Fibroblasty

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fibroblasty to aktywne metabolicznie komórki tkanki łącznej, w tym również skóry. Warunkują jej sprężystość i elastyczność, wpływając bezpośrednio na młody i zdrowy wygląd. Bardzo często stanowią obiekt eksperymentalnych badań naukowych, czemu sprzyja możliwość ich łatwego wyhodowania w warunkach laboratoryjnych. Czym dokładnie są fibroblasty oraz co warto o nich wiedzieć?

Fibroblasty - czym są?

Fibroblasty – charakterystyka

Fibroblasty to komórki skóry właściwej oraz innych tkanek łącznych. W skórze odpowiadają głównie za syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli substancji o kluczowym znaczeniu w utrzymaniu jej prawidłowej kondycji. Zarówno włókna kolagenowe, jak i elastynowe stanowią pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry, a kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom nawilżającym spaja je, tworząc jej wytrzymałą strukturę. Budowa omawianych komórek zależy od tego, czy są one aktywne, czy nieaktywne. Aktywne fibroblasty charakteryzują się obecnością szorstkiej siateczki śródplazmatycznej, zaś nieaktywne zredukowanym retikulum. Są ponadto mniejsze i posiadają wrzecionowaty kształt. Fibroblasty jako komórki mają okrągłe lub owalne jądro, zwykle z wyraźnie zaznaczonym jąderkiem. Są komórkami osiadłymi, choć wykazują zdolność do przemieszczania się. Wraz z wiekiem fibroblasty stają się komórkami mniej produktywnymi. Ich funkcje, podobnie jak funkcje kwasu hialuronowego zanikają, przez co osłabieniu ulega proces odnowy komórek. W związku z tym skóra staje się mniej gęsta i z biegiem czasu wiotczeje.

Fibroblasty – funkcje

Fibroblasty pełnią w organizmie następujące funkcje:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • produkują enzymy – kolagenazę i stromelizynę;
  • syntezują kwas hialuronowy;
  • wytwarzają włókna istoty międzykomórkowej;
  • odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia;
  • produkują proteoglikany istoty podstawowej;
  • są podstawowym materiałem budulcowym skóry, wspólnie z kolagenem.

Specyficzną, odkrytą stosunkowo niedawno formą fibroblastów są miofibroblasty. Tworzą wyodrębnioną populację specyficznych komórek pochodzenia mezodermalnego, wykazujących morfologiczne i funkcjonalne właściwości zarówno fibroblastów, jak i komórek mięśni gładkich. Stanowią źródło cytokin, dzięki którym wpływają na regulację lokalnych procesów zapalnych. Ma to kluczowe znaczenie m.in. w przebiegu przewlekłych chorób jelit, np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohona.

Fibroblasty a kosmetologia

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrową i elastyczną skórą, warto zadbać o pobudzenie jej komórek – fibroblastów. W tym celu kluczowa jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja skóry, korzystanie z zabiegów kosmetycznych, ale również dieta bogata w witaminy i minerały. Związki te biorą udział w reakcjach enzymatycznych i są niezwykle ważne w procesie produkcji elementów budulcowych. Jedną z najbardziej istotnych jest witamina C. To właśnie ten związek bierze udział biosyntezie tych ważnych białek strukturalnych skóry. Należy zaznaczyć, że witamina C działa aż na trzech płaszczyznach. Pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, wspomaga aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces krzyżowania i stabilizowania włókien kolagenowych, a także spowalnia produkcję elastyny, dzięki czemu istnieje możliwość usuwania jej nadmiaru z organizmu. Innymi cennymi związkami są: luteina, koenzym Q10, NNKT. Na kondycję skóry dobrze wpływa włączenie do diety zielonych warzyw liściastych oraz Spiruliny, będącej skoncentrowanym źródłem wielu cennych składników.

Medycyna estetyczna oraz kosmetologia oferuje szeroki zakres usług wpływających na pobudzenie aktywności fibroblastów. Należy do nich m.in. zabieg:

Ponadto wykonuje się również zabieg aplikacji fibroblastów w głąb skóry za pomocą zastrzyków. Korzystanie z nich przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, a także pozbycia się nieestetycznych blizn potrądzikowych. Na rynku dostępne są kosmetyki, które po wniknięciu w głąb skóry aktywują syntezę fibroblastów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że efekty ich stosowania widoczne są dopiero po dłuższym czasie. Należy ponadto mieć na uwadze, że nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, opalanie się czy korzystanie z solarium, zanieczyszczenia oraz nadmierny stres w życiu szkodliwie wpływają na czynność fibroblastów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tomaszewski J., Adamiak-Godlewska A., Bogusiewicz M., Brzana W., Juszczak M., Rzeski W., Rechberger T., Wpływ estrogenów i tamoksifenu na biosyntezę kolagenu typu III przez fibroblasty powięzi łonowo-cewkowej w hodowlach prowadzonych na mono i multifilamentowych siatkach polipropylenowych, Ginekologia Polska, 81/2010.
  2. Dominiak A., Nowicki T., Łacheta D., Nowicka G., Fibroblasty związane z nowotworem jako potencjalny cel terapii onkologicznej, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 73/2019.
  3. Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  4. Klewin-Steinböck S., Wyganowska-Świątkowska M., Heterogeniczność fibroblastów, Dental Forum, 2/2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *