Zmiany skórne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmiany skórne to określenie służące to nazywania wszelkich nieprawidłowości pojawiających się w obrębie tkanki skórnej. Mogą mieć różną postać i całkowicie odmienne przyczyny, dlatego warto zawsze zdiagnozować swój problem. Mnogość różnych zmian skórnych i ich objawów jest tak obszerna, że niekiedy diagnostyka przysparza sporo kłopotów i wymaga czasu. Jest jednak niezbędna, aby wdrożyć skutecznie leczenie.

Zmiany skórne

Zmiany skórne – rodzaje

Zmiany skórne są bardzo często podobne do siebie, mogą mieć jednak zupełnie inną przyczynę oraz inny przebieg i obraz kliniczny. Z tego względu w dermatologii niezwykle ważny jest podział poszczególnych zmian skórnych na konkretne rodzaje. W podstawowym podziale wyróżnia się następujące wykwity skórne:

  • plamy – leżą na poziomie skóry i posiadają inne zabarwienie od otaczających je tkanek;
  • grudki – wykwity wyniosłe ponad powierzchnię skóry, posiadają także zupełnie inną spoistość niż skóra. Ustępują bez pozostawiania blizn;
  • guzki – również wynoszą się ponad powierzchnię skóry, jednak ustępują z pozostawieniem blizny;
  • guzy – jak wyżej, posiadają jednak znacznie większe rozmiary i zajmują przez to dodatkowo tkankę podskórną;
  • bąble pokrzywkowe – uniesione wykwity rumieniowe wywołane obrzękiem w obrębie skóry właściwej;
  • pęcherze – wykwity wyniosłe ponad powierzchnię skóry, wypełnione płynną treścią;
  • krosty – posiadają charakter pęcherza, jednak są wypełnione treścią ropną;
  • nadżerki – powierzchniowe ubytki ograniczone do naskórka, ustępują bez pozostawiania blizny;
  • owrzodzenia – głębokie ubytki naskórka i skóry właściwej, pozostawiają po sobie widoczne blizny;
  • strupy – zaschnięte na powierzchni skóry wysięki lub ropne treści;
  • pęknięcia – linijne ubytki naskórka i często skóry właściwej, goją się z pozostawieniem blizny.

Do zmian skórnych zalicza się również same blizny, czyli tkankę łączną włóknistą powstałą w miejscu uszkodzonej skóry właściwej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny zmian skórnych

Zmiany skórne mogą pojawić się z różnych przyczyn. Zazwyczaj są to choroby dermatologiczne, wyróżnia się więc zmiany potrądzikowe, łojotokowe, łuszczycowe i inne, w zależności od konkretnej patologii skórnej. Blizny natomiast powstają nie tylko wskutek chorób dermatologicznych, ale znacznie częściej jako następstwo urazu lub operacji. Do chorób dermatologicznych przebiegających z wyraźnymi zmianami skórnymi zaliczamy między innymi:

Przyczyną zmian skórnych może być również uszkodzenie skóry czynnikami zewnętrznymi, najczęściej jest to zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne (opalanie się bez zastosowania kremów ochronnych). Równie dobrze mogą to być jednak czynniki chemiczne, mróz, bodźce alergenne i inne.

Leczenie zmian skórnych

Leczenie zmian skórnych w dużej mierze zależy od ich podłoża, czyli przyczyny. Jeśli występują w przebiegu chorób bakteryjnych, konieczne będzie stosowanie antybiotyków. Z kolei opryszczka wywołana działaniem wirusów będzie wymagać miejscowego zastosowania odpowiednich maści o działaniu przeciwwirusowym. Niektóre choroby przewlekłe, np. atopowe zapalenie skóry wymaga nie tylko farmakoterapii (maści, kremy do stosowania miejscowego), ale również preparatów do stosowania wewnętrznego. Dobre rezultaty uzyskuje się podczas probiotykoterapii.

Przy niektórych, przewlekłych zmianach skórnych konieczna jest modyfikacja diety. Jak powszechnie wiadomo, ostre potrawy, alkohol, kofeina i słodycze zaostrzają intensywność wielu zmian skórnych, powodując dodatkowo ich świąd czy uczucie pieczenia. Przy zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych najlepiej udać się do dermatologa, który dokładnie je obejrzy i postawi odpowiednią diagnozę. Na tej podstawie można rozpocząć leczenie, które niestety, niekiedy trwa nawet kilka miesięcy. Przy chorobach przewlekłych może objąć całe życie pacjenta. Mimo tego, odpowiednie leczenie znacznie zmniejsza intensywność objawów i może powodować długotrwałe okresy remisji.

Wspomagać można się domowymi metodami, np. stosowaniem wysokiej jakości kosmetyków (także tych wykonanych własnoręcznie) oraz piciem odpowiedniej ilości wody. Skuteczne mogą się okazać wizyty u kosmetologa, który wykona indywidualnie dobrane zabiegi kosmetyczne, biorąc pod uwagę rodzaj skóry i przyczynę jej zmian.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Narbutt J., Najczęstsze dermatozy w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Małek E., Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych, Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2007.
  3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *