Włosy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Włosy to zrogowaciały wytwór naskórka skóry głowy (a niekiedy i innych miejsc na ciele), występujący wyłącznie u ssaków. Zbudowany jest głównie z keratyny, czyli grupy białek nierozpuszczalnych w wodzie. Kondycja włosów może wiele powiedzieć o stanie zdrowia, a także o codziennej pielęgnacji każdej osoby. Aby cieszyć się lśniącymi i gęstymi włosami należy pilnować urozmaiconej diety, nawodnienia organizmu oraz odpowiednio je pielęgnować.

Włosy

Budowa włosa

Każdy włos zbudowany jest z 5 podstawowych elementów:

  • cebulki;
  • mieszka włosowego;
  • macierzy;
  • brodawki;
  • łodygi.

Dobra kondycja wszystkich tych elementów przekłada się na zdrowy wygląd włosów.

Cebulka włosa

Stanowi miejsce wzrostu włosa, to właśnie od niej zależy czy znajduje się on w fazie wzrastania czy w fazie wypadania. Z cebulki wyrasta łodyga o określonym zabarwieniu (naturalne włosy najczęściej mają kolor rudy, czarny, brązowy, miodowy bądź brązowy). Stanowi jedyną żywą część włosa, zawiera komórki macierzyste. Cebulka bezpośrednio łączy się z brodawką włosa odpowiadającą za jej ukrwienie.

Mieszek włosowy

Część włosa, w której zlokalizowana jest cebulka. Łączy się ze skórą głowy za pomocą mięśnia przywłosowego. Do jego kanału uchodzą również gruczoły łojowe, odpowiadające za natłuszczenie i ochronę całej łodygi włosa. Nadaktywność gruczołów łojowych jest przyczyną nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Macierz włosa

Wchodzi w skład mieszka włosowego i stanowi podskórną część włosa. Opisując dokładniej, jest to dolna jego część znajdująca się w cebulce. To właśnie macierz daje początek nowym, zdrowym włosom, dlatego wiele źródeł stosuje zamienną nazwę „korzeń włosa”. Praca komórek macierzystych znajdujących się w macierzy ma bezpośredni wpływ na prawidłowy wzrost włosów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Brodawka włosa

Wklęsła, dolna część cebulki włosa, na powierzchni której lokalizują się komórki macierzyste niezbędne do wzrostu włosa. Tuż obok niej przebiega dobrze rozbudowana sieć naczynek krwionośnych oraz nerwów, odpowiadających za odżywienie i dotlenienie brodawek włosów. Masaż skóry głowy sprawia, że stają się one lepiej ukrwione, a więc i włosy rosną szybciej i są zdrowsze.

Łodyga

Łodyga to część właściwa włosa, czyli jego całość od poziomu skóry głowy. Jest całkowicie zbudowany z keratyny, a w jego budowie wyróżnia się dodatkowo 3 części:

  • rdzeń – nie występuje jednak w bardzo cienkich włosach, stanowi warstwę wewnętrzną;
  • kora – okala rdzeń i stanowi aż 80% całości włosa. Znajduje się tu barwnik odpowiadający za jego kolor;
  • osłonka – część zewnętrzna, zwana również łuską. Odpowiada za porowatość włosów.

To właśnie stan poszczególnych warstw łodygi warunkuje to, co widzimy – elektryzowanie i puszenie włosów, ich gładki i zdrowy wygląd, siwiznę bądź naturalny kolor. Łodyga włosa nie jest ukrwiona i unerwiona, przez co nie czujemy bólu podczas obcinania włosów.

Rodzaje włosów

Wyróżniamy kilka rodzajów włosów, a znajomość ta ma ogromny wpływ dla codziennej pielęgnacji. Są to:

  • proste włosy – nigdy nie kręcą się same, trudno nadać im inny kształt na dłużej. Istnieją 3 podtypy prostych włosów: 1a (cienkie, proste i zwykle oklapnięte), 1b (proste, o przeciętnej grubości) oraz 1c (grube i sztywne, typowe dla kobiet azjatyckich);
  • falowane włosy – często mylone z prostymi lecz niesfornie ułożonymi. Po umyciu układają się w fale, niekiedy na całej długości, a niekiedy jedynie na końcach;
  • loki – włosy kręcone, mogą mieć luźny skręt lub regularny. Nie lubią czesania oraz nadmiernego dotykania, ponieważ szybko się puszą. Są wrażliwe na zmiany wilgotności powietrza, zwykle potrzebują dodatkowej dawki emolientów w pielęgnacji;
  • sprężynki – włosy mocno kręcone, tworzące sprężynki. Typowe dla kobiet afrykańskiego pochodzenia.

Włosy mogą być cienkie, grube lub pośrednie.

Porowatość włosów

Porowatość włosów to naturalne rozłożenie łusek i ich zdolność do odchylania się oraz wracania na swoje miejsce. Wyróżniamy 3 porowatości włosów:

  • niską – łuski ciasno przylegają do kory włosa, są ułożone regularnie i trudno je uszkodzić. Są więc odporne na działanie czynników atmosferycznych czy tych związanych z regularną stylizacją włosów. Z natury są zdrowe, lśniące i silne. Nie wymagają intensywnej pielęgnacji, a jej nadmiar może nieestetycznie obciążać takie włosy;
  • wysoką – włosy są wyjątkowo wrażliwe i podatne na uszkodzenia, reagują na każdą zmianę temperatury czy wilgotności powietrza. Są jednak bardzo podatne na farbowanie czy stylizację. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji staną się matowe, szorstkie i spuszone;
  • średnią – włosy średnioporowate cechują się nieznacznie rozchylonymi łuskami. Bywają osłabione i brakuje im nawilżenia, wykazują przy tym tendencję do puszenia się od deszczu lub nadmiaru wilgoci. Są szorstkie w dotyku, jednak po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych szybko stają się gładkie i miękkie.

Porowatość włosów ma ogromny wpływ na dobór kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Przykładowo, włosy niskoporowate preferują oleje o małych cząsteczkach, np. olej kokosowy czy olej babassu, które wnikają w głąb włosa, lecz nie odkładają się na jego powierzchni. Dodatkowo warto sięgać po lekkie kosmetyki nawilżające, np. ekstrakty roślinne czy żel z aloesu. Z kolei przy włosach wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje o dużych cząsteczkach, np. olej jojoba, olej ze słodkich migdałów czy olej sezamowy. Należy unikać ciężkich maseł, korzystać z metody OMO oraz regularnie poddawać je intensywnej regeneracji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *