Napar z imbiru

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Napar z imbiru to cenny produkt w medycynie niekonwencjonalnej i w lecznictwie domowym. Walory i właściwości prozdrowotne korzenia imbiru znane były już setki lat temu, a dziś roślina ta szybko wraca do łask. Najczęściej napary stosuje się przy leczeniu infekcji, choć w praktyce mają znacznie więcej zastosowań.

Napar z imbiru

Jak zrobić napar z imbiru?

Aby przyrządzić napar z imbiru, potrzebujemy jedynie jednego, świeżego korzenia imbiru oraz około 200 ml wody. Korzeń imbiru kroimy w cienkie plasterki lub ścieramy na tarce o dużych oczkach, a następnie zalewamy wrzątkiem i przykrywamy do zaparzenia na około 10 minut. Po tym czasie płyn odcedza się, a napar jest gotowy do użycia. Osoby, które potrzebują mocniejszego działania imbiru, mogą zdecydować się na przygotowanie wywaru.

Napar z imbiru można pić nawet codziennie bez obaw o działania niepożądane. Zalecane dawkowanie wynosi 1-2 szklanki dziennie, rano i wieczorem lub w momentach największego zapotrzebowania, np. przy napadzie nudności czy przy gorączce.

Jak zrobić wywar z imbiru?

Przygotowanie naparu z imbiru jest bardzo proste, nawet przy braku większych zdolności kulinarnych. Wystarczy przygotować:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • tarkę;
  • garnek;
  • słoik z nakrętką;
  • sztukę świeżego korzenia imbiru;
  • 100 ml wody;
  • szczyptę cynamonu i mielonego kardamonu;
  • cytrynę i pomarańczę;
  • 60 g malin;
  • 30 g suszonej żurawiny.

Korzeń imbiru obieramy ze skórki. Połowę ścieramy na tarce, połowę zaś kroimy na plasterki. Całość imbiru wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut. Po upływie tego czasu wywar przecedza się i dodaje do niego pozostałe składniki. Nakrywa i pozostawia do zaparzenia jeszcze na kilka minut. Po tym czasie można go używać lub przelać do słoika i odstawić do lodówki, aby wykorzystać go w późniejszym czasie.

Korzeń imbiru – skład

Do głównych składników biochemicznych zawartych w imbirze możemy zaliczyć oleożywicę, olejek eteryczny i surowe włókna. Zawartość oleożywicy w imbirze waha się od 3 do 11% i to ona odpowiada za większość właściwości prozdrowotnych tego surowca. Zawartość olejków w imbirze waha się nawet do 3%, w zależności od pochodzenia i stanu kłącza. Do najistotniejszych lotnych związków zawartych w imbirze należą: monoterpeny i seskwiterpeny: zingiberol, α-farnezen, β-bisabolen, β-felandren, kamfen, cyneol, linalol, limonen, geraniol, terpineol, natomiast do związków nielotnych: zingeron, paradole, gingerole oraz szogaole.

Napar z imbiru na przeziębienie

Napar z imbiru zawiera liczne antyoksydanty i związki biologicznie czynne, które modulują czynność układu immunologicznego. Zwiększają aktywność limfocytów, działają przeciwzapalnie i napotnie, a także łagodzą dolegliwości takie jak katar, kaszel, nudności czy ból gardła, które mogą towarzyszyć infekcjom wirusowym. Picie naparu zaleca się jednak nie tylko przy przeziębieniu, ale także przy grypie i innych infekcjach. Imbir jest naturalnym antybiotykiem, produktem wzmacniającym, dodającym witalności niezbędnej do walki z chorobą. Efekty jego stosowania w większości przypadków widać już w pierwszym dniu kuracji.

Napar z imbiru – inne zastosowanie

Napar z imbiru jest szczególnie skuteczny w zmniejszaniu porannych mdłości u kobiet w ciąży. Jest stosowany od wielu lat w celu zmniejszenia tych dolegliwości i może być spożywany w wielu postaciach. Charakteryzuje się przy tym wysokim stopniem bezpieczeństwa zarówno dla kobiet, jak i dla ich nienarodzonych jeszcze dzieci. Udowodniono ponadto, że napar z imbiru pity przez cały okres miesiączkowania oraz 2-3 dni przed jego rozpoczęciem znacznie łagodzi bóle menstruacyjne i poprawia samopoczucie.

Imbir był wykorzystywany przez tysiące lat w Ajurwedzie, czyli w tradycyjnej medycynie indyjskiej do leczenia zapalnych chorób reumatycznych. Także dziś coraz chętniej wykorzystuje się napary z jego dodatkiem do łagodzenia bólu stawów i stanów zapalnych w organizmie. Nie tylko tych będących konsekwencją reumatyzmu, ale i innych chorób przewlekłych. Badania wykazały, że systematycznie pite napary z imbiru łagodzą migreny i bóle głowy, znacznie poprawiają odporność oraz dodają energii. Zwiększają libido i mogą wpływać na płodność.

Warto wspomnieć, że wywar z imbiru hamuje rozwój komórek nowotworowych lub powoduje ich śmierć, wprowadzając zmiany w spektrum komórek raka prostaty. Wykazano, że imbir w różnych postaciach wykazuje zdolność neutralizacji wolnych rodników tlenowych oraz poprawy czynności wątroby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Glibowski P., Długołęcka A., Grdeń A., Toczek K., Właściwości prozdrowotne imbiru, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2017.
  2. Heidbohmer E., Imbir, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
  3. Newerli-Guz J., Pych M., Właściwości przeciwutleniające imbiru, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, 73/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *