Spirulina to popularna mikroalga hodowana w wodach słodkich lub słonych. Charakteryzuje się typowym, intensywnym, niebiesko-zielonym zabarwieniem oraz bogatym składem chemicznym. To jeden z częściej wybieranych suplementów diety, ponieważ skład Spiruliny jest bardzo bogaty.
Co zawiera spirulina?
Skład tej algi jest niezwykle różnorodny i bogaty. Między innymi właśnie z tego względu uznana została za superfood, czyli wyjątkową żywność o szczególnie korzystnym oddziaływaniu na zdrowie konsumenta. W składzie tego suplementu znaleźć można:
- białko – stanowią około 70% suchej masy spiruliny i zawierają niezbędne aminokwasy egzogenne. Skład białka porównuje się do dobrze przyswajalnego białka zwierzęcego, dzięki czemu Spirulina może być świetnym uzupełnieniem diety osób przebywających na dietach roślinnych;
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
- błonnik pokarmowy;
- beta-karoten;
- fikocyjaninę;
- węglowodany złożone;
- witaminy – szczególnie witaminy z grupy B, ale i witaminę A oraz witaminę C;
- minerały – w tym cynk, żelazo, wapń, magnez, potas, sód, selen, molibden, jod.
Zawartość jodu zależy głównie od tego, w jakich warunkach hodowana była Spirulina. Jeśli w wodach morskich, zawartość jodu będzie wysoka. Jeśli zaś w wodach słodkowodnych, zawartość jodu będzie znikoma lub nie będzie jej wcale. Dzięki temu można dostosować rodzaj spiruliny do własnych potrzeb. Słodkowodna może być stosowana również przez osoby z problemami tarczycy, które nie powinny spożywać jodu.
Wiele wśród wymienionych wyżej składników wykazuje działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że suplementacja Spiruliny likwiduje nadmiar wolnych rodników tlenowych w organizmie i chroni przed rozwojem stresu oksydacyjnego, który jest przyczyną wielu chorób cywiliacyjnych.
Kolejnym składnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest żelazo. Wchodzi ono bowiem w kompleks z fikocyjaniną (barwnikiem Spiruliny) i dzięki temu jest znacznie bardziej przyswajalny. Między innymi dlatego Spirulina uznawana jest za dobry suplement przy anemii z niedoboru żelaza.
Jak działa Spirulina?
Spirulina wpływa korzystnie na wszystkie parametry zdrowia i urody. Przede wszystkim posiada różnorodny, bogaty skład, przez co uzupełnia wszelkie niedobory pokarmowe. Już sam ten fakt świadczy o tym, że jej działanie jest wszechstronne i pozytywne. Zawarte w niej minerały czy witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Suplementacja Spiruliny ma wpływ również na układ krwionośny. Wykazano bowiem, że:
- zmniejsza zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
- wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych;
- normalizuje poziom cholesterolu we krwi;
- zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych;
- wpływa pozytywnie na akcję serca.
W związku z faktem, że Spirulina oddziałuje również na komórki tłuszczowe, zaleca się jej suplementację osobom otyłym i odchudzającym się. Suplementacja normalizuje masę ciała również ze względu na zawartość błonnika pokarmowego. Dzięki niemu wpływa na trawienie i reguluje apetyt, zapobiegając napadom głodu.
Spirulina na urodę
Spirulina wpływa pozytywnie również na wygląd zewnętrzny. Zarówno, jeśli jest przyjmowana doustnie, jak i gdy stosuje się ją zewnętrznie w postaci maseczki ze spiruliny. Efekty suplementacji widać już po kilku tygodniach. Chcąc dodatkowo wspierać urodę można kupić Spirulinę w proszku, gdyż ta forma algi idealnie sprawdzi się podczas przygotowywania domowych kosmetyków do skóry czy włosów.
Maseczka ze Spiruliny – przepis
Przykłady użycia Spiruliny w celach kosmetycznych są następujące:
- kefir, Spirulina w proszku, nasiona chia – po połączeniu tych składników otrzymujemy naturalny peeling do skóry;
- rozgnieciony banan, Spirulina w proszku, ulubiony olejek roślinny – po połączeniu tych składników otrzymujemy maskę do twarzy czy włosów.
Poniżej możemy zobaczyć przykład jak w prosty sposób przygotować maseczkę ze Spiruliny:
Sposób nakładania maseczki ze Spiruliny
Spirulina zalecana jest przede wszystkim posiadaczom włosów suchych i zniszczonych oraz suchej skóry. Alga ta wykazuje bowiem silne działanie nawilżające, między innymi poprzez dostarczenie do skóry cennych składników wpływających na jej kondycję.
Zastosowanie Spiruliny w postaci maseczki spowoduje już po pierwszym użyciu odczuwalną różnicę w napięciu skóry twarzy. Z kolei regularnie jej stosowanie przełoży się na gładką i odżywioną skórę.
Na poniższym filmie pokazujemy jak w prosty i szybki sposób nakłada się maskę algową na twarz:
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Gershwin M., Belay A., Spirulina in Human Nutrition and Health, CRC Press, London 2008.
- Saharan V., Jood S., Nutritional Composition od Spirulina Platensis powder and its acceptability in food products, International Journal of Advanced Research, 6/2017.