Peeling kwasowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Peeling kwasowy polega na nałożeniu na uprzednio oczyszczoną skórę odpowiednio dobranego pod względem jej pH kwasu. W kosmetologii wyróżnia się wiele różnych kwasów, a dobór właściwego zależy od rodzaju i potrzeb skóry klienta. Zabiegi wykonywane są przez doświadczonych kosmetologów.

Peeling kwasowy

Peeling kwasowy – co to jest?

Peeling kwasowy to preparat kosmetyczny aplikowany bezpośrednio na skórę, którego celem jest uszkodzenie docelowych warstw skóry, usunięcie martwych komórek naskórka oraz powstawanie niewielkich ran skóry. Nie należy mylić peelingów kwasowych z peelingami enzymatycznymi lub peelingami mechanicznymi. Są one wykonywane ambulatoryjnie, w gabinecie kosmetologicznym. Nie powinno się wykonywać takich zabiegów samodzielnie w domu bez przeszkolenia przez specjalistę. Peelingi kwasowe mogą działać:

  • bardzo powierzchownie – oddzielają korneocyty do 15 warstw komórek od warstwy rogowej, maksymalnie do warstwy kolczystej. Tak działa np. kwas trójchlorooctowy (TCA) 5-10%, kwas glikolowy 30-50%, 14% kwas salicylowy, 14% kwasu mlekowego w 95% etanolu. Peelingi powierzchowne uszkadzają cały naskórek powyżej warstwy podstawnej;
  • średnio głęboko – uszkadzają skórę właściwą do warstwy brodawkowatej. Tak działa np. 35-50% kwas TCA, kwas glikolowy 70% z TCA 35%;
  • głęboko – uszkadzają skórę właściwą do warstwy siateczkowatej. Tak działa np. kwas fenolowy 88-100%.

Wyróżnia się tak wiele kwasów i związków o sprawdzonym działaniu peelingującym, że każdy jest w stanie dobrać produkt odpowiedni dla siebie.

Zobacz również: Peeling kwasem TCA.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Peeling kwasowy – wskazania

Podstawowe wskazania do wykonania peelingu powierzchownego obejmują:

Już po jednym zabiegu następuje złuszczenie naskórka i ścieńczenie warstwy rogowej. Powtarzane zabiegi pozwalają na uzyskanie poprawy także w obrębie skóry właściwej. Obserwuje się stymulację fibroblastów, wzrost produkcji kolagenu i glikozaminoglikanów (GAG). Peelingi o intensywniejszym działaniu (średnio głębokim, głębokim) poleca się w przypadku głębokich zmarszczek, blizn potrądzikowych oraz nasilonych zmian posłonecznych.

Peeling chemiczny, jeden z przykładów kosmeceutyków, to nakładany na skórę środek chemiczny, który powoduje kontrolowane niszczenie części lub całego naskórka oraz skóry właściwej, prowadząc do złuszczania i usuwania powierzchownych uszkodzeń, a następnie regeneracji nowych tkanek. Na skutek złuszczenia poszczególnych warstw naskórka następuje pobudzenie proliferacji keratynocytów w warstwie podstawnej. W skórze właściwej obserwuje się intensyfikację procesów wytwarzania kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej.

Zobacz również: Jak działa peeling?

Peeling kwasowy – przeciwwskazania

Peelingi kwasowe znacznie oddziałują nawet na głębsze warstwy skóry (nie tylko na naskórek, jak ma to miejsce w przypadku peelingów mechanicznych i peelingów enzymatycznych), dlatego nie zawsze mogą być wykonane. Najważniejsze przeciwwskazania to:

Przed wykonaniem zabiegu kosmetolog przeprowadza z klientem wywiad zdrowotny oraz ocenia kondycję skóry. Tym samym nie tylko kwalifikuje go do zabiegu, ale i jest w stanie dobrać kwas optymalny do potrzeb jego skóry.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krzyżostan M., Peelingi chemiczne – remedium na problemy skórne, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2018.
  2. Stasiorowska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.
  3. Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer, Innowacyjność i Tradycja w Kosmetologii, 6/2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *