Pierwsze objawy menopauzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pierwsze objawy menopauzy zawsze są dla kobiety zaskoczeniem, choć początkowo często bywają uznawane za skutek choroby, przeziębienia czy przesilenia organizmu. Ich wystąpienie wskazuje na powolne wygaszanie czynności jajników – dochodzi więc do intensywnych zmian w obrębie gospodarki hormonalnej oraz zaniku zdolności poczęcia dziecka.

Pierwsze objawy menopauzy

Co to jest menopauza?

Menopauza to termin wywodzący się z języka greckiego. Przedrostek „men” oznacza miesiąc, natomiast końcówka „pausis” – przerwę. Pojęcie to określa więc ostatnie prawidłowe krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety, po czym następuje wygaszenie czynności jajników i niemożność zajścia w ciążę w związku z brakiem produkcji odpowiednich hormonów płciowych. Menopauza nie jest chorobą, lecz naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Mniej więcej po 40. roku życia kobieta zaczyna odczuwać zachodzące w swoim organizmie zmiany, zaś średni wiek menopauzy w Polsce wynosi 51 lat. Tak naprawdę na jej wystąpienie wpływa jednak wiele osobniczych czynników.

Zgonie z definicją WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania wskutek utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Jednocześnie nie powinno się stwierdzić patologicznej, chorobowej przyczyny takiego stanu.

Zobacz również: Przedwczesna menopauza.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pierwsze objawy menopauzy

Pierwszymi objawami menopauzy są:

Kobieta przechodząca menopauzę może wykazywać tendencję do częstszych infekcji, wcześniej zauważa też zmiany dotyczące cyklu miesiączkowego. Okres zaczyna występować nieregularnie, jest zwykle niej obfity, a czas między kolejnymi epizodami wydłuża. Ostatecznie pojawia się ostatnia miesiączka, po której kobieta przestaje krwawić systematycznie. Jest to wyraźny dowód na to, że czynność jajników uległa wygaśnięciu – cykl miesiączkowy jest bowiem kontrolowany przez hormony produkowane w obrębie jajników, głównie estrogeny.

Pierwsze objawy menopauzy mogą dotyczyć też samopoczucia kobiety i jest to w rzeczywistości bardzo częste, a przyczyną ponownie są zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej. Estrogeny wykazują działanie przeciwdepresyjne, podnoszą poziom codziennej energii i motywacji oraz sprawiają, że kobieta jest radosna i szczęśliwa. Jeśli ich zabraknie, dochodzi do spadku samopoczucia, wahań nastroju, drażliwości, a nawet agresji czy depresji. Kobieta może utracić chęć do codziennych czynności i kontynuowania pasji, jak również odczuwa zmęczenie oraz apatię. Zmienia się obraz ciała, co dodatkowo pogarsza nastrój. Konsekwencjami bywają zmiany w obszarze życia zawodowego i rodzinnego.

Skutki menopauzy

Okres menopauzy wiąże się ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, a to z kolei ma silny wpływ na jej zdrowe ogólne, samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Zmiany te odpowiadają również za wystąpienie wielu schorzeń i dolegliwości. Należą do nich m.in.:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego;
  • objawy zespołu klimakterycznego;
  • nietrzymanie moczu;
  • zmiany w tkance łącznej;
  • osteopenia i osteoporoza pomenopauzalna.

Po menopauzie częściej diagnozuje się depresję oraz nadwagę czy otyłość. Ostatnimi czasy udowodniono, że może też wzrosnąć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Putyński L., Janicka K., Rola terapii hormonalnej w życiu kobiet w okresie menopauzy, Przegląd Menopauzalny, 6/2011.
  2. Pertyński T., Stachowiak G., Menopauza – fakty i kontrowersje, Endokrynol Pol; 2006; 5 (57): 525-534.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *