Peeling to powszechnie stosowana nazwa określająca zarówno zabieg złuszczający martwy naskórek, jak i kosmetyki wykorzystywane w tym celu. Stanowi wstęp do dalszych czynności pielęgnacyjnych, ponieważ zwiększa przepuszczalność skóry oraz usuwa martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami, które stanowią barierę dla składników aktywnych kosmetyków.
Podział peelingów
Na rynku mamy ogromny wybór peelingów, dlatego podstawowy podział obejmuje głębokość ich działania. Wyróżniamy peelingi działające:
- bardzo powierzchownie – jedynie w obrębie warstwy rozłącznej lub w obrębie całej warstwy rogowej. Są to peelingi enzymatyczne i typu scrub lub mikrodermabrazja;
- powierzchownie – w obrębie całego naskórka. Są to np. peelingi na bazie kwasu pirogronowego czy kwasu glikolowego;
- głęboko – ich działanie sięga aż górnych warstw skóry właściwej. Mowa o dermabrazji klasycznej lub laserowej.
Inny podział bierze pod uwagę sposób działania peelingu. Wyróżnia więc:
- mechaniczne – komórki naskórka usuwane są wskutek ich ścierania;
- enzymatyczne – komórki naskórka są usuwane wskutek działania odpowiednio dobranych enzymów;
- fizyczne – komórki naskórka są usuwane na drodze wytwarzania zjawisk fizycznych;
- chemiczne – usunięcie komórek naskórka powodują środki chemiczne.
Zdecydowanie najczęściej (zarówno w domu, jak i w gabinetach kosmetycznych) wykorzystywane są peelingi enzymatyczne oraz typu scrub.
Peeling enzymatyczny
Stanowi łagodniejszą formę złuszczania niż scrub. Ma postać kremu, w którego skład wchodzą enzymy roślinne lub substancje pochodzenia zwierzęcego. Enzymy te wnikają w warstwę rogową i rozpuszczają spoiwo międzykomórkowe. W efekcie następuje odklejenie się martwych komórek i wygładzenie skóry.
Peeling enzymatyczny zalecany jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień. W przypadku takich osób tradycyjny peeling mechaniczny typu scrub może powodować zaczerwienienia i podrażnienia. Sam zabieg jest bardzo prosty w wykonaniu, peeling enzymatyczny nakłada się jak maseczkę i pozostawia na powierzchni skóry przez kilka minut. Po upływie określonego na opakowaniu czasu produkt dokładnie zmywa się ciepłą wodą.
Peeling typu scrub
To najbardziej powierzchownie działający peeling. Posiada formę kremu zawierającego drobne elementy ścierne, którymi mogą być np. sproszkowane łupiny orzechów włoskich, piasek morski, sole mineralne czy zmielone pestki brzoskwiń. Taki peeling stosowany jest najczęściej jako element przygotowujący skórę do dalszej pielęgnacji. Znacznie zwiększa bowiem wchłanianie cennych składników aktywnych zawartych w kosmetykach.
Na oczyszczoną płynem micelarnym lub żelem skórę nakłada się porcję peelingu i delikatnie masuje skórę przez 2-3 minuty, najlepiej ruchami okrężnymi. Granulki zawarte w kosmetyku przesuwają się pomiędzy powierzchnią skóry, a palcami, powodując ścieranie martwych zrogowaciałych komórek. Nie zaleca się stosowania tego typu peelingu w przypadku skóry wrażliwej i z trądzikiem.
Peeling kawitacyjny
Omawiając peelingi warto wspomnieć o peelingu kawitacyjnym, który odbywa się z wykorzystaniem ultradźwięków. W środowisku wodnym wywołują one tzw. Zjawisko kawitacji, stąd nazwa zabiegu. Kawitacja polega na wytwarzaniu się w cieczy pęcherzyków wypełnionych gazem, które następnie gwałtownie pękają, powodując tym samym odrywanie się martwych komórek naskórka.
Peeling kawitacyjny ma charakter bardzo powierzchowny – złuszczają się wyłącznie zewnętrzne pokłady warstwy rogowej naskórka wraz z pokrywającymi je zanieczyszczeniami, nadmiarem sebum oraz resztkami kosmetyków. Tego typu zabieg jest również bardzo popularny w gabinetach kosmetycznych.
Peeling – jakie ma korzyści?
Peelingi stanowią bardzo ważną grupę zabiegów, których działanie przynosi ogromne korzyści zwłaszcza w pielęgnacji skóry tłustej, zanieczyszczonej, z problemami i suchej. Odpowiednio dobrany peeling powinniśmy jednak wykonywać bez względu na rodzaj skóry. Złuszczenie martwego naskórka wraz z zanieczyszczeniami powoduje:
- usunięcie zrogowaceń i nieprzyjemnych w dotyku, szorstkich warstw naskórka;
- pobudzenie mechanizmów regulacyjnych tkanek;
- wygładzenie zmarszczek mimicznych;
- rozjaśnienie przebarwień;
- spłycenie niezbyt głębokich blizn;
- ujędrnienie i uelastycznienie skóry wskutek poprawy mikrokrążenia;
- złagodzenie zmian trądzikowych;
- odblokowanie ujść gruczołów łojowych;
- pobudzenie procesów regeneracyjnych w skórze;
- lepsze nawilżenie skóry.
Skóra jest gotowa do dalszej pielęgnacji, np. zastosowania kremów odżywczych. Peeling sprawia, że składniki aktywne takiego kremu nie mają na swojej drodze żadnych przeszkód w postaci martwych komórek naskórka, mogą więc swobodnie, maksymalnie przenikać do głębszych partii skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wilczyński S., Najczęstsze powikłania po peelingach powierzchniowych i średnio głębokich oraz metody ich leczenia, Medycyna Estetyczna.
- Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.