Migrena

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Migrena to nawrotowy, samoistny ból głowy dotyczący około 2,5 mln mieszkańców Polski. Aż dwukrotnie częściej problem występuje u kobiet niż u mężczyzn, przy czym wiek nie ma tutaj znaczenia. Uważa się, że pierwszy napad migreny pojawia się u osób młodych, jeszcze przed ukończeniem 40. roku życia. Około 1/3 pacjentów zgłasza jednocześnie inne objawy ogólnoustrojowe. Nie należy mylić migrenowego bólu głowy z bólem głowy napięciowym czy na zmianę pogody.

Migrena

Co wywołuje migrenę?

Do czynników wywołujących napad migreny zaliczamy przede wszystkim:

  • sytuacje stresowe lub nagłą ulgę po silnie stresującej sytuacji;
  • nadmierny wysiłek fizyczny, zmęczenie;
  • głód;
  • jasne światło;
  • pobyt na dużych wysokościach;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. estrogenów;
  • zbyt długi lub zbyt krótki sen;
  • niektóre pokarmy, np. czekoladę, kakao, alkohol czy tłuste potrawy;
  • gwałtowne zmiany pogody.

Do dnia dzisiejszego nie do końca wiadomo, co odpowiada za występowanie migrenowych bólów głowy. Powstało wiele teorii, z których za najbardziej rzetelną uznaje się teorię naczyniową. Wskazuje ona na istnienie zaburzeń naczynioruchowych w przebiegu migreny.

Wyróżnia się 3 fazy napadu:

  • skurcz naczyń wewnątrzczaszkowych;
  • rozkurcz naczyń z nadmiernym tętnieniem w tętnicach zewnątrzczaszkowych;
  • obrzęk okołonaczyniowy.

W okresie aury pojawia się skurcz naczyń wewnątrzczaszkowych, powodujący niedokrwienie głównie w obszarze kory potylicznej. U chorego występują wtedy objawy aury wzrokowej. Kolejna teoria mówi o zaburzeniach czynności bioelektrycznej mózgu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Migrena – objawy

Jak wspomniano we wstępie, część pacjentów zgłasza dodatkowe objawy poza silnym bólem głowy. Są to najczęściej:

  • światłowstręt;
  • nadwrażliwość na dźwięki;
  • wyczerpanie, senność, spowolnienie ruchowe;
  • nudności i wymioty;
  • zaburzenia wegetatywne.

Bardzo często ból głowy jest jednostronny, może trwać od 4 do 72 godzin. W skrajnych przypadkach po ustąpieniu pierwszego epizodu bardzo szybko rozwija się kolejny, który może trwać nawet kilka dni czy tygodni. Migrenę można rozpoznać między innymi po lokalizacji bólu głowy, umiejscawia się on w okolicach oczu, czoła i skroni. Jest tak silny, że wyłącza taką osobę z życia społecznego na czas trwania migreny. Posiada charakter rozpierający lub rwący.

Niekiedy pacjenci odczuwają objawy zwiastunowe poprzedzające napad migreny o dzień lub kilka dni. Są to zazwyczaj zaburzenia nastroju, apetytu lub koncentracji. Objawy neurologiczne poprzedzające dolegliwości bólowe głowy zwie się aurą. Najczęstszym objawem aury migrenowej są zaburzenia wzrokowe (zygzakowate cienie w polu widzenia, mroczki lub ubytki w polu widzenia), ale mogą również występować: drętwienie połowicze, niedowład połowiczy, afazja i inne objawy ubytkowe.

Leczenie migreny

W leczeniu migreny stawiamy dwa podstawowe cele: przerwanie napadu choroby oraz zapobieganie wystąpieniu kolejnego. Przerwanie napadu najczęściej dokonuje się za pomocą odpowiednich leków, które należy przyjąć na samym początku epizodu. Ma to duże znaczenie, ponieważ w fazie rozwiniętego bólu skuteczność zastosowanego leku zawsze jest niższa. Należy pamiętać, że dobór odpowiedniego leku jest trudny i czasochłonny, wielu pacjentów musi wypróbować kilku preparatów farmakologicznych, zanim znajdzie ten odpowiedni dla siebie. Do najczęściej stosowanych leków zaliczamy m.in. kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen oraz ergotaminę. Ergotamina i inne pochodne sporyszu mają ugruntowaną pozycję w leczeniu napadu migreny. Przez wiele lat była uważana za najlepszy lek doraźny, z czasem udowodniono jednak, że wywołuje sporo objawów niepożądanych, ponieważ jej działanie wiąże się ze zwężeniem naczyń obwodowych i wieńcowych.

Profilaktykę występowania kolejnych napadów zaleca się u osób z częstymi i silnymi bólami głowy. Obejmuje ona zarówno odpowiednio dobraną farmakoterapię, jak i psychoterapię, osteopatię czy leczenie uzdrowiskowe. Pacjent powinien prowadzić dzienniczek napadów, aby ustalić pewne zależności między bólem a porą dnia czy spożyciem posiłku.

Migrena – domowe sposoby

Czując zbliżający się napad migreny należy znaleźć ciche, spokojne, zacienione miejsce, w którym będzie możliwość przeczekania najgorszych momentów. Często okazuje się, że już sama zmiana otoczenia na ciche sprzyja szybkiemu mijaniu dolegliwości. Ważne, aby wybrane pomieszczenie miało zapewniony dostęp do świeżego powietrza. Wiele osób wskazuje na korzyści płynące z uciskania tętnicy skroniowej po stronie bólu. W skronie można wetrzeć również odrobinę olejku miętowego. Dobrze sprawdzą się zimne lub ciepłe okłady na czoło, jednak to samemu należy sprawdzić, czy organizm lepiej reaguje na niższe czy wyższe temperatury.

Przy migrenach przydatne jest ziołolecznictwo, a konkretnie napary z szałwii lekarskiej, niepokalanka, imbiru, miłorzębu dwuklapowego lub kozłka lekarskiego. Można zmieszać ze sobą 2-3 gatunki ziół. Napary pijemy po lekkim ostudzeniu, drobnymi łyczkami. Zaleca się je nawet 2-3 razy dziennie. Przed wyborem naparu należy zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami do jego spożycia, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stępień A., Nowoczesne leczenie migreny, Ból, 1/2019.
  2. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
  3. Zgorzalewicz M., Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca, 14/2005.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *