Dermatolog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dermatolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń skóry i jej przydatków. To niezwykle szeroka dziedzina medycyny, w skład której wchodzą poddziedziny takie jak dermatologi dziecięca, dermatochirurgia czy medycyna estetyczna. Aby móc skorzystać z pomocy dermatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego.

Dermatolog

Dermatolog czym się zajmuje?

Dermatolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszystkich chorób dotyczących skóry, czyli tzw. chorób dermatologicznych. Są to przede wszystkim:

Dermatolog, aby móc rozpocząć pracę z pacjentami, musi ukończyć studia medyczne oraz odbyć staż. Następnie może przystąpić do wykonania dodatkowej specjalizacji, jaką jest wenerologia. Wówczas w zakres jego zainteresowań zawodowych wchodzą dodatkowo choroby weneryczne, czyli dotyczące narządów płciowych. Są to m.in. kiła, rzeżączka, HIV czy świerzb narządów płciowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kiedy udać się do dermatologa?

Każdy człowiek posiadający pieprzyki na ciele powinien co jakiś czas profilaktycznie odwiedzać dermatologa, aby kontrolować stan swoich zmian. Pod wpływem promieniowania słonecznego lub predyspozycji genetycznych zwykłe dotychczas pieprzyki mogą bowiem przekształcić się w zmiany rakowe. Także osoby leczone przewlekle na choroby skóry powinny kontrolować stan zdrowia u dermatologa. Zwłaszcza, jeśli decydują się na wdrożenie do terapii nowych leków czy suplementów. Wskazaniem do wizyty u tego specjalisty są dodatkowo:

  • nadmierne łuszczenie się naskórka;
  • świąd, zaczerwienienie, pieczenie skóry;
  • pojawienie się pokrzywki lub rumienia;
  • łojotok;
  • nadmiernie przetłuszczająca się skóra, tendencja do zaskórników, wyprysków i trądziku;
  • nadżerki na skórze, bolesne ubytki skóry i naskórka;
  • łupież;
  • znamiona i brodawki;
  • pojawienie się czarnych, nieregularnych w kształcie lub o nierównej powierzchni pieprzyków;
  • zmiany grzybicze, nagła zmiana koloru paznokci.

Do dermatologa dziecięcego warto udać się z dzieckiem w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry lub osutki.

Wizyta u dermatologa

Wizyta u dermatologa rozpoczyna się wywiadem i oględzinami zmian skórnych. Często czynności odbywają się jednocześnie, choć zależy to od specyfiki pracy danego lekarza. Bardzo ważne jest podanie dermatologowi informacji takich jak: czas wystąpienia zmian skórnych, ewentualne objawy im towarzyszące, choroby przewlekłe w rodzinie, stosowane leki i kosmetyki czy styl życia (np. palenie papierosów, częste opalanie się, korzystanie z solarium). Może się zdarzyć, że zmiany skórne pojawiają się okresowo i akurat w dniu wizyty ulegają redukcji. Wówczas dobrym pomysłem jest wykonanie zdjęć w momencie zaostrzenia choroby i pokazanie ich lekarzowi na wizycie.

W zależności od rozpoznania lekarz przepisuje leki (maści, kremy, antybiotyki itd.) oraz kosmetyki do pielęgnacji (szampony, wcierki do skóry głowy, balsamy do ciała). Może wystawić także skierowanie na chirurgiczne usunięcie pieprzyków lub zmian skórnych, które następnie trafią do badania histopatologicznego, skierowanie na badania krwi lub skierowanie na badania bakteriologiczne. W ramach dermatologii wykonuje się zabiegi takie jak np. wymrażanie zmian skórnych ciekłym azotem, łyżeczkowanie czy elektrokoagulacja.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Koszt prywatnej wizyty u dermatologa waha się między 150 a 250 zł, w zależności od wielkości miasta i renomy specjalisty. W centrum dużych miast można znaleźć lekarzy przyjmujących nawet za 300-350 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czarnecka-Operacz M., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  3. Zejfer A., Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *