
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kosmetyki należą do produktów, bardzo często wywołujących alergie. Osoby, które są wrażliwe na różnego rodzaju substancje uczulające, często poszukują hypoalergicznych produktów do pielęgnacji. Zanim jednak się do tego zabierzemy, warto wiedzieć, które substancje w kosmetykach najczęściej powodują reakcje alergiczne.
Konserwanty wykorzystywane są w kosmetykach po to, aby spowolnić proces ich psucia. To dzięki nim większość produktów możemy używać nawet do 12 miesięcy po otwarciu. Jednak ich chemiczny skład może mieć szkodliwe działanie na wrażliwą skórę i doprowadzić do pojawienia się reakcji alergicznych. Najczęściej uczulające konserwanty to substancje o nazwach: estry kwasu ρ-hydroksybenzoesowego, etylenodiamina, mertiolat, triclosan. Są one bardzo silne i osoby ze skłonnością do uczuleń powinny ich unikać.
Nawet w kosmetykach naturalnych znaleźć się mogą alergeny. Najczęściej jest to miód, pyłek pszczeli i pyłek kwiatowy. Znane ze swoich właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych substancje należą jednocześnie do jednych z najpowszechniejszych alergenów. Osoby, które zauważyły u siebie objawy alergii po spożyciu wymienionych produktów, zapewne zaobserwują uczulenie także po zastosowaniu kosmetyku, który je zawiera.
Dla poprawy zapachu w kosmetykach często stosuje się olejki eteryczne, które również często uczulają. Najbardziej alergenne są olejki: miętowy, cytrusowy, cynamonowy, melisowy, tymiankowy, pimentowy. Co ciekawe, badania wykazały, że bardziej wrażliwe na ich działanie są osoby o jaśniejszej karnacji. Zdecydowanie łagodniejszy jest olejek z aloesu lub olejek rumiankowy.
Dodawane do kosmetyków barwniki również często uczulają. Barwniki znajdziemy w produktach różnego rodzaju, między innymi w zawierających dużo pigmentów pomadkach, eyelinerach czy cieniach do powiek. Reakcje uczuleniowe spowodowane są zazwyczaj silnie chemicznym składem produktów, a objawy to: świąd, pieczenie, opuchnięcie i zaczerwienienie oczu.
Najprostszą formą uniknięcia reakcji alergicznej jest redukcja ekspozycji na alergen. Wiąże się to z zaprzestaniem stosowania danego kosmetyku. Czasem jednak objawy uczulenia mogą nie być jednoznaczne i zdarza się, że spowodowane są tzw. alergią krzyżową, czyli ekspozycją na kilka alergenów jednocześnie. Jeżeli nie wiemy, który produkt nas uczula, możemy spróbować formy eliminacyjnej, czyli stopniowego odstawiania pewnych kosmetyków. W tym czasie możemy także łagodzić objawy uczulenia za pomocą leku na alergię Claritine, który świetnie radzi sobie z pokrzywką, swędzącą wysypką czy obrzękiem błon śluzowych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: https://www.claritine.pl/.
Osoby wrażliwe na wiele substancji uczulających powinny stosować kosmetyki hipoalergiczne, których w drogeriach jest coraz więcej. Jednak nawet przy ich zakupie warto sprawdzić etykietę, aby mieć pewność, że w składzie produktu nie ma substancji, która może powodować alergię.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły