Mięsień dźwigacz kąta ust

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień dźwigacz kąta ust (łac. musculus levator anguli oris) zaliczany jest do grona mięśni mimicznych, inaczej mięśni wyrazowych twarzy. Odpowiada nie tylko za charakterystyczną dla śmiechu mimikę twarzy, ale również uczestniczy w ruchach związanych ze spożywaniem pokarmu. Unerwiony jest przez VII nerw czaszkowy.

mięsień dźwigacz kąta ust

Mięsień dźwigacz kąta ust – przebieg

Mięsień ten posiada następujące przyczepy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przyczep początkowy (pp): dół nadkłowy szczęki;
  • przyczep końcowy (pk): kąt ust.

Patrząc na niego po wyizolowaniu, jest to mięsień płaski i trójkątny. Omawiając jego przebieg bardziej szczegółowo, można określić, że rozpoczyna się w dole nadkłowym szczęki, który szczelnie wypełnia i który znajduje się nieco poniżej otworu podoczodołowego. Włókna mięśnia dźwigacza kąta ust biegną następnie w kierunku dolnym, przechodzą do węzła mięśniowego i kończą się w skórze oraz w błonie śluzowej kąta ust. Dzięki takiemu przebiegowi mięsień ten może spełniać swoją funkcję. Ciekawostką jest, że włókna mięśniowe przeplatają się i łączą z włóknami mięśnia okrężnego ust w obrębie wargi dolnej oraz z włóknami mięśnia obniżacza kąta ust, który działa antagonistycznie.

Mięsień dźwigacz kąta ust – czynność

Jak wskazuje nazwa, mięsień dźwigacz kąta ust unosi kąciki ust ku górze i delikatnie do boku, co pozwala na uśmiech lub charakterystyczną mimikę twarzy przy szerokim śmianiu się. Właśnie dzięki niemu kąty ust są tak ruchome. Mogą tym samym uczestniczyć w otwieraniu ust podczas odgryzania kęsów pokarmowych oraz w artykulacji (prawidłowej wymowie).

Należy zaznaczyć, że mięsień dźwigacz kąta ust jest stosunkowo niewielki i leży głębiej, pod dźwigaczem wargi górnej. Dlatego nawet częsta jego aktywacja raczej nie będzie skutkować powstawaniem zmarszczek mimicznych tej okolicy (większy udział w tym mają inne mięśnie tej okolicy).

Unerwienie mięśnia dźwigacza kąta ust

Za unerwienie mięśnia dźwigacza kąta ust odpowiada VII nerw czaszkowy, czyli nerw twarzowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *