Alergia na kosmetyki – co najczęściej uczula w kosmetykach?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyki należą do produktów, bardzo często wywołujących alergie. Osoby, które są wrażliwe na różnego rodzaju substancje uczulające, często poszukują hypoalergicznych produktów do pielęgnacji. Zanim jednak się do tego zabierzemy, warto wiedzieć, które substancje w kosmetykach najczęściej powodują reakcje alergiczne.

Alergia na kosmetyki – co najczęściej uczula w kosmetykach?

Konserwanty

Konserwanty wykorzystywane są w kosmetykach po to, aby spowolnić proces ich psucia. To dzięki nim większość produktów możemy używać nawet do 12 miesięcy po otwarciu. Jednak ich chemiczny skład może mieć szkodliwe działanie na wrażliwą skórę i doprowadzić do pojawienia się reakcji alergicznych. Najczęściej uczulające konserwanty to substancje o nazwach: estry kwasu ρ-hydroksybenzoesowego, etylenodiamina, mertiolat, triclosan. Są one bardzo silne i osoby ze skłonnością do uczuleń powinny ich unikać.

Produkty pszczele i kwiatowe

Nawet w kosmetykach naturalnych znaleźć się mogą alergeny. Najczęściej jest to miód, pyłek pszczeli i pyłek kwiatowy. Znane ze swoich właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych substancje należą jednocześnie do jednych z najpowszechniejszych alergenów. Osoby, które zauważyły u siebie objawy alergii po spożyciu wymienionych produktów, zapewne zaobserwują uczulenie także po zastosowaniu kosmetyku, który je zawiera.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Olejki eteryczne

Dla poprawy zapachu w kosmetykach często stosuje się olejki eteryczne, które również często uczulają. Najbardziej alergenne są olejki: miętowy, cytrusowy, cynamonowy, melisowy, tymiankowy, pimentowy. Co ciekawe, badania wykazały, że bardziej wrażliwe na ich działanie są osoby o jaśniejszej karnacji. Zdecydowanie łagodniejszy jest olejek z aloesu lub olejek rumiankowy.

Barwniki

Dodawane do kosmetyków barwniki również często uczulają. Barwniki znajdziemy w produktach różnego rodzaju, między innymi w zawierających dużo pigmentów pomadkach, eyelinerach czy cieniach do powiek. Reakcje uczuleniowe spowodowane są zazwyczaj silnie chemicznym składem produktów, a objawy to: świąd, pieczenie, opuchnięcie i zaczerwienienie oczu.

Alergia na kosmetyki – jak sobie z nią radzić?

Najprostszą formą uniknięcia reakcji alergicznej jest redukcja ekspozycji na alergen. Wiąże się to z zaprzestaniem stosowania danego kosmetyku. Czasem jednak objawy uczulenia mogą nie być jednoznaczne i zdarza się, że spowodowane są tzw. alergią krzyżową, czyli ekspozycją na kilka alergenów jednocześnie. Jeżeli nie wiemy, który produkt nas uczula, możemy spróbować formy eliminacyjnej, czyli stopniowego odstawiania pewnych kosmetyków. W tym czasie możemy także łagodzić objawy uczulenia za pomocą leku na alergię Claritine, który świetnie radzi sobie z pokrzywką, swędzącą wysypką czy obrzękiem błon śluzowych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: https://www.claritine.pl/.

Osoby wrażliwe na wiele substancji uczulających powinny stosować kosmetyki hipoalergiczne, których w drogeriach jest coraz więcej. Jednak nawet przy ich zakupie warto sprawdzić etykietę, aby mieć pewność, że w składzie produktu nie ma substancji, która może powodować alergię.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *