Mięsień policzkowy (łac. musculus buccinator) to kolejny mięsień zlokalizowany w obrębie twarzy i wchodzący w skład mięśni wyrazowych, które odpowiadają w dużej mierze za mimikę twarzy i wyrażanie emocji. Jest on stosunkowo niewielki, znajduje się nieco w górę po obu stronach jamy ustnej. Unerwia go VII nerw czaszkowy, jak niemal wszystkie mięśnie tej grupy.
Mięsień policzkowy – przebieg
Mięsień policzkowy posiada następujące przyczepy:
- przyczep początkowy (pp): linia wzdłuż wyrostka zębodołowego szczęki od I zęba trzonowego do tyłu, szew skrzydłowo-żuchwowy, linia wzdłuż grzebienia policzkowego, powierzchnia zewnętrzna części zębodołowej żuchwy aż do I dolnego trzonowca;
- przyczep końcowy (pk): kąt ust.
Włókna mięśniowe od przyczepów początkowych przebiegają równolegle oraz krzyżują się (w zależności od odcinka mięśnia). Krzyżowanie włókien najintensywniej zaobserwować można w obrębie kącików ust. Stąd kierują się one do wargi dolnej i górnej, przeplatając się z włóknami tożsamego mięśnia przeciwległego. Przyczep końcowy składa się w rzeczywistości z 2 warstw – powierzchownej i głębokiej. Warto wiedzieć, że warstwa głęboka tworzy częściowo mięsień okrężny ust.
Mięsień policzkowy – funkcje
Mięsień policzkowy:
- napina wargi;
- zwiększa ciśnienie w jamie ustnej (np. w trakcie wydmuchiwania powietrza czy żucia);
- przyciska wargi do zębów;
- zabezpiecza wargi przed zagryzieniem ich podczas żucia kęsów pokarmowych.
Jest to również ważny mięsień mimiczny, którego aktywność można zaobserwować np. w trakcie głębokiego zamyślenia, gdy ściąga się wargi i delikatnie zaciska bądź gdy układa się je w charakterystyczny dziubek, np. do pocałunku.
Unerwienie mięśnia policzkowego
Za unerwienie mięśnia policzkowego odpowiadają gałęzie VII nerwu czaszkowego, czyli nerwu twarzowego. Unerwia on większość mięśni znajdujących się w obrębie twarzy.
Unaczynienie mięśnia policzkowego
Unaczynienie mięśnia policzkowego pochodzi przede wszystkim od tętnicy i żyły twarzowej. Oba wymienione naczynia krwionośne przebiegają na zewnętrznej powierzchni omawianego mięśnia.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.