego, że działanie hormonów płciowych wpływa na łojotok, zwiększa się on w okresie dojrzewania i pokwitania, a także przy występujących zaburzeniach hormonalnych.

Bardzo często skłonność do łojotoku skóry uwarunkowana jest również genetycznie. Dodatkowo na łojotok skóry duży wpływ mają także zmiany temperatury, stres i niewłaściwa dieta. Szczególnie niedobór witaminy A – przyczynia się do rogowacenia ujść mieszków włosowych, witamina E – powoduje utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy C – reguluje funkcje wydzielnicze, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz zwiększa odporność organizmu.

Objawy łojotoku

Zmiany łojotokowe występują na skórze, w miejscach gdzie zlokalizowana jest największa ilość gruczołów łojowych. Mogą więc wystąpić zarówno na skórze owłosionej jak i tej pozbawionej włosów. Do najczęstszych lokalizacji zalicza się: owłosiona skóra głowy, czoło, powieki, uszy, nos, klatka piersiowa, plecy (okolica między łopatkami), a także naturalne fałdy skóry.

Do głównych objawów łojotoku skóry należy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak leczyć łojotok skóry?

W leczeniu łojotoku skóry stosuje się głównie terapię hormonalną, witaminy, a także preparaty przeciwgrzybicze aplikowane miejscowo. Dodatkowo zaleca się przejście na specjalną dietę oraz zmianę dotychczasowego trybu życia.

Dieta powinna obfitować między innymi w witaminę A i witaminę C, które jednocześnie zaliczane są do grupy naturalnych przeciwutleniaczy. Istotny jest również cynk, który uczestniczy w procesie produkcji sebum, a także bierze udział w syntezie białek, które niezbędne są utrzymania prawidłowego wyglądu skóry.

Jeśli problem dotyczy owłosionej skóry głowy w terapii stosuje się specjalistyczne szampony, które należy regularnie stosować według zaleceń dermatologa.

Istotną kwestią jest unikanie przez chorych produktów wysoko przetworzonych, ostrych przypraw oraz alkoholu. Ważne jest również ograniczenie tłuszczów oraz cukrów, a także palenia papierosów. Wskazane jest unikanie stresu, włączenie aktywności fizycznej, a także właściwa pielęgnacja skóry, z włączeniem ziołowych kąpieli.

W domowej pielęgnacji skóry z łojotokiem powinna znaleźć się:

Czy można całkowicie wyleczyć łojotok skóry?

Łojotoku skóry nie można pozbyć się w 100%, można jednak skutecznie zmniejszyć jego nasilenie poprzez odpowiednie leczenie dermatologiczne oraz właściwą pielęgnację domową skóry.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *