Rozstępy to powszechnie występujący problem skórny natury estetycznej. Dotyczy zwłaszcza kobiet. Według różnych źródeł szacuje się, że rozstępy występują u 50-90% populacji ogólnej. Manifestują się jako wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry, swoim wyglądem przypominając bliznę. Za główną przyczynę ich powstawania uznaje się nagłą zmianę masy ciała, a więc szybkie schudnięcie lub przytycie.
Powstawanie rozstępów
Zdrowa skóra właściwa zbudowana jest ze zwartej tkanki łącznej, głównie włókien kolagenowych i elastynowych, ale także zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych, gruczołów łojowych oraz gruczołów potowych. Włókna kolagenowe i elastynowe tworzą sploty i utkania o charakterystycznym przebiegu, co zapewnia skórze rozciągliwość oraz jędrność. W momencie powstawania rozstępów skóra poddawana jest dużym siłom rozciągającym, które powodują pękanie włókien kolagenowych. Stają się one cienkie i poprzerywane na całej swojej długości. Wyróżnia się kilka faz powstawania rozstępów:
- faza zapalna – trwa 12-24 miesiące . Rozstępy są wówczas jeszcze niedojrzałe, przybierając zabarwienie czerwone lub fioletowe. W obrębie skóry właściwej obserwuje się stan zapalny i obrzęk, czemu może towarzyszyć świąd. Na tym etapie rozstępy najlepiej poddają się terapii, ponieważ nie są jeszcze uformowane;
- faza zanikowa – stan zapalny ustępuje, a skóra w obrębie zmian staje się ścieńczała. W cienkiej tkance łącznej zauważyć można zdegradowane włókna kolagenowe i rozgałęzione włókna elastynowe, co daje charakterystyczną zmianę skórną zwaną właśnie rozstępem.
Główną przyczyną powstawania rozstępów jest rozciąganie skóry.
Przyczyny rozstępów
Udowodniono, że powstawanie rozstępów zależy od predyspozycji genetycznych danej osoby, wyróżnia się jednak czynniki ryzyka takie jak:
- zbyt szybka utrata masy ciała;
- zbyt gwałtowne tycie;
- palenie papierosów;
- niskie nawodnienie organizmu;
- podwyższony poziom kortyzolu (wskutek nadmiaru stresu lub chorób takich jak zespół Cushinga);
- przewlekłe przyjmowanie glikokortykosteroidów;
- zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.
Aż 90% kobiet ciężarnych doświadcza powstawania rozstępów w 6 i 7 miesiącu ciąży. Lokalizują się wówczas na brzuchu oraz na piersiach, czyli częściach ciała, które nagle znacznie zwiększają swoją objętość.
Zobacz również: Rozstępy w ciąży – jak ich unikać?
Jak wyglądają rozstępy
Rozstępy do część skóry wyglądem przypominająca blizny, jest jednocześnie pozbawiona przydatków (mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych). Najczęściej rozstępy lokalizują się na skórze brzucha, ud, piersi i pośladków. Bywają wypukłe, a wraz z upływem czasu przybierają białe zabarwienie. Zwykle nie są podatne na opalanie, dlatego bardziej widać je latem.
Sposoby na rozstępy
Istnieje wiele sposobów na rozstępy. Można pozostać regularnie aktywnym fizycznie, pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, suplementować kolagen i kwas hialuronowy oraz zdrowo się odżywiać. Wpłynie to na poprawę jędrności i elastyczności skóry, dzięki czemu rozstępy nie będą wyglądać nieestetycznie. Domowe sposoby nie wpłyną jednak na ich eliminację. Chcąc zmniejszyć widoczność rozstępów warto skorzystać z pomocy doświadczonego kosmetologa. Pomocne wydają się być zabiegi zwiększające zdolności regeneracyjne skóry właściwej, takie jak:
- mezoterapia igłowa;
- radiofrekwencja;
- karboksyterapia;
- pulsacyjny laser barwnikowy;
- lasery nieablacyjne.
Zabiegi te stymulują procesy odnowy na poziomie skóry właściwej, pobudzając fibroblasty do produkcji nowych, wytrzymałych na rozciąganie włókien kolagenowych,. Dodatkowo zwiększają nawilżenie i jędrność skóry, co przekłada się na poprawę jej ogólnej kondycji. Równie skuteczne są zabiegi przebiegające ze złuszczaniem martwego naskórka, takie jak peeling kawitacyjny czy peeling chemiczny (polecanymi składnikami aktywnymi są kwas glikolowy, retinoidy czy kwas trichlorooctowy).
Zobacz również: Peeling glikolowy – działanie, wskazania i przeciwwskazania.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farmakologia Polska, 7/2018.
- Kamm A., Załęska I., Starosta A., Porównanie skuteczności serii zabiegów mikrodermabrazji diamentowej i kwasu glikolowego w terapii rozstępów w fazie zanikowej, Kosmetologia Estetyczna, 2/2018.
- Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.