Kruche paznokcie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kruche paznokcie przeważnie są wynikiem błędnych nawyków, niezdrowego trybu życia lub nieprawidłowo przeprowadzonych stylizacji manicure i pedicure. Mogą jednak równie dobrze wskazywać na poważnie patologie zdrowotne. Dlatego, jeśli towarzyszą im inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Kruche paznokcie

Kruche paznokcie – przyczyny

Najczęściej kruchość paznokci wcale nie świadczy o poważnych, toczących się chorobach, lecz wynikają z:

  • kontaktu dłoni z mocno działającymi chemikaliami, np. płynem do mycia naczyń, smarami, detergentami. Przyczyną jest więc sprzątanie i wykonywanie obowiązków (także zawodowych) bez rękawiczek ochronnych;
  • nieprawidłowo wykonanej stylizacji paznokci – zwłaszcza przy bezpośrednim i częstym stosowaniu zmywaczy i odtłuszczaczy do płytki paznokciowej, przy zbyt mocnym piłowaniu powierzchni płytki paznokciowej, a także przy samodzielnym odrywaniu lakieru;
  • niedoborów pokarmowych wynikających ze źle zbilansowanej, monotonnej i bogatej w żywność przetworzoną diety – zwłaszcza w odniesieniu do niedoborów żelaza, cynku, biotyny, witaminy A oraz witaminy C, ale także kolagenu i kwasu hialuronowego.

Właśnie dlatego w pierwszej kolejności sprawdza się nawyki, dietę i bada krew, aby ocenić stężenie poszczególnych związków, a dopiero później szuka przyczyn wśród chorób i schorzeń. Kruche paznokcie mogą wynikać także z:

Kruchość paznokci można zauważyć również u seniorów i kobiet po menopauzie, co wiąże się nie tylko z samymi procesami starzenia się organizmu, ale również z intensywnymi zmianami hormonalnymi, które pojawiają się u tych grup społecznych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie.

Kruche paznokcie – jak wyglądają?

Najbardziej charakterystyczną cechą kruchych paznokci jest ich nadmierna łamliwość. Może dochodzić do odłamywania się ich wystających części nawet podczas zwykłych, prostych prac domowych lub po kąpieli, gdy paznokcie są dodatkowo rozmiękczone po kontakcie z wodą. Kruche paznokcie przeważnie nie są nadmiernie elastyczne i giętkie – wręcz przeciwnie. Zmagają się z niedoborami wody, przez co są mniej wytrzymałe.
Szczególnym objawem bardzo często towarzyszącym kruchym paznokciom są białe plamki na paznokciach. Najczęściej wskazują one na niedobory pokarmowe (cynku, wapnia, magnezu, potasu lub białka), dzięki czemu ich stwierdzenie może zawęzić diagnostykę, kierując ją prosto na ocenę stanu odżywienia pacjenta.

Sygnałem alarmowym jest jednoczesne występowanie zmian zabarwienia płytki paznokciowej, pofałdowanie jej, widoczne wgłębienia na jej powierzchni, a już zwłaszcza pojawienie się dolegliwości ogólnoustrojowych.

Kruche paznokcie – leczenie

Leczenie kruchych paznokci zależy od przyczyny ich występowania. Może prezentować się następująco:

  • kontakt dłoni z chemikaliami – zakładanie rękawic gumowych podczas domowych porządków oraz dbanie o przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy;
  • niedobory pokarmowe – modyfikacja diety, wykluczenie z niej żywności przetworzonej, fast-foodów i słodyczy, a włączenie do niej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, źródeł tłuszczy nienasyconych oraz pełnowartościowych białek. Dodatkowa suplementacja brakujących składników, a także kolagenu i kwasu hialuronowego;
  • nieprawidłowa stylizacja paznokci – ściągnięcie stylizacji, pozwolenie paznokciom na odpoczynek, stosowanie odżywek wzmacniających paznokcie, wcieranie w paznokcie naturalnych olejków.

Wszelkie infekcje paznokci wymagają pilnego kontaktu z dermatologiem, który przepisze maści do stosowania miejscowego (np. przeciwgrzybicze, antybiotyczne). Choroby ogólnoustrojowe należy natomiast ustabilizować pod okiem lekarza, najczęściej za pomocą odpowiednio dobranej farmakoterapii.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
  2. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *