Jak dbać o skórę zimą, aby na wiosnę była w dobrej kondycji? Postępowanie to jest niezmiernie ważne. Brak dostatecznej pielęgnacji skóry w okresie zimowym może skutkować problemami przewlekłymi w późniejszym czasie, a nawet całkowitym zaburzeniem jej pH. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na pielęgnację skóry zimą. Wizyty u kosmetologa nie są konieczne, choć z pewnością wiele wnoszą do dbałości o ten narząd.
Jak dbać o skórę zimą?
Zimą przede wszystkim należy ubierać się adekwatnie do warunków atmosferycznych, a odkryte części ciała zabezpieczać odpowiednimi kremami ochronnymi. Skóra w jak największym stopniu powinna być osłonięta przed śniegiem, silnym wiatrem i skrajnymi temperaturami. Przy wyjątkowo niskich temperaturach dobrze sprawdza się bielizna termiczna lub bielizna termoaktywna. Nie należy zapominać o czapce i rękawiczkach.
Po powrocie do domu zmarznięte dłonie myje się ciepłą wodą – nigdy zimną czy gorącą. Zalecany jest również ciepły prysznic na resztę ciała. Wskutek zadziałania zimna nerwy przestają odczuwać prawidłowo temperaturę. Ogrzewanie dłoni musi przebiegać stopniowo, ponieważ może dojść do poparzenia skóry.
Krem na zimę
W warunkach wiatru i mrozu stosuje się odpowiedni krem. Żeby zadziałał, należy zaaplikować go na około 15-30 minut przed wyjściem z domu. Jeśli dni są śnieżne lub wybieramy się w góry, należy nakładać na skórę krem z filtrem UV. Nie istnieje krem z filtrem, który całkowicie ochroni skórę przed słońcem. Warto więc wybierać krem z jak najwyższym wskaźnikiem SPF (minimum 30). Są 2 rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: mineralne i chemiczne. Kremy mineralne podobnie jak lustro odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. Zostawiają białą poświatę i są bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Kremy chemiczne absorbują promieniowanie UV. Aplikację kremu SPF wykonuje się średnio co 2 godziny. Śnieg potrafi odbijać światło słoneczne – pada ono na skórę w podobnym stopniu, jak ma to miejsce podczas upalnych, letnich dni.
Codziennie, bez względu na obecność śniegu, należy aplikować na skórę krem nawilżający lub krem natłuszczający, dobrany indywidualnie do rodzaju i potrzeb skóry. Dobry krem do twarzy na zimę powinien zawierać w składzie substancje utrzymujące wodę w skórze, takie jak kwasy tłuszczowe, mocznik i kolagen. Dodatkowo istotne są składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna i oleje roślinne. Konsystencja kremu na zimę powinna być cięższa i gęstsza niż w przypadku kremów na lato czy na wiosnę. Należy unikać wychodzenia na zewnątrz bez wcześniejszego nałożenia kremów, jak również wychodzenia na zewnątrz tuż po umyciu skóry, gdy jest ona jeszcze wilgotna.
W przypadku skóry reszty ciała rekomenduje się gęste balsamy i musy, które najlepiej aplikować po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze ciepła, a pory skóry rozszerzone. Dzięki temu składniki aktywne będą lepiej przenikać warstwę naskórka.
Zobacz również: Jak chronić skórę przed mrozem.
Regeneracja skóry
Zimą szczególną uwagę należy przyłożyć do regeneracji, ponieważ nawet przy codziennym stosowaniu kremu niskie temperatury i silny wiatr mogą uszkadzać wierzchnią warstwę skóry. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym celu maseczki i serum wzbogacone o witaminę C, mocznik, kwas foliowy, witaminę E oraz NNKT. Można je przygotowywać z produktów dostępnych w każdym domu, np. miodu, kurkumy, Spiruliny w proszku, cynamonu, mleka czy pyłku pszczelego. Maseczkę nakłada się na skórę 1-2 razy w tygodniu, zaś serum można stosować nawet codziennie, najlepiej na noc.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.
Suplementacja na zimę
Skóra w okresie zimowym wymaga dbania również od wewnątrz. Przede wszystkim należy pamiętać o wysokim nawodnieniu organizmu, przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Wraz z płynami można przemycać składniki odżywcze, np. przyprawy czy miód. Wystarczy zaparzyć dobrą, zimową herbatę i dodać do niej ulubiony składniki. Ponadto rekomenduje się codzienną suplementację kwasem hialuronowym (wpływa na intensywne nawilżenie i nawodnienie skóry), kolagenem (wzmacnia skórę i zwiększa jej wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne) oraz witaminą C, np. w postaci aceroli. Ważna jest też suplementacja witaminy D (całorocznie, jednak nieco intensywniej zimą) oraz kwasów tłuszczowych Omega 3.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Klonowska J., Kosmetologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.