Choroby paznokci u nóg

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroby paznokci u nóg to mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne, których diagnostyką i leczeniem zawsze zajmuje się podolog. Mogą mieć charakter infekcyjny lub wynikać z chorób przewlekłych czy błędów w pielęgnacji stóp. Zawsze wymagają konsultacji ze specjalistą, ponieważ po przybraniu formy zaawansowanej mogą generować silne bóle lub być ogniskiem innych zakażeń. Jakie są najczęściej diagnozowane choroby paznokci u nóg?

Choroby paznokci u nóg

Grzybica paznokci u nóg

Wśród infekcyjnych chorób paznokci zdecydowanie przeważają zakażenia grzybicze, które mogą stanowić nawet do 50% wszystkich patologicznych zmian paznokciowych. Grzybica paznokci najczęściej spowodowana jest przez dermatofity. Wyróżnia się 4 typy grzybicy paznokci:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • I – Dystalna i boczna podpłytkowa grzybica paznokci – występuje najczęściej, a w jej przebiegu grzyb przenika do łożyska i płytki paznokciowej pod wolnym brzegiem paznokcia lub od strony wałów bocznych. W konsekwencji nasilonego rogowacenia podpaznokciowego łożyska dochodzi do utraty przejrzystości paznokcia i częstej onycholizy;
  • II – Proksymalna podpłytkowa grzybica paznokci – dermatofit wnika do płytki od strony proksymalnego wału paznokciowego, np. wskutek usunięcia obrąbka uszczelniającego przestrzeń między płytką a wałem paznokciowym (podczas pedicure). Zakażenie zaczyna się jako biała plama w bliższej części płytki;
  • III – Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci – pojawia się białe, plamiste zabarwienie płytek, będące konsekwencją zagęszczenia wydrążonych przez grzyb tuneli składających się na widoczny pod lupą objaw siatki poprzecznej;
  • IV – Biała powierzchowna grzybica paznokci – co ciekawe, postać ta występuje wyłącznie na paznokciach stóp. W obrazie klinicznym zaobserwować można zlewające się ze sobą białe proszkowate plamy na powierzchni paznokcia.

Leczenie grzybicy paznokci stóp polega przede wszystkim na stosowaniu doustnych preparatów przeciwgrzybiczych i maści przeciwgrzybiczych miejscowo na zmienione paznokcie. Dodatkowo przeciwwskazane jest przebywanie w miejscach użytku publicznego, np. na basenach czy w saunie, aby grzyby nie mogły się rozprzestrzeniać. Grzybica paznokci stóp charakteryzuje się wysokim stopniem zakaźności.

Zanokcica paznokci u stóp

Zanokcica paznokci jest chorobą bakteryjną wywołana przez Staphylococcus aureus. Objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem wałów paznokciowych, spod których może sączyć się wydzielina ropna, co często prowadzi do wytworzenia strupów. Nieleczone zmiany bardzo łatwo przechodzą w postać przewlekłą, wyróżniającą się obrzękniętymi, poszarzałymi, często łuszczącymi się wałami paznokciowymi i bruzdami Beau’a. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia pałeczką ropy błękitnej, pojawiają się zielonożółte plamy i dystalnoboczna onycholiza płytki.

Choroby paznokci w przebiegu chorób ogólnoustrojowych

Zmiany w obrębie paznokci pojawiające się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych nie są zakaźne, mimo tego stanowią poważny problem. Najczęściej obserwuje się następujące:

  • łuszczyca zwykła – niewielkie zagłębienia na paznokciach, rogowacenie podpaznokciowe, szorstkość paznokci, onycholiza;
  • liszaj płaski – podłużne bruzdy, zmiany zanikowe paznokci;
  • pęcherzyca – odwracalna utrata paznokcia;
  • choroba Dariera – ciemne i jasne prążki pokrywające większą część paznokcia, wycięcie wolnego brzegu płytki w kształcie litery V;
  • zespół Raynauda – leukonychia w proksymalnej części paznokci i onycholiza części dystalnej;
  • twardzina układowa – zakrzywienie i zanik paznokci, teleangiektazje w wałach paznokciowych;
  • toczeń rumieniowaty układowy i zapalenie skórno-mięśniowe – bolesność, rumień i teleangiektazje w proksymalnym wale paznokciowym;
  • płytki kruche i z poprzecznymi smugami.

Dlatego pojawienie się niepokojących zmian na paznokciach wymaga nie tylko konsultacji z podologiem, choć jest ona najistotniejsza, ale również z lekarzem rodzinnym, który w razie podejrzeń choroby ogólnoustrojowej skieruje na szczegółowe badania laboratoryjne, a następnie pokieruje pacjenta do konkretnego lekarza specjalisty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2010.
  2. Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2009.
  3. Klamczyńska M., Ciupińska M., Podologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *