SPF

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

SPF (ang. sun protective factor) to inaczej wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, wykorzystywany do oznaczania stopnia zabezpieczania skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Najczęściej skrót ten stosuje się w odniesieniu do kremów z filtrami UV. Ich zastosowanie jest ważne m.in. ze względu na opóźnianie procesów starzenia się skóry, a także ochronę przed poparzeniami słonecznymi i rakiem skóry (czerniakiem).

SPF

SPF – co to jest?

Skuteczność działania kosmetyków fotoochronnych zależy nie tylko od spektrum ich działania (szerokopasmowe filtry UVA i UVB), ale i od wysokości wskaźnika SPF oraz PPD. Wskaźnik SPF mierzy się dla preparatu nakładanego w ilości 2 mg/cm2 powierzchni skóry. Stanowi on miarę czasu, w ciągu którego dany produkt ochroni skórę przed wystąpieniem rumienia będącego konsekwencją oddziaływania promieniowania UVB w stosunku do czasu, po jakim mógłby pojawić się rumień na skórze niechronionej. Współczynnik SPF dobiera się zawsze w zależności od fototypu skóry. Współcześnie najwyższy stopień ochrony dostępny w Polsce wynosi SPF 50+.

Przyjmuje się, że im jaśniejsza karnacja (oraz włosy i tęczówki oczu), tym wyższy stopień ochrony skóry należy zastosować. Dotyczy to również osób ze schorzeniami takimi jak bielactwo czy albinizm. Udowodniono, że SPF 50+ zapewnia około 98% ochrony przed promieniami UVB, natomiast SPF 30 – około 96,7%. Należy mieć na uwadze, że żaden filtr SPF nie zapewni skórze 100% ochrony. Niski stopień ochrony zapewnia SPF 15, blokujący około 93% promieni UVB.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Co to jest PPD?

PPD (ang. Persistent Pigment Darkening) to liczba wskazująca na to, ile razy niższa jest dawka promieniowania UVA docierająca do skóry pokrytej filtrem przeciwsłonecznym. Przykładowo mając PPD na poziomie 48 wiemy, że do skóry się 48 razy mniej promieni UVA, niż miałoby to miejsce bez użycia danego produktu. Innymi słowy, to metoda wskazująca na zdolności kosmetyku do ochrony przed promieniowaniem UVA. Określa długotrwałe nasilenie pigmentacji i porównuje intensywność opalenizny opóźnionej po ekspozycji na promieniowanie bez zastosowania produktu z filtrem UVA.

Co to jest IPD?

IPD (ang. immediate pigmentation darkening) jest wskaźnikiem natychmiastowego nasilenia pigmentacji, mierzy kolorometrycznie intensywność natychmiastowej opalenizny. Ten faktor określa rezultaty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach. Przykładowo IPD 10 oznacza 10% ochrony przed promieniowaniem UVA. Jest to jednak wskaźnik mniej dokładny i rzadziej stosowany niż PPD, jednak wciąż można znaleźć go na opakowaniu kosmetyku fotoochronnego.

Jaki SPF wybrać?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na SPF. Powinien być jak najwyższy, jeśli mamy jasną karnację lub planujemy długotrwałe przebywanie na słońcu. Znacznie ważniejsze jest jednak właściwe użycie produktu – jeśli dana osoba nie będzie stosować się do zaleceń, żaden filtr nie da oczekiwanych efektów. Należy m.in. pamiętać, aby:

  • krem wmasować w ciało około 15-20 minut przed wyjściem z domu, aby mógł się wchłonąć i rozpocząć swoje ochronne działanie;
  • kremujemy całą powierzchnię ciała, a miejsca szczególnie narażone na poparzenia słoneczne (np. twarzy, małżowiny uszne, stopy, ramiona i dekolt) kremujemy filtrem 50+;
  • nakładać na skórę krem z filtrem UV po każdym wyjściu z wody, a jeśli moczenie ciała nie jest planowanie – co 2 godziny.

Następnie należy sprawdzić rodzaj filtra. Wyróżnia się filtry fizyczne (tlenek tytanu, tlenek cynku, tlenki żelaza) oraz chemiczne (pochodne kwasu p-aminobenzoesowego i kwasu salicylowego oraz estry kwasu cynamonowego). Dobry krem może łączyć oba rodzaje filtrów. Ważne, aby unikać tych szkodliwych, które mogą przynieść wiele negatywnych skutków ubocznych. Należą do nich zwłaszcza Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, Benzophenone-4, Octyl Methoxycinnamate, 4- Methylbenzylidene Camphor, Homosalate, Octyl Dimethyl PABA, Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone), Octocrylene.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krzyżostan M., Ochrona przeciwsłoneczna. Fakty i mity na temat działania filtrów słonecznych, cosmetic reporter VII-XII 2018.
  2. Narbutt J., Wolska H., Kaszuba A., Langner A., Lesiak A., Maj J., Placek W., Reich A., Rudnicka L., Zegarska B., Fotoprotekcja. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część 2: Stosowanie preparatów zawierających filtry UV, Przegl Dermatol 2018, 105, 30–40.
  3. Panek G., Malara B., Wpływ oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz fotoprotekcji na proces starzenia się skóry. Ocena świadomości kosmetyczek i kosmetologów, Aesthetic Cosmetology and Medicine 3 / 2021 / vol. 10.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *