Wiele kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, miewa trudności z umówieniem się na wizytę do ginekologa, aby na czas otrzymać receptę na przyjmowane środki. Zobacz, czy w takich przypadkach alternatywą może być e-wizyta i wystawienie recepty przez Internet!
Tabletki antykoncepcyjne są w Polsce dostępne jedynie na receptę. Co oznacza, że każda stosująca je kobieta musi regularnie odbywać wizyty u ginekologa. Czasem umówienie się na taką wizytę nie jest łatwe – brak wolnych terminów i długi okres oczekiwania utrudniają zdobycie takiej recepty w określonym czasie. Przerwy w przyjmowaniu tych preparatów mają wpływ na ich skuteczność i są niekomfortowe dla pacjentki. Czy rozwiązaniem tego problemu może być e-recepta?
Kto może wystawić e-receptę przez Internet?
Choć takie rozwiązanie funkcjonuje w Polsce już od lat, to nadal wiele osób nie wie, jak dokładnie wygląda proces wystawiania e-recepty. Wystawianie recepty za pośrednictwem systemu informatycznego jest powszechnie stosowane. Dlatego nawet w trakcie stacjonarnej wizyty w gabinecie pacjent otrzymuje e-receptę w formie czterocyfrowego kodu.
Taką e-receptę może wystawić każdy lekarz, który posiada uprawnienia. Szybkie konsultacje oferuje Halomed – lekarze, skierowania, recepty online. Korzystając z takiego rozwiązania, receptę można uzyskać niemal od ręki. Warto jednak pamiętać, że przepisanie leku jest poprzedzone konsultacją medyczną, podczas której lekarz zdecyduje, czy stosowanie przez pacjenta danego środka jest zasadne i bezpieczne.
Czy podczas konsultacji online można otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?
Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, to na podstawie konsultacji przez Internet może wystawić receptę na hormonalne środki antykoncepcyjne. Może to być zarówno preparat, który pacjentka brała do tej pory, jak i inny środek. To bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia otrzymanie e-recepty od ginekologa kobietom stosującym taki rodzaj antykoncepcji.
Ile opakowań tabletek antykoncepcyjnych można otrzymać na jednej e-recepcie?
W tej kwestii istnieją różne wyjątki, jednak co do zasady przyjmuje się, że jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, to na jednej recepcie zapisuje się zwykle cztery opakowania tabletek, co jest równoznaczne z zapasem na około 4 miesiące. W uzasadnionych przypadkach lekarz wystawia receptę, którą można zrealizować po określonej dacie, co umożliwia wykupienie kolejnych opakowań.
Czy wizyty stacjonarne w gabinecie są potrzebne, aby stosować antykoncepcję hormonalną?
Receptę na tabletki antykoncepcyjne można otrzymać online, bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta powinna regularnie zgłaszać się na badania profilaktyczne, takie jak np. USG i cytologia. Dzięki temu można na bardzo wczesnym etapie rozpoznać różne nieprawidłowości i wdrożyć skuteczne leczenie. Zarówno przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej, jak i w trakcie przyjmowania takich preparatów, konieczne jest też wykonywanie badań krwi.
Artykuł sponsorowany