Choroby paznokci

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroby paznokci to szeroka grupa rozmaitych problemów zdrowotnych, których diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz dermatolog. Jeśli problem dotyczy paznokci u stóp, w zespole interdyscyplinarnym powinien znaleźć się także podolog. Poniżej znajdują się najczęściej występujące choroby paznokci.

Choroby paznokci

Onycholiza

Mianem onycholizy nazywa się odwarstwianie płytki paznokciowej od jej łożyska. Takie paznokcie zazwyczaj są gładkie, twarde, bez oznak stanu zapalnego łożyska. Nie jest to choroba macierzy paznokcia, choć pod płytką może pojawić się przebarwienie z powodu wtórnego zakażenia. Onycholiza towarzyszy wielu chorobom układowym, w tym chorobom tarczycy, niedokrwistości, kile, twardzinie układowej, zespołowi Reitera czy amyloidozie. Przyczyn należy szukać zatem w chorobach ogólnoustrojowych, aby móc rozpocząć ich leczenie, które wpłynie na poprawę kondycji paznokci.

Paznokcie pałeczkowate

Pałeczkowate paznokcie charakteryzują się zwiększoną krzywizną poprzeczną i podłużną paznokcia, z przerostem włóknisto-naczyniowym tkanek miękkich proksymalnie od oskórka. Kąt Lovibonda powstający między powierzchnią grzbietową paliczka dalszego a płytką paznokciową jest większy niż 180 stopni. Dodatkowo zauważyć można tzw. objaw Schamrotha, czyli zanik okienka między paznokciami, które fizjologicznie pojawia się po zetknięciu grzbietowych powierzchni przeciwległych paliczków dalszych. Paznokcie pałeczkowate mogą być zmianą wrodzoną, choć przeważnie towarzyszą chorobom ogólnoustrojowym. Należy ustalić przyczynę i rozpocząć jej leczenie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Grzybica paznokci

Dermatofity są najczęstszymi patogenami grzybiczymi paznokci. Zakażenia wywołują zwłaszcza 3 grzyby z rodzaju Trichophyton: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes var. granulosum i Trichophyton tonsurans. Występuje nasilone rogowacenie podpaznokciowe łożyska, prowadzące do utraty przejrzystości paznokcia i częstej onycholizy. Płytka paznokcia staje się matowa, o odcieniu białawożółtym, a jej wolny brzeg ulega wykruszaniu, co doprowadza do stopniowego obnażania pokrytego masami rogowymi łożyska. Nierzadko obserwuje się także białe, plamiste zabarwienie płytek paznokciowych, będące konsekwencją zagęszczenia wydrążonych przez grzyb tuneli. Leczenie polega na ograniczeniu spożycia cukrów prostych, które są pożywką dla grzybów, a także na stosowaniu ogólnoustrojowego i miejscowego leczenia przeciwgrzybiczego.

Zobacz również: Grzybica dermatofitowa paznokci.

Drożdżyca paznokci

Drożdżyca występuje rzadziej niż grzybica paznokci, jednak jest również poważnym problemem dermatologicznym. Wywołują ją grzyby rodzaju Candida, które powodują zaczerwienienie i obrzęk paznokci, a spod wałów paznokciowych wydobywa się zwykle skąpa, ropna wydzielina. W konsekwencji stanu zapalnego po upływie 2-3 tygodni na powierzchni wyrastającej płytki paznokciowej pojawiają się poprzeczne pobruzdowania (bruzdy Beau), co sprawia, że powierzchnie paznokci stają się faliste. Leczenie polega na stosowaniu maści i kremów przeciwgrzybiczych bezpośrednio na zmiany.

Koilonychia

Nazwą tą określa się wklęsłe, ścieńczałe paznokcie z wywiniętymi brzegami, kształtem przypominające łyżeczkę. Problem częściej dotyczy paznokci rąk, choć sporadycznie można je zaobserwować na paznokciach stóp. Przyczyną jest zazwyczaj uraz, stałe narażenie dłoni na kontakt z rozpuszczalnikami benzynowymi lub zespół paznokciowo-rzepkowy. Problem znacznie częściej obserwuje się u pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Leczenie polega wówczas na uzupełnianiu brakujących składników odżywczych. Stosuje się również środki natłuszczające, zapobiegające wysychaniu skóry oraz preparaty miejscowo odkażające.

Paznokcie naparstkowe

Paznokcie naparstkowe przeważnie pojawiają się w przebiegu łuszczycy i występują u 10-15% pacjentów z tą chorobą. Mogą jednak występować także u pacjentów z zespołem Reitera (i innymi chorobami tkanki łącznej), sarkoidozą, pęcherzycą, łysieniem plackowatym i nietrzymaniem barwnika. Problem objawia się pod postacią punktowych wgłębień w płytce paznokcia, która poza tym nie wykazuje żadnych niepokojących zmian. Leczenie polega na ustabilizowaniu choroby podstawowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2009.
  2. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
  3. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Różewicka-Czabańska M., Zmiany infekcyjne paznokci, Przegląd Dermatologiczny, 98/2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *