Okluzja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Okluzja jest zjawiskiem odnoszącym się najczęściej do mechanicznego zamykania obcych jonów lub cząsteczek wewnątrz kryształów osadu, czego efektem jest utworzenie się sieci krystalicznej. W praktyce jednak pojęcie to wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach, może zatem opisywać rozmaite zjawiska.

Okluzja

Okluzja – definicja

Definicja okluzji zmienia się w zależności od dziedziny, w której się ją stosuje:

 • kosmetologia – w momencie zastosowania określonych kosmetyków na skórze tworzy się charakterystyczna powłoka, która nie tylko pozwala składnikom aktywnym na szybsze przenikanie do głębszych warstw skóry, ale i chroni przed nadmierną utratą wody;
 • stomatologia – prawidłowe ułożenie zębów górnej szczęki względem szczęki dolnej;
 • chemia – zatrzymywanie jonów lub cząsteczek rozpuszczalnika wewnątrz kryształów strącanego osadu;
 • meteorologia – połączenie się bardziej aktywnego frontu chłodnego ze znacznie powolniejszym frontem ciepłym, czego konsekwencją są m.in. huragany i cyklony.

Jak zatem widać, jedno pojęcie może mieć wiele znaczeń. Warto jednak bliżej poznać okluzję występującą w kosmetologii.

Okluzja w kosmetologii

Warstwa ochronna skóry (tzw. płaszcz hydrolipidowy skóry) to połączenie jej 2 głównych składników: wody i lipidów. Oprócz nich w powłoce hydrolipidowej znajdują się również białka strukturalne, kolagen, elastyna, wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy, fosfolipidy oraz tzw. Naturalny Czynnik Nawilżający. Choć warstwa ochronna skóry (jak wskazuje nazwa) ma za zadanie chronić i wzmacniać skórę, w rzeczywistości jest krucha i podatna na uszkodzenia. Zwłaszcza przy braku właściwej pielęgnacji i w związku z działaniem czynników atmosferycznych. Jedną z metod wspierania skóry jest wykorzystywanie zjawiska okluzji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Okluzja oznacza tworzenie nieprzepuszczalnej powłoki na powierzchni skóry, która przede wszystkim chroni przed nadmierną utratą wody, zatrzymując ją w naskórku i głębszych partiach. Chcąc utworzyć na naskórku warstwę okluzyjną, należy sięgnąć przede wszystkim po preparaty o właściwościach odpychających wodę (hydrofobowych). Pod nie należy zaaplikować serum o działaniu silnie nawilżającym, aby miedzy skórą a warstwą okluzyjną zgromadziły się składniki aktywne, które będą wywierać korzystny wpływ na tkanki. Będą dzięki temu wnikać do skóry szybko i efektywnie, przyczyniając się do intensywnego nawilżania warstwy rogowej.

Okluzja – zalety

Dzięki zastosowaniu okluzji skóra może pozostać elastyczna, miękka i nawilżona. Składniki serum i kremów nawilżających działają znacznie efektywniej, przy czym obserwuje się podwyższoną wytrzymałość skóry na odwodnienie, przesuszenie czy zniszczenie poprzez działanie czynników atmosferycznych. Stworzenie warstwy okluzji gwarantuje więc lepszy efekt kosmetyczny i uzupełnia codzienną pielęgnację skóry. Składnikiem, który w szczególności warto nakładać pod warstwę okluzyjną, jest kwas hialuronowy – jeden z najintensywniej nawilżających związków chemicznych znanych człowiekowi. Jako że okluzja wzmacnia działanie zarówno humektantów (kosmetyki nawilżające), jak i emolientów (kosmetyki natłuszczające), oba rodzaje mogą być stosowane bezpośrednio pod nią.

Okluzja – wady

Tworzenie warstwy okluzyjnej powinno odbywać się okresowo, a nie cały czas. Głównie z tego względu, że tak wytrzymała bariera utrudnia w pewien sposób skórze oddychanie. Konsekwencją codziennej okluzji mogą być więc zaskórniki, zatkane pory skóry lub nasilenie łojotoku skóry u osób z cerą tłustą czy cerą problematyczną. Co ciekawe, konsekwencje długotrwałej i zbyt częstej okluzji mogą być zupełnie odmienne od zamierzonego celu, nierzadko obserwuje się wówczas przesuszenie skóry.

Preparaty tworzące okluzję

Istnieje wiele kosmetyków, które mogą tworzyć na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną. Są to przede wszystkim składniki hydrofobowe, do których zaliczamy m.in.:

Z kolei hydrofilowe substancje okluzyjne to m.in.:

 • kwas hialuronowy;
 • kolagen;
 • chitozan;
 • wyciąg z alg morskich;
 • żel aloesowy.

Substancje te nie wnikają w głąb skóry ze względu na bardzo duże cząsteczki.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
 2. Faruga-Lewicka W., Kosmetologia w pigułce. Kompendium, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
 3. Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *