
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Peeling chemiczny to aplikacja czynnika drażniącego na skórę. Celem takiego działania jest uszkodzenie powierzchownej części naskórka, aby mógł zregenerować się z komórek nieuszkodzonych, znajdujących się w głębszych warstwach. Zabiegi przy użyciu kwasów pomagają spowolnić starzenie się skóry, zmniejszają blizny potrądzikowe oraz przebarwienia słoneczne, a także wpływają pozytywnie na ogólny wygląd skóry. Peelingi stosowano od starożytności. Czynnikami złuszczającymi były wówczas kwaśne mleko i kwasy owocowe. W celu uzyskania jasnej cery stosowano okłady z cytrusów lub wytłoczyny z winogron. Współcześnie zabiegi kosmetyczne są bezpieczniejsze i sprawdzone.
Nałożenie na skórę wybranego środka chemicznego powoduje kontrolowane niszczenie części bądź całego naskórka, a nawet skóry właściwej. Prowadzi to do złuszczania i usuwania powierzchownych uszkodzeń, a także do stymulacji regeneracji skóry i nowych tkanek. Peelingi można podzielić na bardzo powierzchowne, powierzchowne, średnio głębokie i głębokie. Stanowią ważną grupę substancji, mającą istotny wpływ na parametry czynnościowe skóry. Głębokość złuszczania naskórka zależy od rodzaju substancji, stężenia i czasu jej kontaktu ze skórą. Przykładowo, preparaty w stężeniu do 4% powodują złuszczenie zrogowaciałych warstw naskórka, zaś kwasy o wysokim stężeniu i niskim pH wywołują epidermolizę, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka na skutek rozszczepienia połączeń desmosomalnych komórek warstwy podstawnej naskórka. Najczęściej do wykonania peelingu chemicznego stosuje się:
Peelingi chemiczne mają więc działanie złuszczające, nawilżające, oczyszczające i odmładzające. Dodatkowo, substancje w nich zawarte obniżają pH skóry i stanowią ochronę przed rozwojem drobnoustrojów. Mówi się, że peeling chemiczny jest zabiegiem zarówno kosmetycznym, jak i leczniczym.
Zobacz również: Kwas salicylowy – skuteczna walka z trądzikiem.
Najczęściej spotykanymi wskazaniami do wykonania peelingu chemicznego są:
Zabiegi peelingu chemicznego wykonywane są najczęściej na twarzy, jednak nierzadko spotkać się można z możliwością wykonania ich na skórze szyi, dekoltu, pleców, ramion, a nawet na dłoniach.
Do przeciwwskazań do wykonania peelingu chemicznego zaliczamy:
Przeciwwskazaniami względnymi (wymagającymi zgody lekarza lub kosmetologa) są ciąża, tanoreksja oraz fototypy skóry IV, V i VI według klasyfikacji Fitzpatricka. Możliwymi powikłaniami po zastosowaniu peelingu są: zaostrzenie zmian trądzikowych, bliznowacenie, zaburzenia barwnikowe, kontaktowe zapalenie skóry oraz nadwrażliwość na światło i zimno. Powikłania zdarzają się jednak bardzo rzadko.
Przez kilka dni (a niekiedy nawet kilka tygodni) po wykonaniu peelingu chemicznego skóra może być zaczerwieniona. To naturalna reakcja, która nie stanowi powodu do niepokoju. Dodatkowo przy peelingach głębokich może pojawić się ból czy dyskomfort, o którym poinformuje kosmetolog. Najważniejszymi zaleceniami po zabiegu są: unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, unikanie kosmetyków zawierających w składzie alkohol oraz unikanie silnego pocierania skóry. Zakaz opalania trwa przez najbliższy miesiąc. Warto stosować kremy z filtrem UV przynajmniej 30 wychodząc na zewnątrz, do pielęgnacji dobrze sprawdzą się kremy z witaminą C.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły