
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Farmakoterapia to leczenie różnych chorób, schorzeń i dolegliwości (zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej) przy użyciu leków. Stosowanie leków ma na celu zmniejszenie objawów, likwidację przyczyny choroby i przyspieszanie powrotu do zdrowia. W przypadku chorób przewlekłych celem jest poprawa jakości życia pacjenta.
Farmakoterapia jak można się samemu domyśleć, polega na przyjmowaniu określonych leków. Droga ich podania może być różna, przy czym niektóre z nich są dostępne wyłącznie na receptę. Leki na receptę przepisuje lekarz po przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu. Nie należy wówczas zatajać żadnych cennych informacji na temat stanu zdrowia, niektóre leki są przeciwwskazane przy wielu chorobach. Leki dostępne bez recepty są na ogół bezpieczne, jednak mimo tego należy przestrzegać dawkowania i zaleceń producenta. Najczęściej stosuje się ogólnodostępne środki przeciwbólowe, ich przedawkowanie może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
W przypadku farmakoterapii w okresie ciąży i laktacji należy brać pod uwagę współczynnik podziału mleko-osocze (tzw. współczynnik M/P). Leki o współczynniku M/P powyżej 1 w większym stopniu przenikają do mleka i organizmu karmionego dziecka. M/P zależy od wielu czynników – rozpuszczalności leku w tłuszczach, masy cząsteczkowej leku, zdolności do wiązania z białkami, dawki leku i wielokrotności jej podania. Nie bez znaczenia pozostaje także pH surowicy i mleka matki. Należy pamiętać, że:
W ciąży zaleca się przyjmowanie leków jedynie pod okiem lekarza. Istnieje zasada, że wszelkie środki farmakologiczne stosuje się wyłącznie wtedy, gdy korzyść z ich przyjmowania przewyższa ewentualne skutki uboczne. Wiele substancji czynnych zawartych w lekach ma zdolność przenikania przez łożysko.
Zobacz również: Karmienie piersią – co warto wiedzieć?
Lecząc farmakologicznie osoby starsze, należy trzymać się kilku niezwykle ważnych zasad:
Należy pamiętać, że osoby starsze często przyjmują wiele różnych leków, na odmienne dolegliwości lub nawet kilka preparatów na tę samą chorobę. Ważne jest, aby przyjmując leki dokładnie sprawdzić czy nie wchodzą ze sobą w interakcję. Zaleca się również przyjmowanie możliwie jak najmniejszej ilości leków.
Reakcje organizmu dziecka na przyjmowane leki mogą znacząco odbiegać od tych typowych dla osób dorosłych. W młodym organizmie, jeszcze na etapie rozwoju, procesy wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania substancji aktywnej przebiega znacznie wolniej. Stosując farmakoterapię u dziecka najpierw należy zastanowić się, czy jest ona rzeczywiście konieczna. Najbardziej preferowana jest droga doustna, więc do 5. roku życia powinno się stosować leki w postaci płynnej (syropy lub zawiesiny), a także kapsułki, których zawartość można wysypać i zmieszać z pożywieniem. Wszelkie leki w przypadku dzieci należy podawać po konsultacji z pediatrą.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Samochowiec J., Rybakowski J., Gałecki P., Szulc A., Rymaszewska J., Cubała W., Dudek D., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dotyczące leczenia zaburzeń afektywnych u kobiet w wieku rozrodczym. Część I: Leczenie depresji, Psychiatria Polska, 2/2019.
Mitręga K., Krzemiński T., Farmakologia i Farmakoterapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
Woroń J., Wordliczek J., Serednicki W., Zorska J., Kędzierska J., Farmakoterapia zakażeń SARS-CoV-2, obserwacje praktyczne ze szpitala jednoimiennego, Anestezjologia i Ratownictwo, 14/2020.
Woźnicka-Leśkiewicz L., Malaczyńska A., Farmakoterapia w szczególnych grupach pacjentów, Medycyna Rodzinna, 4/2017.
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły