
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Estrogen to nie jeden hormon, lecz grupa hormonów płciowych występujących u kobiet (w niewielkich ilościach także u mężczyzn). W jej skład wchodzą: estron, estradiol i estriol. Każdy ma nieco inne działanie, lecz połączenie ich funkcji jest niezbędne do pełnienia swojej roli. Estrogeny odpowiadają przede wszystkim za czynność narządów płciowych i rozwój cech płciowych u kobiet.
Estrogeny, jak wszystkie hormony steroidowe, produkowane są z cholesterolu. U kobiet synteza ma miejsce głównie w jajnikach, ale również w kościach, mózgu, tkance tłuszczowej i łożysku (podczas ciąży). U mężczyzn produkcja następuje głównie w mózgu, tkance tłuszczowej i mosznie. W przypadku obu płci syntezą steruje mózg.
Jak wspomniano we wstępie, estrogeny odpowiadają za rozwój narządów płciowych kobiet – sromu, pochwy, macicy, łechtaczki, jajowodów i jajników. Dodatkowo są niezbędne, aby kształtować drugorzędowe i trzeciorzędowe żeńskie cechy płciowe:
To jednak nie wszystko. Estrogeny (wraz z progesteronem) wspomagają regulację cyklu miesiączkowego oraz angażują się w utrzymanie ciąży. Odpowiadają za rozkład tkanki tłuszczowej, a więc przybliżony kształt całej sylwetki. Estrogen jest niezbędny, aby utrzymać wysokie libido, wpływa także na stan emocjonalny kobiet. Udowodniono, że bierze udział w procesach metabolizmu tkanki kostnej, dlatego u Pań po menopauzie, gdy miejsce ma spadek poziomu estrogenów, wzrasta ryzyko osteoporozy. Dodatkowo estrogen wspomaga przemiany węglowodanowe, co ma bezpośredni wpływ na przepuszczalność błon komórkowych, a więc elastyczność skóry.
W przypadku kobiet ciężarnych poziom estrogenu zaczyna wzrastać w okolicach 8. tygodnia ciąży. Ma kluczowe znaczenie dla jej przebiegu, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój płodu i utrzymanie ciąży oraz przyczynia się do rozwoju kanalików mlecznych w piersiach. Dodatkowo zwiększa wrażliwość receptorów macicy na oksytocynę, co jest niezwykle ważne w trakcie porodu.
W niewielkich ilościach estrogeny można oznaczyć również w organizmach mężczyzn. Odpowiadają one wówczas za wzrost organizmu oraz procesy metabolizmu tkanki kostnej. Dodatkowo wpływają na ruchliwość plemników, im niższy poziom estrogenów, tym są one mniej ruchliwe, a więc trudniej o zapłodnienie komórki jajowej. Także w przypadku mężczyzn estrogeny wpływają w pewnym stopniu na emocje i zachowania.
Najczęściej oznacza się poziom estradiolu w organizmie, aby tego dokonać pobiera się próbkę krwi żylnej z żyły łokciowej. Badanie należy wykonać z samego rana na czczo, a dla interpretacji wyników duże znaczenie ma dzień cyklu miesiączkowego, podczas którego badanie było wykonane. Najniższe stężenie estradiolu obserwuje się podczas miesiączki.
W przypadku kobiet niebędących w ciąży normy estradiolu przedstawiają się następująco:
Z kolei u kobiet ciężarnych:
Normy u mężczyzn wynoszą zazwyczaj od 11 do 50,4 pg/ml.
Podwyższony poziom estrogenów u kobiet nieciężarnych obserwuje się w przypadku marskości wątroby, guzów jajnika czy guzów nadnerczy. Na taki wynik wpływać może także przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza na bazie estrogenów, adrenokortykosteroidów czy ampicyliny. Przyczyną bywa też zespół hiperstymulacji jajników. Z kolei zbyt niski poziom estrogenów może wskazywać na menopauzę, infekcje, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, defekty chromosomowe czy zespół policystycznych jajników (PCOS). Obniżony poziom estrogenów obserwuje się u pacjentek z zespołem Turnera, w przebiegu anoreksji oraz u kobiet uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe.
W przypadku mężczyzn zbyt wysoki poziom estrogenów może wskazywać na toczące się problemy z wątrobą lub nerkami, niedoczynność tarczycy bądź choroby nowotworowe. Konsekwencją tego stanu jest także ginekomastia, czyli powiększenie piersi. Z kolei zbyt niski poziom estrogenów u mężczyzn może wynikać z guzów przysadki, niedożywienia, defektów w syntezie androgenów, stanów zapalnych jąder czy zespołu feminizacji jąder.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły