Choroby paznokci po hybrydzie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroby paznokci po hybrydzie są stosunkowo rzadkie, zwłaszcza jeśli stylizacja została wykonana w higienicznych warunkach, dokładnie i przez przeszkoloną, doświadczoną osobę. Jeśli jednak warunki higieny nie zostaną zachowane, poszczególne etapy stylizacji przeprowadzone będą błędnie lub klientka zmaga się z problemami płytki paznokciowej, może dojść do wystąpienia różnego rodzaju problemów.

Choroby paznokci po hybrydzie

Na czym polega hybryda?

Manicure hybrydowy to metoda najbardziej pożądana wśród obecnych trendów kosmetycznych. Zabieg daje gwarancję na idealną stylizację paznokci bez smug, zadrapań i odpryśnięć, zapewnia nieskazitelny wygląd nawet do 21 dni. Paznokcie hybrydowe wykonuje się podobnie jak manicure tradycyjny, jednak różnica polega na tym, że każdą warstwę lakieru (bazę, kolor, top) utwardza się pod lampą UV lub UV LED. Właśnie dlatego do wykonania takiej stylizacji niezbędne są specjalistyczne lakiery hybrydowe, łączące właściwości zwykłych lakierów z żelem, który utrwala się światłem. Podstawą działania lakierów hybrydowych jest proces polimeryzacji, który zachodzi w obecności światła.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Choroby paznokci po hybrydzie

Wskutek źle przeprowadzonej stylizacji lub problemów indywidualnych klientki, może dojść do rozwoju chorób paznokci. Najczęściej obserwuje się następujące:

  • onycholiza – inaczej oddzielenie się dystalnej części płytki paznokciowej od łożyska. Paznokcie dotknięte tym problemem są zazwyczaj gładkie, twarde, bez oznak stanu zapalnego łożyska paznokcia. Nie jest to choroba macierzy paznokcia, choć pod płytką paznokciową może pojawić się przebarwienie z powodu wtórnego zakażenia;
  • zakażenia grzybicze i bakteryjne – paznokcie przybierają barwę żółtawą lub zielonkawą, a płytka może w określonych miejscach ulegać rozwarstwieniu. Infekcja ma tendencję do przenoszenia się na skórę wokół paznokci, a w przypadku zmian grzybiczych nawet na sąsiednie, zdrowe wcześniej paznokcie. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej zaliczana do tlenowych bakterii Gram-ujemnych). Kiedy pojawia się na powierzchni paznokcia, ma zwykle zielony kolor;
  • rozmiękczenie płytki paznokcia – zabiegi podczas stylizacji hybrydowej wiążą się z koniecznością spiłowania powierzchni paznokcia, po czym stosowane są różnego rodzaju środki chemiczne (np. zmywacze, odtłuszczacze itd.). Wszystko to sprawia, że płytka zostaje w pewien sposób naruszona, czego efektem może być właśnie rozmiękczanie jej. Staje się elastyczna, słaba i mało odporna na czynniki mechaniczne.

Znacznie rzadszym problemem jest zbyt mocne spiłowanie płytki paznokcia, co u doświadczonych stylistek nie ma miejsca. Ryzyko pojawia się w przypadku stylistek dopiero nabierających doświadczenia i uczących się wykonywania hybrydy. Przepiłowanie paznokcia polega na mechanicznym uszkodzeniu jego płytki, prowadzącym do jej ścieńczenia, a niekiedy nawet do całkowitego przerwania jej ciągłości.

Choroby paznokci po hybrydzie – leczenie

Jeśli problemy paznokci rzeczywiście wynikają ze stylizacji hybrydowej, przede wszystkim należy zrezygnować z kontynuowania zabiegów. Paznokcie muszą odpocząć i całkowicie się wyleczyć, zanim będzie można rozważać ponowne nakładanie na ich powierzchnię jakichkolwiek lakierów kolorowych. Leczenie zależy od rodzaju choroby:

  • onycholiza – należy obciąć część paznokcia zmienionego chorobowo aż do zdrowego paznokcia przyklejonego do łożyska, następnie należy to miejsce oczyścić oraz zastosować preparat do regeneracji łożyska;
  • zakażenia grzybicze – leczenie polega na stosowaniu doustnych leków przeciwgrzybiczych oraz maści miejscowych. Uzupełniająco zaleca się zabiegi z zakresu laseroterapii i terapii światłem. Najczęściej przepisywane leki to terbinafina lub itrakonazol;
  • zakażenia bakteryjne – leczenie polega na ogólnoustrojowej i miejscowej antybiotykoterapii;
  • rozmiękczenie paznokci – należy skupić się na nawilżaniu paznokci i stosowaniu odżywek wzmacniających w formie lakieru. Pomocna jest suplementacja, zwłaszcza cynku, krzemu, witamin z grupy B oraz kwasów tłuszczowych Omega-3;
  • przepiłowanie paznokcia – nawilżanie i wzmacnianie specjalnymi lakierami, a jednocześnie odczekanie nawet do 6 miesięcy, zanim zostanie wykonana jakakolwiek stylizacja paznokci (tyle mniej więcej trwa cały cykl ich wzrastania).

Przy wszelkich chorobach paznokci po hybrydzie warto skonsultować się z kosmetologiem i/lub dermatologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2010.
  2. Lubańska O., Manicure hybrydowy, Zeszyt treningowy, 2/2022.
  3. Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D. Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci? Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *