Okluzja jest zjawiskiem odnoszącym się najczęściej do mechanicznego zamykania obcych jonów lub cząsteczek wewnątrz kryształów osadu, czego efektem jest utworzenie się sieci krystalicznej. W praktyce jednak pojęcie to wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach, może zatem opisywać rozmaite zjawiska.
Okluzja – definicja
Definicja okluzji zmienia się w zależności od dziedziny, w której się ją stosuje:
- kosmetologia – w momencie zastosowania określonych kosmetyków na skórze tworzy się charakterystyczna powłoka, która nie tylko pozwala składnikom aktywnym na szybsze przenikanie do głębszych warstw skóry, ale i chroni przed nadmierną utratą wody;
- stomatologia – prawidłowe ułożenie zębów górnej szczęki względem szczęki dolnej;
- chemia – zatrzymywanie jonów lub cząsteczek rozpuszczalnika wewnątrz kryształów strącanego osadu;
- meteorologia – połączenie się bardziej aktywnego frontu chłodnego ze znacznie powolniejszym frontem ciepłym, czego konsekwencją są m.in. huragany i cyklony.
Jak zatem widać, jedno pojęcie może mieć wiele znaczeń. Warto jednak bliżej poznać okluzję występującą w kosmetologii.
Okluzja w kosmetologii
Warstwa ochronna skóry (tzw. płaszcz hydrolipidowy skóry) to połączenie jej 2 głównych składników: wody i lipidów. Oprócz nich w powłoce hydrolipidowej znajdują się również białka strukturalne, kolagen, elastyna, wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy, fosfolipidy oraz tzw. Naturalny Czynnik Nawilżający. Choć warstwa ochronna skóry (jak wskazuje nazwa) ma za zadanie chronić i wzmacniać skórę, w rzeczywistości jest krucha i podatna na uszkodzenia. Zwłaszcza przy braku właściwej pielęgnacji i w związku z działaniem czynników atmosferycznych. Jedną z metod wspierania skóry jest wykorzystywanie zjawiska okluzji.
Okluzja oznacza tworzenie nieprzepuszczalnej powłoki na powierzchni skóry, która przede wszystkim chroni przed nadmierną utratą wody, zatrzymując ją w naskórku i głębszych partiach. Chcąc utworzyć na naskórku warstwę okluzyjną, należy sięgnąć przede wszystkim po preparaty o właściwościach odpychających wodę (hydrofobowych). Pod nie należy zaaplikować serum o działaniu silnie nawilżającym, aby miedzy skórą a warstwą okluzyjną zgromadziły się składniki aktywne, które będą wywierać korzystny wpływ na tkanki. Będą dzięki temu wnikać do skóry szybko i efektywnie, przyczyniając się do intensywnego nawilżania warstwy rogowej.
Okluzja – zalety
Dzięki zastosowaniu okluzji skóra może pozostać elastyczna, miękka i nawilżona. Składniki serum i kremów nawilżających działają znacznie efektywniej, przy czym obserwuje się podwyższoną wytrzymałość skóry na odwodnienie, przesuszenie czy zniszczenie poprzez działanie czynników atmosferycznych. Stworzenie warstwy okluzji gwarantuje więc lepszy efekt kosmetyczny i uzupełnia codzienną pielęgnację skóry. Składnikiem, który w szczególności warto nakładać pod warstwę okluzyjną, jest kwas hialuronowy – jeden z najintensywniej nawilżających związków chemicznych znanych człowiekowi. Jako że okluzja wzmacnia działanie zarówno humektantów (kosmetyki nawilżające), jak i emolientów (kosmetyki natłuszczające), oba rodzaje mogą być stosowane bezpośrednio pod nią.
Okluzja – wady
Tworzenie warstwy okluzyjnej powinno odbywać się okresowo, a nie cały czas. Głównie z tego względu, że tak wytrzymała bariera utrudnia w pewien sposób skórze oddychanie. Konsekwencją codziennej okluzji mogą być więc zaskórniki, zatkane pory skóry lub nasilenie łojotoku skóry u osób z cerą tłustą czy cerą problematyczną. Co ciekawe, konsekwencje długotrwałej i zbyt częstej okluzji mogą być zupełnie odmienne od zamierzonego celu, nierzadko obserwuje się wówczas przesuszenie skóry.
Preparaty tworzące okluzję
Istnieje wiele kosmetyków, które mogą tworzyć na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną. Są to przede wszystkim składniki hydrofobowe, do których zaliczamy m.in.:
- oleje roślinne, np. olej z wiesiołka, olej z czarnuszki siewnej;
- wosk pszczeli;
- mirystynian izopropylu;
- alkohol cetylowy;
- parafina;
- wazelina.
Z kolei hydrofilowe substancje okluzyjne to m.in.:
- kwas hialuronowy;
- kolagen;
- chitozan;
- wyciąg z alg morskich;
- żel aloesowy.
Substancje te nie wnikają w głąb skóry ze względu na bardzo duże cząsteczki.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Faruga-Lewicka W., Kosmetologia w pigułce. Kompendium, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
- Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.