Oczyszczanie skóry twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Oczyszczanie skóry twarzy jest niezbędnym krokiem w codziennej pielęgnacji, który powinien odbywać się każdego dnia (rano i wieczorem). Wyróżnia się wiele metod oczyszczania, a kosmetyki wykorzystywane w ich trakcie zawsze dobiera się do indywidualnych potrzeb skóry i jej typu. Jakie są metody oczyszczania skóry twarzy?

Oczyszczanie skóry twarzy

Oczyszczanie skóry twarzy na co dzień

Każdego dnia z rana, po przebudzeniu się, powinno się oczyścić skórę twarzy z nadmiaru sebum nagromadzonego podczas snu i śladowych ilości roztoczy, które mogą gromadzić się na powierzchni skóry wskutek kontaktu z pościelą i materacem (nawet regularnie piorąc pościel nie da się całkowicie zapobiec ich występowaniu). W tym celu sięga się po żele do mycia, pianki, mleczka lub inne delikatne kosmetyki. Przeciwwskazane jest mycie twarzy zwykłym mydłem lub preparatami zawierającymi alkohol, ponieważ szybko dojdzie do przesuszenia skóry twarzy i uszkodzenia jej naturalnych mechanizmów obronnych.

Skórę oczyszcza się przez kilka minut, masując ją wybranym kosmetykiem, po czym należy dokładnie zmyć go ciepłą (nigdy gorącą czy bardzo zimną) wodą. Podczas oczyszczania skóry twarzy pomija się okolice oczu, jednak przy zmywaniu preparatu warto przetrzeć je ciepłą wodą. Kolejnym krokiem jest aplikacja toniku przywracającego pH skórze oraz kremu nawilżającego, dobranego do rodzaju skóry i pory roku.

Zobacz również: Czym jest pH skóry?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kolejne oczyszczanie skóry tego samego dnia wykonuje się wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Wówczas w pierwszej kolejności zmywa się makijaż płynem micelarnym. Można użyć go nawet wtedy, gdy makijaż nie był nakładany. Efektywnie usuwa pot, zanieczyszczenia, śladowe ilości spalin czy sebum. Po demakijażu można uzupełniająco zastosować kosmetyk myjący z porannej pielęgnacji, po czym aplikuje się tonik i krem regenerujący na noc.

Oczyszczanie skóry twarzy – peelingi

Grupą kosmetyków intensywnie oczyszczających skórę twarzy są peelingi, które dzieli się na:

  • peelingi mechaniczne (zawierające czyszczące drobinki);
  • peelingi kwasowe (zawierające różnego rodzaju kwasy).

Współcześnie odchodzi się od stosowania peelingów mechanicznych na skórę twarzy, ponieważ masaż jej ściernymi drobinkami może wywoływać podrażnienia i uszkadzać barierę hydrolipidową. Peelingi wykonuje się 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb (nigdy częściej). Na oczyszczoną tradycyjnym sposobem skórę twarzy nakłada się peeling kwasowy i pozostawia przez kilka minut, podobnie jak ma to miejsce przy maseczkach.

Peeling należy bardzo dokładnie zmyć ciepłą wodą. Jego głównym celem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń wraz z martwymi komórkami naskórka. Dzięki temu odsłonięta zostaje kolejna jego warstwa, co sprawia, że zastosowane po peelingu kosmetyki wchłaniają się w znacznie większym stopniu. Po zabiegu powinno się więc nałożyć na skórę maseczkę, krem lub serum.

OCM – oczyszczanie skóry twarzy olejami

Kolejnym sposobem oczyszczania skóry twarzy jest metoda OCM (ang. Oil Cleansing Method). To naturalna metoda oczyszczania skóry za pomocą olejów roślinnych. Jest delikatna i naturalna, a jej ogromną zaletą jest dodatkowe odżywianie skóry – oleje są skarbnicą cennych związków aktywnych, w tym składników lipidowych, witamin i minerałów. Oleje rozpuszczają brud, makijaż i nadmiar sebum, jednocześnie rewelacyjnie odtykają pory skóry, usuwając tkwiące w nich zanieczyszczenia, nic przy tym nie uszkadzając. Warto także wspomnieć, że OCM ma działanie relaksujące.
Tradycyjnie w metodzie OCM wykorzystuje się mieszanki oleju rycynowego i innych olejów bazowych w następujących dawkach:

Na zwilżoną twarz nakłada się mieszankę olejów i wykonuje masaż skóry kolistymi ruchami. Następnie mokrą ściereczką zdejmuje się nadmiar olejów, poprzez przykładanie jej do skóry i czekanie, aż wpije tłuszcz. Gdy ściereczka wystygnie (jako że moczy się ją w ciepłej wodzie), dokładnie się ją płucze i wykonuje czynność ponownie, aż do pozbycia się olejów ze skóry. Ostatnie resztki oleju można zetrzeć. Na koniec ściereczkę moczy się w zimnej wodzie i przykłada do twarzy, aby zamknąć pory. Oczyszczanie twarzy olejami wpływa korzystnie na jej barierę ochronną i poziom wydzielania sebum. Co ważne, metoda ta nie zaburza odczynu pH.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bojarczuk K., Lewicki M., Michalczak M., Smoleń A., Ocena wiedzy studentów na temat zasad pielęgnacji cery, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Faruga-Lewicka W., Kosmetologia w pigułce. Kompendium, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
  3. Herczyńska J., Oil Cleansing Method, Apteka Niezapominajka, 12/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *