Mięsień policzkowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień policzkowy (łac. musculus buccinator) to kolejny mięsień zlokalizowany w obrębie twarzy i wchodzący w skład mięśni wyrazowych, które odpowiadają w dużej mierze za mimikę twarzy i wyrażanie emocji. Jest on stosunkowo niewielki, znajduje się nieco w górę po obu stronach jamy ustnej. Unerwia go VII nerw czaszkowy, jak niemal wszystkie mięśnie tej grupy.

Mięsień policzkowy

Mięsień policzkowy – przebieg

Mięsień policzkowy posiada następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp): linia wzdłuż wyrostka zębodołowego szczęki od I zęba trzonowego do tyłu, szew skrzydłowo-żuchwowy, linia wzdłuż grzebienia policzkowego, powierzchnia zewnętrzna części zębodołowej żuchwy aż do I dolnego trzonowca;
  • przyczep końcowy (pk): kąt ust.

Włókna mięśniowe od przyczepów początkowych przebiegają równolegle oraz krzyżują się (w zależności od odcinka mięśnia). Krzyżowanie włókien najintensywniej zaobserwować można w obrębie kącików ust. Stąd kierują się one do wargi dolnej i górnej, przeplatając się z włóknami tożsamego mięśnia przeciwległego. Przyczep końcowy składa się w rzeczywistości z 2 warstw – powierzchownej i głębokiej. Warto wiedzieć, że warstwa głęboka tworzy częściowo mięsień okrężny ust.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień policzkowy – funkcje

Mięsień policzkowy:

  • napina wargi;
  • zwiększa ciśnienie w jamie ustnej (np. w trakcie wydmuchiwania powietrza czy żucia);
  • przyciska wargi do zębów;
  • zabezpiecza wargi przed zagryzieniem ich podczas żucia kęsów pokarmowych.

Jest to również ważny mięsień mimiczny, którego aktywność można zaobserwować np. w trakcie głębokiego zamyślenia, gdy ściąga się wargi i delikatnie zaciska bądź gdy układa się je w charakterystyczny dziubek, np. do pocałunku.

Unerwienie mięśnia policzkowego

Za unerwienie mięśnia policzkowego odpowiadają gałęzie VII nerwu czaszkowego, czyli nerwu twarzowego. Unerwia on większość mięśni znajdujących się w obrębie twarzy.

Unaczynienie mięśnia policzkowego

Unaczynienie mięśnia policzkowego pochodzi przede wszystkim od tętnicy i żyły twarzowej. Oba wymienione naczynia krwionośne przebiegają na zewnętrznej powierzchni omawianego mięśnia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *