Sposoby i związki opóźniające proces starzenia się organizmu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sposoby oraz związki opóźniające proces starzenia się organizmu dają nadzieję na zachowanie dłuższego zdrowia, a co za tym idzie nienagannego wyglądu zewnętrznego. Jest to poprzedzone badaniami pod kątem procesów starzenia się komórkowego organizmu człowieka.

Sposoby i związki opóźniające proces starzenia się organizmu

Starzenie się komórek organizmu

Życie komórek ludzkiego organizmu jest zróżnicowane i obejmuje kilka dni (plemniki, komórki nabłonka jelit) nawet do kilkudziesięciu lat (komórki nerwowe). Jednym z czynników warunkujących starzenie komórkowe jest uszkodzenie DNA jądra komórki oraz jądra mitochondriów w wyniku działania m.in. wolnych rodników. Ich generacja może być aktywowana z kolei przez czynniki zewnętrzne, co może przekładać się na rozwój dolegliwości związanych z wiekiem.

Sposoby i związki opóźniające proces starzenia się organizmu

Wśród metod przyczyniających się do spowolnienia procesów starzenia się organizmu należy:

  • transfuzja krwi;
  • farmakologia;
  • dieta.

1. Transfuzja krwi.

Transfuzja krwi pozwala na zwiększenie sprawności fizycznej organizmu oraz poprawia stan zdrowia, a dzięki komórkom macierzystym stymuluje pracę mózgu biorcy. Te wszechstronne struktury dają początek nowym neuronom, a także zwiększają liczbę połączeń synaptycznych. Warto podkreślić, że osoba z tak zregenerowanym mózgiem szybciej przyswaja informacje, uczy się i staje się znacznie bardziej sprawna umysłowo.

Jak się okazuje transfuzja krwi wykazuje nie tylko właściwości regeneracyjne, ale również zwiększające płodność, odporność organizmu na infekcje oraz przemianę materii.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Przyczyny niepłodności u kobiet.

2. Farmakologia.

Obecnie prowadzone są badania pod kątem wykorzystywania preparatów farmakologicznych w celu wydłużenia ludzkiego życia. Jak się okazuje metformina – popularny lek wykorzystywany w leczeniu cukrzycy przyczynia się do spowalniania procesu starzenia się ludzkiego organizmu. Przyczyną tego jest fakt, że glukoza w wyniku przyłączenia do wolnych grup aminowych przekształca białka w organizmie osoby chorej. Badania epidemiologiczne wykazały jej działanie przeciwnowotworowe. Oznacza to, że osoby ją przyjmujące rzadziej zapadają na choroby z tej grupy.

Warto podkreślić, że metformina wykazuje korzystne działanie na funkcje systemu sercowo-naczyniowego.

Czynniki jakie wykorzystywane są w leczeniu nowotworów mogą być również wykorzystywane do usuwania ze starzejącego się organizmu komórek, których funkcje są zaburzone i mogą być zagrożeniem dla całego ustroju. Na uwagę zasługuje również kwercetyna, która jest naturalnym flawonoidem o właściwościach antyoksydacyjnych.

3. Dieta.

Nie od dziś istnieje powszechna opinia, że ograniczenia kaloryczności posiłków wpływają na wydłużenie ludzkiego życia oraz spowolnienie procesów starzenia się organizmu. Efektem tego jest m.in. obniżenie ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, insuliny oraz trójodotyroniny we krwi przy jednoczesnym zwiększeniu wrażliwości komórek na insulinę, spadek temperatury ciała, a także nasilenie procesów naprawczych DNA. Ograniczenie kaloryczności przynosi efekty w postaci spowolnienia zmian starzeniowych w układzie nerwowym oraz hormonalnym. Za spowolnienie procesu starzenia się odpowiedzialna jest również mikroflora jelitowa. Pomniejszona liczba kalorii w codziennej diecie przyczynia się do przeważania korzystnych bakterii Lactobacillus, co przekłada się na uszczelnienie bariery błony śluzowej jelita i zatrzymaniem w niej endotoksyn.

Podsumowanie

Mimo trzech podstawowych filarów wpływających na spowolnienie procesów starzenia się organizmu wciąż trwają badania pod kątem poszukiwania innych sposobów oraz substancji opóźniających starzenie komórkowe. Na rezultaty tych badań czeka przede wszystkim rynek farmakologiczny oraz kosmetyczny. Mogłyby to wdrożyć nowe osiągnięcia naukowe w procesach produkcji kosmetyków oraz innowacyjnych farmaceutyków.

Bibliografia

  1. Ignasiak B., Jurgowiak B., Kosmetologia Estetyczna., Wybrane substancje oraz metody spowalniające komórkowe mechanizmy starzenia się organizmu, 3/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *