Jak chronić skórę przed mrozem

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak chronić skórę przed mrozem, który w okresie zimowym jest szczególnym zagrożeniem? Nie stanowi tajemnicy fakt, że to właśnie niskie temperatury i suche powietrze są kluczowymi czynnikami ryzyka suchej, odwodnionej skóry. Odpowiednim postępowaniem możemy jednak temu zapobiegać. Znaczenie ma przede wszystkim codzienna pielęgnacja, ale i nawyki. Jak chronić skórę przed mrozem?

Jak chronić skórę przed mrozem

Zmiana nawyków dnia codziennego

Aby chronić skórę przed mrozem w zimowe miesiące, warto przestrzegać następujących wskazówek:

  • rezygnacja z palenia papierosów;
  • picie dużej ilości wody każdego dnia, minimum 1,5 l;
  • unikanie wychodzenia na dwór bezpośrednio po umyciu skóry, ponieważ wzrasta ryzyko pękania naczynek krwionośnych;
  • ciepła odzież, chroniąca jak największe partie skóry (w tym noszenie ciepłych rękawiczek, szalika i czapki);
  • unikanie mocnego tarcia skóry ręcznikiem po kąpieli;
  • dieta bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty;
  • codzienna suplementacja kwasu hialuronowego, kolagenu i aceroli (jako najbogatsze znane źródło witaminy C).

Uzupełnieniem jest kompleksowa, indywidualnie dobrana pielęgnacja skóry zimą.

Codzienne nawilżanie skóry

Każdego dnia, nawet nie wychodząc z domu na zewnątrz, należy aplikować na skórę kremy nawilżające. W formule takiego kremu powinny znaleźć się emolienty, np. masło shea, oleje roślinne, skwalen, jak również ceramidy, czyli „cegiełki” uszczelniające płaszcz hydrolipidowy skóry i zapobiegające odwodnieniu. Warto wybierać substancje utrzymujące wodę w skórze, takie jak kwasy tłuszczowe, mocznik i kolagen. Do substancji intensywnie nawilżających niewątpliwie należą też: kwas hialuronowy, alantoina, mocznik, NMF, mleczko pszczele, żel aloesowy, sok z aloesu, pantenol, hydromanil, kwas mlekowy, mleczan sodu.

Zobacz również: Sucha skóra zimą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ochrona skóry

Poza kremami nawilżającymi warto sięgać także po te o działaniu intensywnie ochronnym. Zwłaszcza przed wyjściem na mróz. Do składników, które tworzą na powierzchni skóry barierę skutecznie zabezpieczającą przed odparowywaniem wody, zalicza się m.in.: oleje mineralne, oleje silikonowe oraz woski. Składniki te nie wchłaniają się, jednak pozostawiają na powierzchni skóry cienką warstwę zabezpieczającą, chroniącą przed utratą wody. Warto sięgać po kremy zawierające lipidy występujące fizjologicznie w skórze:

Przywracają one równowagę skóry, ułatwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz przyspieszają procesy regeneracyjne naskórka. Dzięki temu skóra staje się wytrzymalsza.

Zobacz również: Pielęgnacja skóry zimą – jak robić to właściwie?

Krem z filtrem UV

Mimo zdecydowanie niższej temperatury, w zimie słońce także mocno świeci i stanowi ryzyko dla zdrowia. Ochronny krem z filtrem UV to punkt obowiązkowy pielęgnacji podczas zimowych aktywności takich jak narty, łyżwy, spacery w trakcie słonecznego dnia. Wówczas narażenie na słońce jest większe, tym bardziej mając na uwadze, że promienie odbijają się od śniegu, jak od lustra. W Polsce najwyższe dawki promieniowania występują w Tatrach. Na wysokości blisko 3000 m n.p.m. natężenie promieniowania UVB jest aż 2-krotnie wyższe. Dlatego także zimą warto mieć w kosmetyczne dobry krem z filtrem UV +50, co ochroni skórę przed skutkami zimy. Taki krem nakłada się na odkrytą skórę około 15 minut przed planowanym wyjściem na zewnątrz.

Zobacz również: Ochrona skóry zimą.

Poprawa ukrwienia skóry

Jeśli krew lepiej krąży w skórze, automatycznie staje się ona lepiej dotleniona i odżywiona, a co się z tym wiąże – wytrzymalsza. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza zimą, kiedy każdego dnia eksponujemy ją na mrozy. Aby poprawić ukrwienie skóry twarzy warto codziennie, samodzielnie wykonywać masaż twarzy kamieniem gua sha lub rollerem jadeitowym. Można także wykonywać taki masaż ręcznie, bez żadnych dodatków, np. podczas kremowania twarzy lub aplikacji serum odżywczego. Do profesjonalnych zabiegów na twarz poprawiających ukrwienie zaliczamy natomiast m.in.: masaż Kobido, taping twarzy, mezoterapią igłową.

Jeśli chodzi o poprawę ukrwienia skóry reszty ciała, można postawić na zmiennocieplne prysznice, automasaże i peelingi, korzystanie z rollerów czy domowe zabiegi z użyciem aplikatora wieloigłowego. Warto również uczęszczać na profesjonalne masaże, które dodatkowo odprężą i rozluźnią mięśnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Klonowska J., Kosmetologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *