Łuszcząca się skóra na twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łuszcząca się skóra na twarzy to częsty problem bez względu na wiek czy płeć. Może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji, jak również z obecności licznych – mniej lub bardziej poważnych – chorób. Nie zawsze mają one charakter dermatologiczny, niekiedy są ogólnoustrojowe lub dotyczą zupełnie innych układów. Zdecydowanie najczęściej patologiczne łuszczenie się skóry na twarzy obserwujemy u posiadaczy cery suchej. Łuszczenie jest reakcją obronną, mającą na celu zapobieganie przed nadmierną utratą wody.

Łuszcząca się skóra na twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną łuszczenia się skóry na twarzy związaną z chorobami jest łuszczyca. Łuszczyca ma charakter przewlekły, a w jej rozwoju udział biorą czynniki genetyczne i immunologiczne. Nie jest zakaźna, a objawy nasilają się pod wpływem palenia papierosów, spożywania dużej ilości cukrów prostych oraz silnego stresu. Innymi chorobami dermatologicznymi, które mogą przebiegać z łuszczeniem się skóry na twarzy są:

Z kolei do chorób ogólnoustrojowych nasilających łuszczenie się skóry na twarzy zaliczamy między innymi:

Zdecydowanie najczęściej mamy jednak do czynienia z odwodnieniem i przesuszeniem skóry. Bez odpowiedniego nawilżenia naskórek będzie szybciej obumierał oraz się łuszczył, dodatkowo chroniąc głębsze warstwy skóry przed dalszym wysychaniem. Poważnymi przyczynami takiego stanu są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • niezdrowa dieta, pozbawiona witamin i minerałów i z bardzo małą podażą wody;
 • zanieczyszczenia obecne w powietrzu, smog, kurz;
 • długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, na mrozie lub w gorącu (co może mieć miejsce w trakcie pracy);
 • ekspozycja na promieniowanie UV, częste opalanie się na słońcu lub w solarium;
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, źle dobranych do potrzeb skóry.

Jak widać, łuszczącej się skórze na twarzy możemy w dużym stopniu zapobiegać.

Łuszcząca się skóra na twarzy – objawy

Łuszcząca się skóra twarzy bardzo często jest nadmiernie przesuszona. W efekcie traci elastyczność oraz jędrność. Tkanka łączna u takich osób jest słaba, co dodatkowo przyczynia się do tworzenia fałd i cienkich zmarszczek wokół oczu, ust i na szyi. Niewłaściwie pielęgnowana skóra przechodzi w cerę starczą. Ryzyko łuszczenia się skóry na twarzy wzrasta po 35. roku, co wiąże się z obniżeniem czynności pracy gruczołów łojowych i potowych oraz fizjologicznym zwolnieniem produkcji naturalnego kolagenu i kwasu hialuronowego. Łuszczenie się skóry na twarzy natomiast opisywane jest jako niekontrolowane odchodzenie z powierzchni skóry płatków martwego naskórka.

Łuszcząca się skóra na twarzy – co robić?

Z profesjonalnych zabiegów w przypadku łuszczącej się skóry na twarzy rekomenduje się:

 • kosmetyczny masaż ręczny, np. masaż Kobido;
 • zabiegi z użyciem prądów galwanicznych;
 • aplikację substancji czynnych w formie ampułek o działaniu silnie nawilżającym;
 • mikrodermabrazję.

Bardzo ważne jest również postępowanie domowe:

 • unikanie brania długich, gorących kąpieli, które przesuszają skórę;
 • unikanie stresu, palenia papierosów i nadmiernego picia alkoholu;
 • suplementacja kwasu hialuronowego i kolagenu – 2 składników niezwykle istotnych dla kondycji skóry;
 • zdrowa, zbilansowana dieta bogata w witaminy oraz minerały;
 • właściwa pielęgnacja skóry twarzy.

W kontekście pielęgnacji skóry zaleca się regularne peelingi (raz w tygodniu). Dopiero po złuszczeniu martwego naskórka można nakładać kosmetyki pielęgnacyjne, w innym razie składniki aktywne nie będą mogły przeniknąć przez warstwę łuszczącej się skóry. Codziennie należy intensywnie nawilżać łuszczącą się skórę za pomocą kremów, specjalnych serum i masek regenerujących. Jeśli łuszcząca się skóra twarzy wynika z chorób przewlekłych, dąży się do ich ustabilizowania bądź wyrównania. Bez względu na przyczynę rekomenduje się konsultację z doświadczonym dermatologiem lub kosmetologiem.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Radom 2006.
 2. Czarnota A., Pielęgnacja i regeneracja skóry po nieinwazyjnych zabiegach odmładzania twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
 3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *