Cellulit

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cellulit jest bardzo częstą przypadłością kobiet i nieco rzadszą mężczyzn. Stanowi obecnie ważny problem w nowoczesnej kosmetologii i medycynie estetycznej. Obserwacje mikroskopowe wykazały, że za nieestetyczny wygląd skóry objętej cellulitem nie jest odpowiedzialny, jak wcześniej przypuszczano, stan zapalny, lecz zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej o charakterze obrzękowo-zwłóknieniowo-stwardnieniowym. Na szczęście istnieje wiele domowych metod pozwalających na profilaktykę cellulitu i zmniejszanie jego widoczności.

Cellulit

Co to jest cellulit?

Cellulit to patologia dotycząca skóry i tkanek podskórnych. Objawia się nierówną i pofałdowaną powierzchnią skóry ud, bioder, kolan, pośladków i ramion, guzkami oraz zgrubieniami (potocznie nazywanymi skórką pomarańczową). Przyczyną powstawania cellulitu jest głównie przemieszczenie się komórek tłuszczowych bliżej skóry właściwej, w efekcie czego tworzą się nieestetyczne zgrubienia i grudki widoczne gołym okiem. Wbrew ogólnemu przekonaniu bezpośrednią przyczyną cellulitu nie jest zbyt duży poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, gdyż może on pojawiać się nawet u osób szczupłych. Głównymi czynnikami ryzyka cellulitu są:

  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań;
  • długie i częste korzystanie z solarium;
  • długotrwały, silny stres;
  • nadmierna podaż soli w diecie;
  • zmiany hormonalne.

To włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej, którego nie należy mylić z cellulitisem, traktowanym
w dermatologii jako stan zapalny. W cellulicie nie występuje zapalenie, a jedynie zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej.

Zobacz również: Diagnostyka cellulitu.

Cellulit wodny a tłuszczowy

Wyróżnia się 2 typy cellulitu:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • cellulit tłuszczowy – tzw. miękki;
  • cellulit wodny – tzw. twardy.

Rodzaj zależy od podłoża, na którym się formuje. Niekiedy trudno jest odróżnić postać twardego cellulitu wodnego od mocno rozbudowanej tkanki mięśniowej. Tkanka ta jest zbita i ściśle przylega do mięśni, nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Palpacyjnie wyraźnie można odczuć, że warstwy powierzchniowe mocno przylegają do głębszych. Cellulit wodny występuje najczęściej u kobiet, które nie doświadczają wahań w masie ciała. Skóra w miejscach zajętych cellulitem jest sucha, a niekiedy nawet szorstka z powodu złego jej odżywienia. Wzrasta ryzyko rozstępów.

Z kolei cellulit miękki tłuszczowy jest wyraźnie luźny, nie przylega ściśle do mięśni, może zajmować duże powierzchnie i sprawia wrażenie, jakby tkanka ta znajdowała się pomiędzy skórą i mięśniami. Może mieć na swoim przebiegu fałdy i obrzmienia. Najczęściej pojawia się u kobiet mało aktywnych, ponieważ jego czynnikami ryzyka są słabe napięcie i wiotkość mięśni. Może wystąpić również u kobiet, które szybko i dużo kilogramów straciły na wadze.

Zobacz również: Cellulit cyrkulacyjny – przyczyny powstawania.

Jak pozbyć się cellulitu?

Aby pozbyć się cellulitu, w pierwszej kolejności warto zmienić nawyki żywieniowe oraz podejście do sportu. Dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy, witaminy i minerały, liczy się również wysoki poziom nawodnienia organizmu. Uzupełnieniem tego jest regularna, nawet codzienna aktywność fizyczna, a także pielęgnacja ciała. Do domowych metod zwalczających cellulit zaliczamy:

Polecane są również profesjonalne zabiegi, zwłaszcza drenaże limfatyczne i masaże antycellulitowe, ale również kąpiele morskie, masaże bańką chińską, krioterapia, endermologia, mezoterapia, ultradźwięki czy body wrapping.

Zobacz również: Sposoby walki z cellulitem.

Masaż antycellulitowy

Masaż wykonuje się jako zabieg samodzielny bądź też celem uzyskania lepszych efektów i usprawnienia działania innych terapii leczniczych. Manualne uciskanie ciała pobudza mięśnie, stymuluje krążenie krwi i limfy, napina tkankę łączną oraz wzmaga dobrą przemianę materii. Ma zastosowanie w redukcji cellulitu, a nawet zwalczaniu otyłości. Masaż antycellulitowy można wykonywać ręcznie, jak również z udziałem specjalnej aparatury do tego przeznaczonej. Ruchy są energiczne i intensywne, w przeciwieństwie do równie polecanego drenażu, w którym ruchy są łagodne, płynne i powolne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Swartz M., Cellulitis, New England Journal of Medicine, 2004.
  2. Marwicka J., Niemyska K., Cieślicka O., Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
  3. Phoenix G., Das S., Joshi M., Diagnosis and management od cellulitis, BMJ, 8/2012.
  4. Załęska-Żyłka I., Cellulit jako problem medyczny, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2008.
  5. Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *