Fotostarzenie się skóry to nic innego jak zmiany zachodzące w skórze na skutek długotrwałego działania promieniowania UV. Zmiany te mogą przybierać różną postać m.in. zmarszczek, bruzd czy przebarwień. Czym charakteryzuje się fotostarzenie? Jakie istnieją przyczyny jego pojawienia się oraz w jaki sposób leczyć tego rodzaju zmiany?
Fotostarzenie – przyczyny
Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry zachodzące na skutek długotrwałego eksponowania na promienie UV. Takie działanie bardzo niekorzystnie wpływa na tkankę łączną skóry, ponieważ powoduje gromadzenie się w niej niewłaściwych włókien elastynowych prowadząc do degradacji włókien kolagenowych i innych składników macierzy komórkowej.
Fotostarzenie – objawy
Do najczęstszych objawów fotostarzenia się skóry zalicza się:
- suchość skóry;
- zwiotczenie;
- zmarszczki;
- zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia);
- pogrubienie naskórka;
- teleangiektazje.
W wyniku procesu fotostarzenia naskórek staje się wyraźnie pogrubiony lub mocno scieńczały. Z kolei kolagen obecny w skórze ulega zaburzeniu. Dość charakterystyczną zmianą jest gromadzenie się elastyny na poziomie granicy naskórka ze skórą właściwą. Jest to tzw. włóknienie słoneczne.
Fotostarzenie – profilaktyka i leczenie
W celu profilaktyki skóry przed zachodzącym procesem fotostarzenia się należy stale ją ochraniać przed działaniem promieni słonecznych. Koniecznym jest więc używanie kremów ochronnych z filtrem o faktorze 50 SPF. Dodatkowo należy unikać miejsc takich jak solarium oraz eksponowania skóry na słońce w godzinach między 10-15.
W temacie jakim jest leczenie oznak fotostarzenia się skóry bardzo dobrze sprawdzają się retinoidy (pochodne witaminy A), często polecane przez lekarzy dermatologów. Zarówno ich przyjmowanie ogólne jak i miejscowe pobudza prawidłowe różnicowanie się komórek naskórka, produkcję nowego kolagenu oraz tzw. angiogenezę – syntezę nowych naczyń krwionośnych. Zastosowanie tego rodzaju terapii powoduje zmniejszenie się melaniny w naskórku przez co skóra staje się jaśniejsza, a jej koloryt wyrównany. Warto zaznaczyć, że retinoidy są wykorzystywane nie tylko w przypadku walki z fotostarzeniem, ale również przy fizjologicznym starzeniu się skóry, w redukcji trądziku pospolitego oraz w przypadku stanów przednowotworowych.
Leczenie retinoidami nie należy jednak do kuracji krótkotrwałych. Terapia to około rok czasu regularnego stosowania leków. Należy również wiedzieć, że podczas leczenia mogą pojawić się skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry, ogólnego przemęczenia organizmu i jego osłabienia, przesuszenia skóry, wypadania włosów, wysuszenia oczu oraz błony śluzowej nosa, pękania kącików ust czy krwotoków z nosa. Tego rodzaju terapia wymaga przestrzegania pewnych zasad. Koniecznym jest bezwzględna ochrona przez słońcem, a więc całkowity brak ekspozycji skóry na działanie promieni oraz jednoczesne stosowanie kremu z filtrem UV.
Warto również pomyśleć o suplementacji cenną dla naszej urody witaminą C oraz kolagenem. Oba suplementy można przyjmować w postaci tabletek, które stosowane regularnie bardzo korzystnie wpływają na wygląd skóry. Witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, obkurcza je zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu się tzw. pajączków (teleangiektazji, wenektazji). Ponadto wykazuje działanie przeciw wolnym rodnikom usuwając je z organizmu. Odpowiedzialne są one za przedwczesne starzenie się skóry jak i całego organizmu. Istotną informacją jest fakt, że preparaty te można łączyć z retinoidami.
Aby poprawić stan naszej skóry warto dodatkowo pomyśleć o zastosowaniu chemicznej kuracji złuszczającej z zastosowaniem kwasów np. glikolowego lub mlekowego. Po takim leczeniu zawartość kolagenu w skórze zwiększa się po okresie 6 miesięcy.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
7 Responses
Na szczęście solarium to zdecydowanie nie dla mnie.Na słońcu lubię przebywać ale z głową. I z filtrem oczywiście 🙂
Chyba wszystkie wymienione objawy mnie dotyczą choć stosuję się do zaleceń. Ups… 🙂
Ja zażywam wit. C i unikam solarium – mam nadzieję, że moja skóra to doceni 😉 Pozdrawiam 🙂
Zazywam teraz kwas hialuronowy z witamina C i bardzo, bardzo unikam slonca. Efekty widac!
Bardzo ciekawy wpis 🙂
Witamin C dobra na wszystko.
Regularnie stosuje serum z wit. C i jestem ogromnie zadowolona z efektów! To naprawde działa 🙂