Fotostarzenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fotostarzenie się skóry to nic innego jak zmiany zachodzące w skórze na skutek długotrwałego działania promieniowania UV. Zmiany te mogą przybierać różną postać m.in. zmarszczek, bruzd czy przebarwień. Czym charakteryzuje się fotostarzenie? Jakie istnieją przyczyny jego pojawienia się oraz w jaki sposób leczyć tego rodzaju zmiany?

Fotostarzenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie

Fotostarzenie – przyczyny

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry zachodzące na skutek długotrwałego eksponowania na promienie UV. Takie działanie bardzo niekorzystnie wpływa na tkankę łączną skóry, ponieważ powoduje gromadzenie się w niej niewłaściwych włókien elastynowych prowadząc do degradacji włókien kolagenowych i innych składników macierzy komórkowej.

Fotostarzenie – objawy

Do najczęstszych objawów fotostarzenia się skóry zalicza się:

  • suchość skóry;
  • zwiotczenie;
  • zmarszczki;
  • zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia);
  • pogrubienie naskórka;
  • teleangiektazje.

W wyniku procesu fotostarzenia naskórek staje się wyraźnie pogrubiony lub mocno scieńczały. Z kolei kolagen obecny w skórze ulega zaburzeniu. Dość charakterystyczną zmianą jest gromadzenie się elastyny na poziomie granicy naskórka ze skórą właściwą. Jest to tzw. włóknienie słoneczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Fotostarzenie – profilaktyka i leczenie

W celu profilaktyki skóry przed zachodzącym procesem fotostarzenia się należy stale ją ochraniać przed działaniem promieni słonecznych. Koniecznym jest więc używanie kremów ochronnych z filtrem o faktorze 50 SPF. Dodatkowo należy unikać miejsc takich jak solarium oraz eksponowania skóry na słońce w godzinach między 10-15.

W temacie jakim jest leczenie oznak fotostarzenia się skóry bardzo dobrze sprawdzają się retinoidy (pochodne witaminy A), często polecane przez lekarzy dermatologów. Zarówno ich przyjmowanie ogólne jak i miejscowe pobudza prawidłowe różnicowanie się komórek naskórka, produkcję nowego kolagenu oraz tzw. angiogenezę – syntezę nowych naczyń krwionośnych. Zastosowanie tego rodzaju terapii powoduje zmniejszenie się melaniny w naskórku przez co skóra staje się jaśniejsza, a jej koloryt wyrównany. Warto zaznaczyć, że retinoidy są wykorzystywane nie tylko w przypadku walki z fotostarzeniem, ale również przy fizjologicznym starzeniu się skóry, w redukcji trądziku pospolitego oraz w przypadku stanów przednowotworowych.

Leczenie retinoidami nie należy jednak do kuracji krótkotrwałych. Terapia to około rok czasu regularnego stosowania leków. Należy również wiedzieć, że podczas leczenia mogą pojawić się skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry, ogólnego przemęczenia organizmu i jego osłabienia, przesuszenia skóry, wypadania włosów, wysuszenia oczu oraz błony śluzowej nosa, pękania kącików ust czy krwotoków z nosa. Tego rodzaju terapia wymaga przestrzegania pewnych zasad. Koniecznym jest bezwzględna ochrona przez słońcem, a więc całkowity brak ekspozycji skóry na działanie promieni oraz jednoczesne stosowanie kremu z filtrem UV.

Warto również pomyśleć o suplementacji cenną dla naszej urody witaminą C oraz kolagenem. Oba suplementy można przyjmować w postaci tabletek, które stosowane regularnie bardzo korzystnie wpływają na wygląd skóry. Witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, obkurcza je zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu się tzw. pajączków (teleangiektazji, wenektazji). Ponadto wykazuje działanie przeciw wolnym rodnikom usuwając je z organizmu. Odpowiedzialne są one za przedwczesne starzenie się skóry jak i całego organizmu. Istotną informacją jest fakt, że preparaty te można łączyć z retinoidami.

Aby poprawić stan naszej skóry warto dodatkowo pomyśleć o zastosowaniu chemicznej kuracji złuszczającej z zastosowaniem kwasów np. glikolowego lub mlekowego. Po takim leczeniu zawartość kolagenu w skórze zwiększa się po okresie 6 miesięcy.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 odpowiedzi

  1. Na szczęście solarium to zdecydowanie nie dla mnie.Na słońcu lubię przebywać ale z głową. I z filtrem oczywiście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *