Pierwsze objawy menopauzy po 40

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pierwsze objawy menopauzy po 40. roku życia zawsze są dla kobiety zaskoczeniem, tym bardziej że średni wiek wygaszania czynności hormonalnej jajników w Polsce wynosi 51 lat. Menopauza jest nazwą ostatniej miesiączki w życiu kobiety, jednak zostaje ona rozpoznana dopiero po upływie 12 miesięcy, w ciągu których nie pojawiło się krwawienie miesiączkowe. Jest ona wywołana zanikaniem hormonalnej czynności jajników.

Pierwsze objawy menopauzy po 40

Przyczyny menopauzy

Menopauza jako zanik płodności jest jedyną funkcją organizmu kobiety, która tak gwałtownie i bezpowrotnie wygasa. Utrata zdolności reprodukcyjnych, na tak długo przed śmiercią, występuje jedynie wśród kobiet i dotyczy wyłącznie gatunku ludzkiego. Zgodnie z koncepcją biologiczną, to właśnie zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety odpowiadają za pojawienie się menopauzy i związanych z nią objawów. W ciągu życia kobiety stale zmienia się ich aktywność – nie tylko na przestrzeni lat i miesięcy, ale nawet dni, co obserwuje się w przebiegu cyklu miesiączkowego.

Spada liczba produkowanych przez jajniki komórek jajowych oraz stężenie wydzielanych przez nie hormonów, głównie estrogenów i progesteronu, co wywołuje ustanie cyklicznych, miesięcznych zmian w śluzówce macicy i zanik krwawień menstruacyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Zmiany te wiążą się z naturalnymi, fizjologicznymi procesami starzenia się organizmu, jednak wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Tym bardziej że u zwierząt płci żeńskiej nie obserwuje się menopauzy.

Zobacz również: Sposoby i związki opóźniające proces starzenia się organizmu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pierwsze objawy menopauzy po 40

Już na kilka lat przed menopauzą kobiety mogą zauważać u siebie objawy menopauzalne, głównie w kontekście wahań wartości stężeń wydzielanych przez jajnik hormonów. W rezultacie czas między kolejnymi miesiączkami wydłuża się, a krwawienie jest coraz bardziej skąpe. Nadal jednak istnieje możliwość zajścia przez kobietę w ciążę, o czym należy pamiętać. Kluczowym czynnikiem w rozwoju objawów menopauzy jest niedobór estrogenów. Pierwsze objawy menopauzy po 40. roku życia to przede wszystkim:

Hormony produkowane i wydzielane przez jajniki oddziałują nie tylko na narządy rodne kobiety, ale również na wiele innych organów i tkanek ustroju. Nagły spadek ich stężenia nie jest obojętny dla skóry, serca, układu moczowego, wątroby, naczyń krwionośnych, kości i mózgu. Silnie wzrasta ryzyko:

Wśród kobiet występują znaczne różnice nasilenia zmian w organizmie. Menopauza u każdej z nich może przebiegać nieco inaczej, a jej objawy mogą być bardziej lub mniej nasilone. Do objawów niespecyficznych, czyli tych, które mogą być wywołane również przez inne czynniki niż zmiany hormonalne, zalicza się np.:

  • napięcie nerwowe;
  • bezsenność;
  • trudności w koncentracji uwagi;
  • bóle głowy;
  • zawroty głowy;
  • bóle pleców;
  • spadek energii.

Warto zróżnicować je z innymi problemami, zwłaszcza jeśli menopauza występuje wcześnie, a więc tuż po 40.

Wczesna menopauza

O wczesnej menopauzie mówi się wówczas, gdy występuje przed 40. rokiem życia, jednak w Polsce menopauza po 40 również nie jest standardem. Średni wiek pojawiania się przekwitania u kobiet w naszym kraju to 51 lat. W wielu przypadkach wczesna menopauza jest związana z czynnikami genetycznymi. Nie wiadomo do końca, dlaczego się pojawia, jednak takie zjawisko może być typowe dla wielu kobiet należących do danej rodziny. Dodatkowo wymienia się czynniki ryzyka przyspieszające menopauzę, zwłaszcza:

  • palenie papierosów;
  • alkoholizm;
  • wczesna pierwsza miesiączka;
  • silny stres w życiu codziennym;
  • wysoka aktywność zawodowa;
  • niski standard życia;
  • skrajne niedobory pokarmowe i stosowanie nieodpowiedniej, niezdrowej diety;
  • bezdzietność.

Ciekawostką jest, że długotrwałe stosowanie diety wegetariańskiej, dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej czy wielodzietność mogą opóźniać pojawianie się menopauzy, choć wciąż nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Przy silnych objawach związanych z tym okresem warto zwrócić się do ginekologa. Poleci on środki farmakologiczne i udzieli wskazówek dotyczących zmiany stylu życia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Putyński L., Janicka K., Rola terapii hormonalnej w życiu kobiet w okresie menopauzy, Przegląd Menopauzalny, 6/2011.
  2. Pertyński T., Stachowiak G., Menopauza – fakty i kontrowersje, Endokrynol Pol; 2006; 5 (57): 525-534.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *