Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa (łac. musculus levator labii superioris alaeque nasi) to ważny mięsień wchodzący w skład mięśni otoczenia szpary ust. Jednocześnie jest ważnym mięśniem mimicznym, czyli mięśniem wyrazowym twarzy. Tworzą go 2 pasma włókien mięśniowych zlokalizowanych po bocznych stronach nosa.
Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa – anatomia
Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa rozpoczyna się wąskim pasmem mięśniowym na wyrostku czołowym szczęki, po czym jego włókna biegną stromo ku dołowi i bocznie, aby zakończyć się w skórze wargi górnej oraz w bruździe nosowo-wargowej. Włókna przyśrodkowe dochodzą do skóry skrzydła nosa, głębsze zaś do bocznego i tylnego obwodu nozdrzy. Omawiany mięsień biegnie powierzchownie w bruździe między powierzchnią boczną nosa a mięśniem okrężnym oka. Pokrywa tętnicę kątową, gałąź końcową tętnicy twarzowej. Ciekawostką jest, że u niektórych osób mięsień ten może całkowicie nie występować.
Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa – czynność
Pasmo przyśrodkowe mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa unosi skrzydełko nosa i rozwiera nozdrza. Działa więc podobnie jak część środkowa mięśnia nosowego. Z kolei pasmo boczne unosi wargę górną, współpracując przy tym z mięśniem dźwigaczem wargi górnej.
Unerwienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa
Za unerwienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa odpowiadają włókna policzkowe nerwu twarzowego.
Unaczynienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa
Za unaczynienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa opowiadają naczynia krwionośne odchodzące od tętnicy twarzowej.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.