
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Fotostarzenie się skóry to nic innego jak zmiany zachodzące w skórze na skutek długotrwałego działania promieniowania UV. Zmiany te mogą przybierać różną postać m.in. zmarszczek, bruzd czy przebarwień. Czym charakteryzuje się fotostarzenie? Jakie istnieją przyczyny jego pojawienia się oraz w jaki sposób leczyć tego rodzaju zmiany?
Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry zachodzące na skutek długotrwałego eksponowania na promienie UV. Takie działanie bardzo niekorzystnie wpływa na tkankę łączną skóry, ponieważ powoduje gromadzenie się w niej niewłaściwych włókien elastynowych prowadząc do degradacji włókien kolagenowych i innych składników macierzy komórkowej.
Do najczęstszych objawów fotostarzenia się skóry zalicza się:
W wyniku procesu fotostarzenia naskórek staje się wyraźnie pogrubiony lub mocno scieńczały. Z kolei kolagen obecny w skórze ulega zaburzeniu. Dość charakterystyczną zmianą jest gromadzenie się elastyny na poziomie granicy naskórka ze skórą właściwą. Jest to tzw. włóknienie słoneczne.
W celu profilaktyki skóry przed zachodzącym procesem fotostarzenia się należy stale ją ochraniać przed działaniem promieni słonecznych. Koniecznym jest więc używanie kremów ochronnych z filtrem o faktorze 50 SPF. Dodatkowo należy unikać miejsc takich jak solarium oraz eksponowania skóry na słońce w godzinach między 10-15.
W temacie jakim jest leczenie oznak fotostarzenia się skóry bardzo dobrze sprawdzają się retinoidy (pochodne witaminy A), często polecane przez lekarzy dermatologów. Zarówno ich przyjmowanie ogólne jak i miejscowe pobudza prawidłowe różnicowanie się komórek naskórka, produkcję nowego kolagenu oraz tzw. angiogenezę – syntezę nowych naczyń krwionośnych. Zastosowanie tego rodzaju terapii powoduje zmniejszenie się melaniny w naskórku przez co skóra staje się jaśniejsza, a jej koloryt wyrównany. Warto zaznaczyć, że retinoidy są wykorzystywane nie tylko w przypadku walki z fotostarzeniem, ale również przy fizjologicznym starzeniu się skóry, w redukcji trądziku pospolitego oraz w przypadku stanów przednowotworowych.
Leczenie retinoidami nie należy jednak do kuracji krótkotrwałych. Terapia to około rok czasu regularnego stosowania leków. Należy również wiedzieć, że podczas leczenia mogą pojawić się skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry, ogólnego przemęczenia organizmu i jego osłabienia, przesuszenia skóry, wypadania włosów, wysuszenia oczu oraz błony śluzowej nosa, pękania kącików ust czy krwotoków z nosa. Tego rodzaju terapia wymaga przestrzegania pewnych zasad. Koniecznym jest bezwzględna ochrona przez słońcem, a więc całkowity brak ekspozycji skóry na działanie promieni oraz jednoczesne stosowanie kremu z filtrem UV.
Warto również pomyśleć o suplementacji cenną dla naszej urody witaminą C oraz kolagenem. Oba suplementy można przyjmować w postaci tabletek, które stosowane regularnie bardzo korzystnie wpływają na wygląd skóry. Witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, obkurcza je zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu się tzw. pajączków (teleangiektazji, wenektazji). Ponadto wykazuje działanie przeciw wolnym rodnikom usuwając je z organizmu. Odpowiedzialne są one za przedwczesne starzenie się skóry jak i całego organizmu. Istotną informacją jest fakt, że preparaty te można łączyć z retinoidami.
Aby poprawić stan naszej skóry warto dodatkowo pomyśleć o zastosowaniu chemicznej kuracji złuszczającej z zastosowaniem kwasów np. glikolowego lub mlekowego. Po takim leczeniu zawartość kolagenu w skórze zwiększa się po okresie 6 miesięcy.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
7 odpowiedzi
Na szczęście solarium to zdecydowanie nie dla mnie.Na słońcu lubię przebywać ale z głową. I z filtrem oczywiście 🙂
Chyba wszystkie wymienione objawy mnie dotyczą choć stosuję się do zaleceń. Ups… 🙂
Ja zażywam wit. C i unikam solarium – mam nadzieję, że moja skóra to doceni 😉 Pozdrawiam 🙂
Zazywam teraz kwas hialuronowy z witamina C i bardzo, bardzo unikam slonca. Efekty widac!
Bardzo ciekawy wpis 🙂
Witamin C dobra na wszystko.
Regularnie stosuje serum z wit. C i jestem ogromnie zadowolona z efektów! To naprawde działa 🙂