Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Spójrz na skład kosmetyków, on prawdę Ci powie – można powiedzieć, parafrazując znane powiedzenie. Znajdziesz go na opakowaniu każdego produktu – tuż pod napisem: składniki / ingredients. Na pierwszy rzut oka obco brzmiące nazwy mogą wydawać się abstrakcyjnie, ale w naszym artykule znajdziesz klucz do ich rozszyfrowania. Wyjaśniamy również jakie składniki w kosmetykach są dobroczynne, a na które trzeba uważać.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji

Jaki jest skład kosmetyków?

Kosmetyki z punktu widzenia chemii to mieszanina różnych substancji, które posiadają określoną postać zazwyczaj płynną lub półpłynną (kremy, balsamy, toniki) lub też stałą (mydła do pielęgnacji). Każdy preparat kosmetyczny składa się z trzech grup substancji, z których każda ma inną rolę do spełnienia. Są to składniki: bazowe, aktywne i pomocnicze.

Składniki bazowe kosmetyków

Ich zadaniem jest stworzenie jednolitej postaci fizyko-chemicznej preparatu. Dlatego też składniki bazowe kosmetyków muszą posiadać odpowiednie właściwości rozpuszczalne jak na przykład woda, gliceryna, etanol, parafina czy wazelina. Do tej grupy należą również naturalne tłuszcze i oleje czy syntetyczne silikony, które odpowiadają za olejową konsystencję emulsji.

Składniki aktywne w kosmetykach

Te substancje, nazywane inaczej „czynnymi”, odpowiadają za sposób działania kosmetyku na komórki skóry. Mogą one mieć właściwości: rozjaśniające, złuszczające, nawilżające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz chroniące przed promieniami UV. Do najczęściej stosowanych składników aktywnych w kosmetykach należą: witaminy, kwasy, składniki pochodzenia roślinnego oraz filtry mineralne i chemiczne. Poznajmy kilka z nich:

Witamina C na twarz (Ascorbic Acid)

Specjalistyczna nazwa tej witaminy to kwas askorbinowy, którego właściwości przeciwzapalne wykorzystywane są w lekach na przeziębienie. W kosmetologii jest on wykorzystywany w produktach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Witamina C na przebarwienia – to skuteczna terapia z racji swoich właściwości rozjaśniających. Jeżeli więc Twoja skóra ma skłonności do piegów czy plam pigmentacyjnych, powinnaś koniecznie wybrać kosmetyki zawierające witaminę C.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jej działania, przeczytaj artykuł: Witamina C – właściwości i działanie. Jakie efekty przynosi stosowanie na twarz kosmetyków z witaminą C?

Węgiel aktywny (Activated Charcoal)

Podobnie jak witamina C ma szerokie zastosowanie – np. w filtrach do wody, w lekach na problemy żołądkowe. W kosmetologii również wykorzystywane są jego niezwykłe właściwości oczyszczające oraz detoksykacyjne. Doskonale wchłania wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i toksyny, dlatego też stosowany jest w szeregu kosmetyków do twarzy – w maskach, peelingach i żelach. Węgiel aktywny jest szczególnie polecany dla cery trądzikowej, która wymaga dogłębnego oczyszczenia, ale też i delikatnego traktowania.

Retinol na zmarszczki

To forma witaminy A, która stosowana jest w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym. Poprawia ona jędrność i napięcie skóry (stąd też wygładza zmarszczki), pomaga w regeneracji naskórka, a także opóźnia efekty starzenia. Retinol polecany jest również dla cery trądzikowej, ponieważ zmniejsza wydzielanie się łoju oraz działa przeciwzapalnie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid)

To naturalnie występująca w skórze substancja, która odpowiedzialna jest za jej nawilżenie. Kwas hialuronowy doskonale wiąże wodę, dlatego też polecany jest szczególnie dla skóry suchej i podrażnionej. Z racji swoich właściwości stanowi również składnik aktywny w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry po opalaniu.

Składniki pomocnicze

Ostatnią grupę stanowią składniki pomocnicze, a więc wszelkiego rodzaju stabilizatory i konserwanty, zagęszczacze, których celem jest utrzymanie trwałości formuły oraz zahamowanie rozwoju drobnoustrojów. Dzięki nim właśnie kosmetyk może posiadać wydłużony termin ważności.

Kobieta nakłada krem pipetą na dłoń

Jak czytać skład kosmetyków?

Niezależnie czy kosmetyk został wyprodukowany w Polsce, Francji czy w Stanach Zjednoczonych posiada on ujednolicone nazewnictwo składników. Ten system nomenklatury nazywany jest w skrócie INCI – od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, co w języku polskim oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. Lista INCI zawiera składniki uznane za bezpieczne, chociaż niektóre z nich mogą podrażniać i uczulać. Substancje pochodzenia roślinnego posiadają nazwy łacińskie, a chemiczne w języku angielskim.

Składniki w kosmetykach można przeanalizować samemu lub też zasięgnąć wiedzy na portalach branżowych. Obecnie dostępne są aplikacje na smartfony, które analizują podany na etykiecie skład kosmetyków. Niezależnie na którą metodę się zdamy, warto pamiętać, że nie tylko nazwa, ale również kolejność na liście ma znaczenie. Na pierwszym miejscu wymienione są substancje, których jest najwięcej w formule kosmetyku, a na samym końcu te, które występują w śladowych ilościach.

Na jakie składniki kosmetyków należy szczególnie uważać?

Wśród składników, które są dopuszczone do użytku, znajdują się substancje, które mogą (choć nie muszą) wywołać alergie czy podrażnienia, a także blokować pory skóry. Do tej grupy należą:

  • parabeny – te konserwanty występują w składzie z końcówkami -paraben,
  • silikony – ich nazwy kończą się na -xane lub -thicone,
  • SLS i SLES – to detergenty, występujące pod nazwami: Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate,
  • PEG i PPG – to emulgatory, które można w składzie poznać po ich trzyliterowych skrótach,
  • formaldehyd i jego pochodne – występują pod wieloma nazwami takimi jak: DMDM Hydantoin, MDM Hydantoin, Formaldehyde, Benzylhemoformal, Butylcarbonate, Diazolidinyl Urea, Imidiazolidinyl Urea, Glyoxal, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol Bronopol, 5-Bromo5-nitro-1,3-dioxane Bronidox, Quanterinium-15, Sodium Hydroxymethyl, Hexetinde, Tosylamide Resin,
  • składniki ropopochodne (wśród nich parafina i wazelina) występują pod nazwami: Lanolin, Paraffin Oil, Parafinum Liquidum, Synthetic Wax, Isoparaffin Mineral Oil, Vaseline, Petrolatum, Ceresin, Cera Microcristallina, Isobutan,
  • talk (Talc),
  • aluminium (Aluminium Chlorohydrate),
  • alkohol (Alcohol).

Odpowiednia wiedza odnośnie potencjalnie szkodliwych składników kosmetyku pozwoli uchronić Ci się przed wysypką, podrażnieniami czy problemami dermatologicznymi spowodowanymi zablokowanymi porami skóry. Natomiast znajomość dobroczynnych substancji pozwoli Ci wybrać najlepszy kosmetyk dla Twojego rodzaju skóry.

>>Dowiedz się więcej na temat składników kosmetyków.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *