
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Peeling to powszechnie stosowana nazwa określająca zarówno zabieg złuszczający martwy naskórek, jak i kosmetyki wykorzystywane w tym celu. Stanowi wstęp do dalszych czynności pielęgnacyjnych, ponieważ zwiększa przepuszczalność skóry oraz usuwa martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami, które stanowią barierę dla składników aktywnych kosmetyków.
Na rynku mamy ogromny wybór peelingów, dlatego podstawowy podział obejmuje głębokość ich działania. Wyróżniamy peelingi działające:
Inny podział bierze pod uwagę sposób działania peelingu. Wyróżnia więc:
Zdecydowanie najczęściej (zarówno w domu, jak i w gabinetach kosmetycznych) wykorzystywane są peelingi enzymatyczne oraz typu scrub.
Stanowi łagodniejszą formę złuszczania niż scrub. Ma postać kremu, w którego skład wchodzą enzymy roślinne lub substancje pochodzenia zwierzęcego. Enzymy te wnikają w warstwę rogową i rozpuszczają spoiwo międzykomórkowe. W efekcie następuje odklejenie się martwych komórek i wygładzenie skóry.
Peeling enzymatyczny zalecany jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień. W przypadku takich osób tradycyjny peeling mechaniczny typu scrub może powodować zaczerwienienia i podrażnienia. Sam zabieg jest bardzo prosty w wykonaniu, peeling enzymatyczny nakłada się jak maseczkę i pozostawia na powierzchni skóry przez kilka minut. Po upływie określonego na opakowaniu czasu produkt dokładnie zmywa się ciepłą wodą.
To najbardziej powierzchownie działający peeling. Posiada formę kremu zawierającego drobne elementy ścierne, którymi mogą być np. sproszkowane łupiny orzechów włoskich, piasek morski, sole mineralne czy zmielone pestki brzoskwiń. Taki peeling stosowany jest najczęściej jako element przygotowujący skórę do dalszej pielęgnacji. Znacznie zwiększa bowiem wchłanianie cennych składników aktywnych zawartych w kosmetykach.
Na oczyszczoną płynem micelarnym lub żelem skórę nakłada się porcję peelingu i delikatnie masuje skórę przez 2-3 minuty, najlepiej ruchami okrężnymi. Granulki zawarte w kosmetyku przesuwają się pomiędzy powierzchnią skóry, a palcami, powodując ścieranie martwych zrogowaciałych komórek. Nie zaleca się stosowania tego typu peelingu w przypadku skóry wrażliwej i z trądzikiem.
Omawiając peelingi warto wspomnieć o peelingu kawitacyjnym, który odbywa się z wykorzystaniem ultradźwięków. W środowisku wodnym wywołują one tzw. Zjawisko kawitacji, stąd nazwa zabiegu. Kawitacja polega na wytwarzaniu się w cieczy pęcherzyków wypełnionych gazem, które następnie gwałtownie pękają, powodując tym samym odrywanie się martwych komórek naskórka.
Peeling kawitacyjny ma charakter bardzo powierzchowny – złuszczają się wyłącznie zewnętrzne pokłady warstwy rogowej naskórka wraz z pokrywającymi je zanieczyszczeniami, nadmiarem sebum oraz resztkami kosmetyków. Tego typu zabieg jest również bardzo popularny w gabinetach kosmetycznych.
Peelingi stanowią bardzo ważną grupę zabiegów, których działanie przynosi ogromne korzyści zwłaszcza w pielęgnacji skóry tłustej, zanieczyszczonej, z problemami i suchej. Odpowiednio dobrany peeling powinniśmy jednak wykonywać bez względu na rodzaj skóry. Złuszczenie martwego naskórka wraz z zanieczyszczeniami powoduje:
Skóra jest gotowa do dalszej pielęgnacji, np. zastosowania kremów odżywczych. Peeling sprawia, że składniki aktywne takiego kremu nie mają na swojej drodze żadnych przeszkód w postaci martwych komórek naskórka, mogą więc swobodnie, maksymalnie przenikać do głębszych partii skóry.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły