Estrogen

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Estrogen to nie jeden hormon, lecz grupa hormonów płciowych występujących u kobiet (w niewielkich ilościach także u mężczyzn). W jej skład wchodzą: estron, estradiol i estriol. Każdy ma nieco inne działanie, lecz połączenie ich funkcji jest niezbędne do pełnienia swojej roli. Estrogeny odpowiadają przede wszystkim za czynność narządów płciowych i rozwój cech płciowych u kobiet.

Estrogen

Produkcja estrogenów

Estrogeny, jak wszystkie hormony steroidowe, produkowane są z cholesterolu. U kobiet synteza ma miejsce głównie w jajnikach, ale również w kościach, mózgu, tkance tłuszczowej i łożysku (podczas ciąży). U mężczyzn produkcja następuje głównie w mózgu, tkance tłuszczowej i mosznie. W przypadku obu płci syntezą steruje mózg.

Estrogen – funkcje

Jak wspomniano we wstępie, estrogeny odpowiadają za rozwój narządów płciowych kobiet – sromu, pochwy, macicy, łechtaczki, jajowodów i jajników. Dodatkowo są niezbędne, aby kształtować drugorzędowe i trzeciorzędowe żeńskie cechy płciowe:

  • rozwój macicy;
  • przyrost piersi;
  • zmiana zabarwienia warg sromowych;
  • specyficzne proporcje budowy ciała – szerokie biodra i wąskie ramiona;
  • wysoka barwa głosu;
  • brak nadmiernego owłosienia, np. na twarzy czy klatce piersiowej.

To jednak nie wszystko. Estrogeny (wraz z progesteronem) wspomagają regulację cyklu miesiączkowego oraz angażują się w utrzymanie ciąży. Odpowiadają za rozkład tkanki tłuszczowej, a więc przybliżony kształt całej sylwetki. Estrogen jest niezbędny, aby utrzymać wysokie libido, wpływa także na stan emocjonalny kobiet. Udowodniono, że bierze udział w procesach metabolizmu tkanki kostnej, dlatego u Pań po menopauzie, gdy miejsce ma spadek poziomu estrogenów, wzrasta ryzyko osteoporozy. Dodatkowo estrogen wspomaga przemiany węglowodanowe, co ma bezpośredni wpływ na przepuszczalność błon komórkowych, a więc elastyczność skóry.

Estrogen w ciąży

W przypadku kobiet ciężarnych poziom estrogenu zaczyna wzrastać w okolicach 8. tygodnia ciąży. Ma kluczowe znaczenie dla jej przebiegu, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój płodu i utrzymanie ciąży oraz przyczynia się do rozwoju kanalików mlecznych w piersiach. Dodatkowo zwiększa wrażliwość receptorów macicy na oksytocynę, co jest niezwykle ważne w trakcie porodu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Estrogen u mężczyzn

W niewielkich ilościach estrogeny można oznaczyć również w organizmach mężczyzn. Odpowiadają one wówczas za wzrost organizmu oraz procesy metabolizmu tkanki kostnej. Dodatkowo wpływają na ruchliwość plemników, im niższy poziom estrogenów, tym są one mniej ruchliwe, a więc trudniej o zapłodnienie komórki jajowej. Także w przypadku mężczyzn estrogeny wpływają w pewnym stopniu na emocje i zachowania.

Badanie estrogenu

Najczęściej oznacza się poziom estradiolu w organizmie, aby tego dokonać pobiera się próbkę krwi żylnej z żyły łokciowej. Badanie należy wykonać z samego rana na czczo, a dla interpretacji wyników duże znaczenie ma dzień cyklu miesiączkowego, podczas którego badanie było wykonane. Najniższe stężenie estradiolu obserwuje się podczas miesiączki.

Normy

W przypadku kobiet niebędących w ciąży normy estradiolu przedstawiają się następująco:

  • faza pęcherzykowa – 84-970 pg/ml;
  • owulacja – 13-330 pg/ml;
  • faza lutealna – 73-200 pg/ml.

Z kolei u kobiet ciężarnych:

  • I trymestr – 188-2497 pg/ml;
  • II trymestr – 1278-7192 pg/ml;
  • III trymestr – 6137-13460 pg/ml.

Normy u mężczyzn wynoszą zazwyczaj od 11 do 50,4 pg/ml.

Interpretacja

Podwyższony poziom estrogenów u kobiet nieciężarnych obserwuje się w przypadku marskości wątroby, guzów jajnika czy guzów nadnerczy. Na taki wynik wpływać może także przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza na bazie estrogenów, adrenokortykosteroidów czy ampicyliny. Przyczyną bywa też zespół hiperstymulacji jajników. Z kolei zbyt niski poziom estrogenów może wskazywać na menopauzę, infekcje, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, defekty chromosomowe czy zespół policystycznych jajników (PCOS). Obniżony poziom estrogenów obserwuje się u pacjentek z zespołem Turnera, w przebiegu anoreksji oraz u kobiet uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe.

W przypadku mężczyzn zbyt wysoki poziom estrogenów może wskazywać na toczące się problemy z wątrobą lub nerkami, niedoczynność tarczycy bądź choroby nowotworowe. Konsekwencją tego stanu jest także ginekomastia, czyli powiększenie piersi. Z kolei zbyt niski poziom estrogenów u mężczyzn może wynikać z guzów przysadki, niedożywienia, defektów w syntezie androgenów, stanów zapalnych jąder czy zespołu feminizacji jąder.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zegarska B., Woźniak M., Wpływ estrogenu na zmiany zachodzące w skórze, Przegląd Menopauzalny, 4/2007.
  2. Maciszek M., Być kobietą, być kobietą – wpływ estrogenów na funkcjonowanie układu odpornościowego, Wszechświat, 12/2016.
  3. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *