Uczucie ściągania skóry twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Uczucie ściągania skóry twarzy jest dość częstym problemem osób posiadających cerę suchą i cerę problematyczną, ale nie tylko. Zjawisko to może wskazywać na nieprawidłową pielęgnację, mycie twarzy wyłącznie wodą lub stosowanie źle dobranych kosmetyków. Istnieje wiele domowych metod pozwalających temu przeciwdziałać, jednak zawsze podstawą jest zadbanie o prawidłową kondycję skóry. W razie wątpliwości lub przy problemie przewlekłym najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub z doświadczonym kosmetologiem.

Uczucie ściągania skóry twarzy

Uczucie ściągania skóry twarzy – przyczyny

Jak wspomniano, istnieje wiele przyczyn subiektywnego uczucia ściągania skóry twarzy. Do grona najczęściej występujących należą jednak:

  • odwodnienie – skóra w dużej mierze składa się właśnie z wody. Jeśli nie dostarczamy odpowiednich jej ilości, pierwsze niedobory będą lokować się właśnie w obrębie skóry oraz będą rzutować na kondycję stawów. Pojawi się pękanie i suchość naskórka, nadmierne łuszczenie się naskórka, szare zabarwienie cery, a wszystko to wskazuje po prostu na jej odwodnienie. Rekomenduje się przyjmowanie dużej ilości płynów, na poziomie 1,5 l dziennie;
  • niedobory pokarmowe – uczucie ściągania skóry twarzy może pojawić się przy znacznych niedoborach pokarmowych, w szczególności przy braku w ustroju witaminy E, witamin z grupy B, cynku, kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz witaminy D. Podejrzewając niedobory, tak naprawdę najkorzystniej i najbezpieczniej wykonać badania krwi, które dokładnie to potwierdzą;
  • błędna pielęgnacja twarzy – np. mycie skóry wyłącznie wodą, chodzenie spać w makijażu, unikanie nawilżania oraz regenerowania skóry odpowiednimi kosmetykami, zbyt mocne pocieranie skóry ręcznikiem podczas wycierania jej;
  • schorzenia dermatologiczne – np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik;
  • alergia kontaktowa, pokarmowa lub wziewna;
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych – źle dobranych do indywidualnych potrzeb skóry lub tych niskiej jakości (np. zawierających alkohol, SLES, SLS, parabeny i inne zbędne związki w swoim składzie.

Uczucie ściągania skóry twarzy będzie większe przy niesprzyjających warunkach pogodowych, np. latem, gdy na co dzień eksponujemy twarz na nadmierne promieniowanie UV, często bez zastosowania koniecznych kremów z filtrami SPF. Czynnikiem ryzyka jest też przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, palenie papierosów i picie alkoholu, ponieważ wszystko to przyczynia się do przeznaskórkowej utraty wody i przesuszania się skóry twarzy. Tego konsekwencją jest jej ściąganie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Łuszcząca się skóra na twarzy.

Uczucie ściągania skóry twarzy – objawy

Uczucie ściągania skóry twarzy można porównać do uczucia pojawiającego się przy nałożeniu na skórę błota, glinki czy innej zasychającej maseczki, która z każdą kolejną minutą twardnieje, ściągając skórę do środka. Nie jest to bolesne, jednak odczucia można z pewnością zaliczyć do mało komfortowych. Jednocześnie zaobserwować można szorstkość, łuszczenie się naskórka, skłonność do podrażnień skóry, zaczerwienienie skóry, pieczenie skóry. Objawy te zwykle wskazują jednak na przyczynę uczucia ściągania suchej skóry, a nie na sam fakt jej obecności.

Uczucie ściągania skóry twarzy – domowe sposoby

W pierwszej kolejności należy wyeliminować wszelkie czynniki, które wywołują suchość skóry i jej ściąganie. W tym celu należy odnaleźć przyczyny problemu. Przykładowo jeśli omawiane zjawisko pojawia się w przebiegu palenia papierosów, niedoboru witamin i picia niewystarczającej ilości wody, należy skupić się na rzuceniu nałogu, wdrożeniu większego nawodnienia oraz suplementacji i modyfikacji diety. Z kolei gdy czynnikiem wywołującym będzie choroba dermatologiczna, należy udać się do dermatologa i rozpocząć jej leczenie przyczynowe. Uczucie ściągania skóry twarzy można zmniejszać poprzez właściwą pielęgnację (kosmetyki naturalne z dodatkiem olejów roślinnych tłoczonych na zimno, wyciągów i hydrolatów roślinnych, mocznika, gliceryny, kwasu mlekowego, pantenolu, beta-glukanu, kwasu hialuronowego). Należy też rozpocząć suplementację kwasu hialuronowego, który ma zdolność wiązania ogromnych ilości wody, co znacząco przekłada się na kondycję skóry.

Uzupełnieniem działań mogą być zabiegi kosmetologiczne takie jak mezoterapia, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy masaże Kobido. Ważne, aby wykonywać je zgodnie z metodyką i w określonej liczbie powtórzeń. Przy wystąpieniu zmian skórnych należy udać się do dermatologa. Być może konieczne będzie wdrożenie farmakoterapii miejscowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

Kołodziejczyk A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *