Śluz ślimaka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Śluz ślimaka to klarowna, lekko bursztynowa ciecz o pH 4,8 i gęstości 1,02 g/ml. Zawiera w swoim składzie wiele składników biologicznie aktywnych, m.in.: alantoinę, elastynę, kolagen, proteiny, przeciwutleniacze, enzymy, jony metali oraz wiele innych. Z tego względu znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie estetycznej oraz w kosmetologii.

Śluz ślimaka

Co to jest śluz ślimaka?

Jak wskazuje nazwa, jest to śluz produkowany przez różne gatunki ślimaków, następnie wykorzystywany celem poprawy zdrowia i urody człowieka. Do gatunków wykorzystywanych najczęściej w tym celu zalicza się: ślimaka małego oraz ślimaka dużego szarego. Ślimaki wykorzystywane dla potrzeb przemysłu kosmetycznego pozyskuje się z hodowli. Ciekawostką jest, że produktach kosmetycznych może występować także wyciąg z jaj ślimaka, filtrat z wydzielin ślimaka poddanych procesowi fermentacji, hydrolizat ekstrahowany z ciała ślimaka.

Ślimaki produkują dwa rodzaje śluzu:

  • limozynę – wyróżnia się ciągnącą konsystencją i pozostawianiem wilgotnych śladów, jednak nie wykazuje właściwości pielęgnacyjnych. Dlatego nie znajduje zastosowania w kosmetologii;
  • kryptozynę – pełni kluczową rolę termoregulacyjną, wpływa na nawilżenie ciała ślimaka, chroni jego ciało przed urazami mechanicznymi i środowiskiem zewnętrznym. Bodźcem pobudzającym ślimaki do jej wytwarzania jest czynnik stresowy. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetologicznym.

Jedną z metod pozyskiwania śluzu jako surowca kosmetycznego jest elektrostymulacja niskim napięciem. Technologię tą uznaje się jako nowoczesną i nieszkodliwą dla zwierzęcia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Śluz ślimaka – skład

W śluzie ślimaka znaleźć można m.in.:

  • kwas glikolowy oraz kwas mlekowy, których zawartość szacuje się na 0,1%;
  • alantoinę stanowiącą 0,5% masy śluzu;
  • kolagen i elastynę (0,3%);
  • glikozaminoglikany (GAG);
  • lektynę i peptydy przeciwdrobnoustrojowe;
  • inhibitory proteaz (1,3% do 1,8%) oraz mucyny.

Zwykle zawiera on od 90% do około 99,7% wody. Pozostała część to mieszanina wielu substancji czynnych. Pozostałymi składnikami, poza wymienionymi wyżej, są: witamina E, witamina C, witamina B12, witamina B3, białko, miedź, żelazo, cynk. Śluz ślimaka zawiera też mucynę, mitamycynę AF i achacynę. Mucyna jest podstawowym makrocząsteczkowym składnikiem śluzu, który odpowiada za jego właściwości regeneracyjne.

Śluz ślimaka – właściwości

Śluz ślimaka wykazuje wszechstronne, pielęgnacyjne zastosowanie. Znajdująca się w nim alantoina jest cennym surowcem o właściwościach regenerujących. W niskim stężeniu wykazuje działanie nawilżające, ma ważne znaczenie w pielęgnowaniu skóry osób chorujących np. na atopowe zapalenie skóry (AZS) i wyprysk kontaktowy. Alantoina pobudza gojenie ran poprzez stymulowanie proliferacji fibroblastów oraz syntezę macierzy zewnątrzkomórkowej. Nie wykazuje przy tym żadnego negatywnego oddziaływania na ludzką skórę.

Kolejnym ważnym składnikiem śluzu ślimaka jest kwas glikolowy, jeden z głównych przedstawicieli α-hydroksykwasów. Wykazuje dobrą rozpuszczalność w wodzie i tym samym łatwo przedostaje się do warstwy podstawnej naskórka. Ma znaczenie w redukcji przebarwień, zwalczaniu suchości skóry, blizn potrądzikowych oraz zmarszczek.

O potencjale regenerującym śluzu ślimaka decyduje ponadto jego wpływ na wiele procesów naprawczych. Stymuluje bowiem różnicowanie komórek naskórka, przyspiesza migrację keratynocytów i fibroblastów z obszarów nieuszkodzonych w kierunku miejsc zmienionych procesem zapalnym. Omawiany produkt wykazuje również silne właściwości antyoksydacyjne dzięki obecności dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) i S-transferazy glutationu (GST).

Peptydy w śluzie hamują rozwój bakterii. Wykazują aktywność przeciwdrobnoustrojową przeciwko niektórym szczepom bakterii np. Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus oraz Escherichia coli. Stosowanie śluzu ślimaka może skracać czas gojenia ran, jak również zapobiegać nadkażeniom bakteryjnym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wargala E., Zalewska A., Sławska M., Kot I., Śluz ślimaka jako innowacyjny składnik stosowany w kosmetologii i medycynie, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2 / 2023 / vol. 12.
  2. Wojnarowicz J., Wilk A., Duchnik E., Marchlewicz M., Wpływ śluzu ślimaka na skórę z cechami fotostarzenia, Journal of Face Aesthetics 2021;4(2).
  3. Leśków A., Ocena właściwości związków biologicznie czynnych zawartych w śluzach wyizolowanych ze ślimaków Limax maximus, Arion rufus i Helix pomatia, 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *