
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Krew należy do głównych płynów ustrojowych organizmu człowieka. Składa się z dwóch podstawowych elementów – osocza (55%) i elementów morfotycznych czyli komórek (45%). Jej głównym zadaniem jest m.in. odżywianie i dotlenianie tkanek, a także wydzielenie z nich zbędnych produktów przemiany materii.
Należy zaznaczyć, że to właśnie od przepływu krwi w naczyniach krwionośnych organizmu zależy prawidłowa praca narządów wewnętrznych. W każdym ludzkim ciele występuje około 5 litrów tego życiodajnego płynu. Jeżeli nastąpi moment nadmiernej utraty krwi, konieczne jest przeprowadzenie szybkiej transfuzji. W przeciwnym razie może dojść do wykrwawienia się organizmu, a co za tym idzie jego śmierci.
Krew to tkanka, która poddawana jest stałemu przemieszczaniu się w strukturze naczyń krwionośnych. Głównym jej celem jest funkcja:
Funkcję obronną krwi warunkują jej elementy morfotyczne oraz składniki osocza. W związku z tym, ludzki organizm osłaniany jest przed tzw. czynnikami egzogennymi (zewnętrznymi) tj. mikroorganizmy oraz czynnikami endogennymi (wewnętrznymi) tj. zbędne produkty przemiany materii lub uszkodzone komórki.
Funkcja transportowa uwarunkowana jest krążeniem krwi w naczyniach krwionośnych i można podzielić ją na cztery etapy:
Krew to tkanka, która magazynuje w sobie związki chemiczne, do których należą hormony gruczołu tarczowego czy hormony steroidowe.
Zalicza się do najbardziej skomplikowanych, ponieważ polega na utrzymaniu homeostazy czyli równowagi środowiska wewnętrznego organizmu.
W skład krwi wchodzą przede wszystkim:
Część płynną krwi stanowi osocze, w której zawieszone są wszystkie wyżej wymienione komórki. Osocze krwi tworzy woda w 75-80%, związki organiczne w 17-24% (albuminy, globuliny, fibrynogen, cukry, związki lipidowe oraz witaminy), a także związki nieorganiczne w 1% (związki mineralne tj. potas, magnez, sód, wapń, chlor, żelazo oraz jod).
Krwinki czerwone powstają w szpiku kostnym, żyją 120 dni i stanowią główny składnik morfotyczny krwi nadając jej charakterystyczną czerwoną barwę. Erytrocyty posiadają okrągły kształt i dwuwklęsłą budowę nie zawierającą jądra komórkowego. Ich wnętrze wypełnione jest hemoglobiną (czerwony barwnik krwi).
Głównym zadaniem erytrocytów jest transport tlenu, który możliwy jest dzięki jej cechom. Zalicza się do nich:
Dzięki swojej budowie przestrzennej erytrocyty wykazują możliwość wiązania cząsteczek tlenu i transportowania go z płuc do innych tkanek organizmu. Ich specyficzna dwuwklęsła budowa sprawia, że zwiększa się ich powierzchnia błony komórkowej jednocześnie zwiększając obszar, przez którą może zachodzić dyfuzja tlenu. Dodatkowo erytrocyty zyskują możliwość odkształcania się, co w rezultacie daje im szansę przedostawania się nawet przez najdrobniejsze naczynia włosowate. To z kolei wiąże się z dostarczaniem tlenu, do każdej komórki organizmu.
Brak jądra w erytrocytach bardzo dobrze przystosowuje je do transportu cząsteczek tlenu. Dzięki temu procesy syntezy wewnątrzkomórkowej zminimalizowane są do takiej formy, aby w jak najmniejszym stopniu zużywać transportowany tlen.
Dodatkowo oprócz tlenu, czerwone krwinki uczestniczą w transporcie dwutlenku węgla. Z tkanek do płuc jest on przenoszony w trzech postaciach:
Ostatnią funkcją erytrocytów jest utrzymywanie stałego pH krwi, dzięki obecności w ich strukturze hemoglobiny.
Leukocyty to białe krwinki krwi, które różnią się od erytrocytów brakiem własnego barwnika oraz występowaniem jąder. Cechą charakterystyczną wszystkich leukocytów jest zdolność do ruchu pełzakowatego.
Wśród leukocytów wyróżnia się:
Płytki krwi (trombocyty) to struktury, które powstają w przebiegu odrywania się fragmentów cytoplazmy – komórek macierzystych obecnych w szpiku kostnym. Płytki krwi posiadają różny kształt, zwykle jednak są owalne. We krwi występują nieco dłużej niż białe krwinki (8-10 dni). Stare płytki krwi są niszczone w śledzionie.
Główną funkcją trombocytów jest ochrona śródbłonka naczyń krwionośnych, a także hamowanie krwawienia, dzięki tworzeniu skrzepu krwi.
Ciekawostka
Osocze krwi pozbawione fibrynogenu to surowica krwi.
![]() |
Spirulina + Żelazo
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Uzupełniona została w organicznie wiązane, naturalne żelazo. Dzięki takiemu połączeniu ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły