Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa (łac. musculus levator labii superioris alaeque nasi) to ważny mięsień wchodzący w skład mięśni otoczenia szpary ust. Jednocześnie jest ważnym mięśniem mimicznym, czyli mięśniem wyrazowym twarzy. Tworzą go 2 pasma włókien mięśniowych zlokalizowanych po bocznych stronach nosa.

Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa

Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa – anatomia

Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa rozpoczyna się wąskim pasmem mięśniowym na wyrostku czołowym szczęki, po czym jego włókna biegną stromo ku dołowi i bocznie, aby zakończyć się w skórze wargi górnej oraz w bruździe nosowo-wargowej. Włókna przyśrodkowe dochodzą do skóry skrzydła nosa, głębsze zaś do bocznego i tylnego obwodu nozdrzy. Omawiany mięsień biegnie powierzchownie w bruździe między powierzchnią boczną nosa a mięśniem okrężnym oka. Pokrywa tętnicę kątową, gałąź końcową tętnicy twarzowej. Ciekawostką jest, że u niektórych osób mięsień ten może całkowicie nie występować.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa – czynność

Pasmo przyśrodkowe mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa unosi skrzydełko nosa i rozwiera nozdrza. Działa więc podobnie jak część środkowa mięśnia nosowego. Z kolei pasmo boczne unosi wargę górną, współpracując przy tym z mięśniem dźwigaczem wargi górnej.

Unerwienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa

Za unerwienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa odpowiadają włókna policzkowe nerwu twarzowego.

Unaczynienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa

Za unaczynienie mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydła nosa opowiadają naczynia krwionośne odchodzące od tętnicy twarzowej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *