Peeling kwasowy polega na nałożeniu na uprzednio oczyszczoną skórę odpowiednio dobranego pod względem jej pH kwasu. W kosmetologii wyróżnia się wiele różnych kwasów, a dobór właściwego zależy od rodzaju i potrzeb skóry klienta. Zabiegi wykonywane są przez doświadczonych kosmetologów.
Peeling kwasowy – co to jest?
Peeling kwasowy to preparat kosmetyczny aplikowany bezpośrednio na skórę, którego celem jest uszkodzenie docelowych warstw skóry, usunięcie martwych komórek naskórka oraz powstawanie niewielkich ran skóry. Nie należy mylić peelingów kwasowych z peelingami enzymatycznymi lub peelingami mechanicznymi. Są one wykonywane ambulatoryjnie, w gabinecie kosmetologicznym. Nie powinno się wykonywać takich zabiegów samodzielnie w domu bez przeszkolenia przez specjalistę. Peelingi kwasowe mogą działać:
- bardzo powierzchownie – oddzielają korneocyty do 15 warstw komórek od warstwy rogowej, maksymalnie do warstwy kolczystej. Tak działa np. kwas trójchlorooctowy (TCA) 5-10%, kwas glikolowy 30-50%, 14% kwas salicylowy, 14% kwasu mlekowego w 95% etanolu. Peelingi powierzchowne uszkadzają cały naskórek powyżej warstwy podstawnej;
- średnio głęboko – uszkadzają skórę właściwą do warstwy brodawkowatej. Tak działa np. 35-50% kwas TCA, kwas glikolowy 70% z TCA 35%;
- głęboko – uszkadzają skórę właściwą do warstwy siateczkowatej. Tak działa np. kwas fenolowy 88-100%.
Wyróżnia się tak wiele kwasów i związków o sprawdzonym działaniu peelingującym, że każdy jest w stanie dobrać produkt odpowiedni dla siebie.
Zobacz również: Peeling kwasem TCA.
Peeling kwasowy – wskazania
Podstawowe wskazania do wykonania peelingu powierzchownego obejmują:
- fotostarzenie skóry;
- wczesne uszkodzenia posłoneczne;
- trądzik, w tym również trądzik różowaty o łagodnym nasileniu;
- piegi;
- plamy soczewicowate;
- ostudę;
- przebarwienia pozapalne;
- powierzchowne blizny potrądzikowe;
- zaburzenia rogowacenia skóry.
Już po jednym zabiegu następuje złuszczenie naskórka i ścieńczenie warstwy rogowej. Powtarzane zabiegi pozwalają na uzyskanie poprawy także w obrębie skóry właściwej. Obserwuje się stymulację fibroblastów, wzrost produkcji kolagenu i glikozaminoglikanów (GAG). Peelingi o intensywniejszym działaniu (średnio głębokim, głębokim) poleca się w przypadku głębokich zmarszczek, blizn potrądzikowych oraz nasilonych zmian posłonecznych.
Peeling chemiczny, jeden z przykładów kosmeceutyków, to nakładany na skórę środek chemiczny, który powoduje kontrolowane niszczenie części lub całego naskórka oraz skóry właściwej, prowadząc do złuszczania i usuwania powierzchownych uszkodzeń, a następnie regeneracji nowych tkanek. Na skutek złuszczenia poszczególnych warstw naskórka następuje pobudzenie proliferacji keratynocytów w warstwie podstawnej. W skórze właściwej obserwuje się intensyfikację procesów wytwarzania kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej.
Zobacz również: Jak działa peeling?
Peeling kwasowy – przeciwwskazania
Peelingi kwasowe znacznie oddziałują nawet na głębsze warstwy skóry (nie tylko na naskórek, jak ma to miejsce w przypadku peelingów mechanicznych i peelingów enzymatycznych), dlatego nie zawsze mogą być wykonane. Najważniejsze przeciwwskazania to:
- aktywna opryszczka;
- ciąża i okres karmienia piersią;
- przyjmowanie leków fotouczulających, leków antydepresyjnych;
- choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce);
- doustna terapia prowadzona pochodnymi witaminy A (Roaccutane, Izotek, Curacne) przez ostatnich 6 miesięcy;
- choroba nowotworowa (zwłaszcza rak skóry, nowotwory złośliwe skóry);
- skłonność do tworzenia się bliznowców;
- uszkodzenia skóry, stany zapalne i rany w miejscu planowanego zabiegu;
- choroby alergiczne skóry.
Przed wykonaniem zabiegu kosmetolog przeprowadza z klientem wywiad zdrowotny oraz ocenia kondycję skóry. Tym samym nie tylko kwalifikuje go do zabiegu, ale i jest w stanie dobrać kwas optymalny do potrzeb jego skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Krzyżostan M., Peelingi chemiczne – remedium na problemy skórne, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2018.
- Stasiorowska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.
- Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer, Innowacyjność i Tradycja w Kosmetologii, 6/2020.