
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Odwodnienie to stan określający nadmierną utratę wody oraz elektrolitów z organizmu człowieka. Istnieje wiele czynników powodujących odwodnienie, w tym przewlekłe biegunki czy wymioty. Odwodnienie jest częstym problemem wieku podeszłego. Proces starzenia się organizmu i związane z tym zmniejszenie zawartości wody w ustroju oraz gorsze funkcjonowanie poszczególnych narządów predysponują do występowania zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowe.
Całkowita zawartość wody w organizmie zależy od czynników takich jak wiek, płeć oraz procentowa zawartość tłuszczu (w tkance tłuszczowej wynosi 30%, w tkankach bez tłuszczu 70-80%). U noworodków i niemowląt stanowi około 70-80% masy ciała, u dzieci po 1 roku życia spada do 65%, natomiast u osób starszych wynosi już zaledwie 45-50%.
Dzienne zapotrzebowanie na wodę w przypadku dorosłego człowieka waha się w granicach od 25 do 35 ml na kilogram masy ciała. Dokładna wartość zależy od aktywności fizycznej, temperatury, wilgotności powietrza czy nawet rodzaju spożywanych posiłków.
Odwodnienie izotoniczne określa niedobór wody w organizmie przebiegający z prawidłową efektywną molalnością (izotonią) płynów ustrojowych. W rezultacie do przyczyn tego stanu możemy zaliczyć:
Następstwem jest oligowolemia (hipowolemia), która może prowadzić nawet do wstrząsu oligowolemicznego.
Występują objawy oligowolemii, takie jak:
Postępowaniem z wyboru jest podawanie utraconego płynu (krew, osocze, płyny elektrolitowe) w objętości równoważącej straty.
Odwodnienie hipertoniczne to niedobór wody w ustroju przebiegający ze zwiększoną efektywną molalnością (hipertonią) płynów ustrojowych. Głównymi przyczynami są tutaj:
Utrata wody stanowi przyczynę zagęszczenia osocza i zwiększenia stężenia sodu w surowicy (hipernatremii). Objawy zależą od stopnia odwodnienia komórek ośrodkowego układu nerwowego i nasilenia oligowolemii, ale przede wszystkim od czasu w jakim rozwinęło się odwodnienie. W efekcie wolno rozwijające się odwodnienie hipertoniczne przebiega z mniej wyraźnymi objawami ze strony OUN. Wyróżnia się:
Leczenie odwodnienia hipertonicznego polega na podawaniu płynów niezawierających osmolitów (niesłodzona herbata). Jeżeli nie jest możliwe, stosuje się nawadnianie drogą doustną płynami hipotonicznymi.
Odwodnienie hipotoniczne to niedobór wody w ustroju przebiegający ze zmniejszoną efektywną molalnością (hipotonią) płynów ustrojowych. Przyczyną jest utrata płynów izotonicznych przez nerki lub przewód pokarmowy, częściowo wyrównana podawaniem płynów bezelektrolitowych. W następstwie utraty proporcjonalnie większej ilości soli niż wody, płyn pozakomórkowy ma mniejszą molalność w porównaniu z płynem śródkomórkowym. Gradient osmotyczny sprawia, że woda przenika z przestrzeni pozakomórkowej do przestrzeni śródkomórkowej, co powoduje obrzęk komórek (szczególnie OUN) oraz zmniejszenie przestrzeni wodnej pozakomórkowej.
Zwykle nie występuje uczucie pragnienia, natomiast są obecne inne objawy oligowolemii:
Jeżeli do odwodnienia doszło szybko, leczenie polega na przetaczaniu roztworu NaCl, a w przypadku przewlekłego odwodnienia NaCl i KCl.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły