Otyłość

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Otyłość to patologiczny stan organizmu, którego przyczynę zwykle stanowią czynniki wewnętrzne takie jak osobnicza skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej czy zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej. Co jeszcze przyczynia się do rozwoju otyłości oraz jakie są sposoby jej leczenia?

Otyłość - przyczyny i leczenie

Otyłość – przyczyny

Powodów otyłości jest wiele jednak te najważniejsze występują wewnątrz organizmu. Do głównych przyczyn należy:

  • skłonność genetyczna;
  • zaburzenia hormonalne szczególnie w czasie menopauzy, stosowania leków hormonalnych, podczas ciąży, przy problemach astmatycznych, przy potencji u mężczyzn, a także choroby z nich wynikające jak np. zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga;
  • zaburzenia ze strony układu nerwowego – w korze mózgowej dochodzi do zaburzeń w procesie odczuwania sytości oraz łaknienia.

Ponadto na zjawisko przybierania tkanki tłuszczowej ścisły wpływ wywiera:

  • rzucanie palenia;
  • spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia;
  • zaburzenia procesu łaknienia;
  • rodzaj wykonywanej pracy;
  • wiek;
  • budowa kośćca;
  • proporcje ciała;
  • siedzący tryb życia, co wiąże się z brakiem lub małą aktywnością fizyczną.

Kto jest narażony na otyłość?

Należy zaznaczyć, że problem otyłości występuje również u najmłodszych, gdzie kiedyś była to bolączka wyłącznie osób dorosłych. Dlatego też już u dzieci pojawiają się takie dolegliwości jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, a także cukrzyca typu 2.

Konsekwencje zdrowotne otyłości

Otyłość sprzyja rozwojowi wielu innych problemów zdrowotnych. Problem z dużą nadwagą przyczynia się do obciążania stawów oraz degeneracji kości. Dodatkowo nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest widoczny tylko na zewnątrz ciała w postaci fałdek skóry. Złogi tłuszczu odkładają się również w naczyniach krwionośnych tworząc tzw. blaszkę miażdżycową. Występowanie ich przyczynia się do utrudnienia transportu krwi, a przez to odżywiania innych narządów organizmu.

W związku z tym otyłość zwiększa rozwój chorób sercowo-naczyniowych tj. zawał serca, udar mózgu, powoduje nadciśnienie tętnicze, zwiększa poziom cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów, a także przyczynia się do nocnego bezdechu oraz kamicy pęcherzyka żółciowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Otyłość odbija się również na psychice chorego. Prowadzi do obniżenia własnej samooceny, co może prowadzić nawet do zapoczątkowania stanów depresyjnych.

Zobacz również: Depresja – przyczyny, objawy, leczenie.

Leczenie otyłości

Sposobów leczenia otyłości jest wiele i zależą głównie od jej rodzaju. Jeśli mamy do czynienia z tzw. otyłością ogólną, a więc taką, która dotyczy całego organizmu, należy skorzystać z porady lekarza endokrynologa. Wykluczy on możliwe zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej.

Jeśli terapia hormonalna oraz zastosowanie odpowiedniej diety nie daje oczekiwanych rezultatów rozwiązanie problemu można znaleźć u chirurga. Operacja polega na zmniejszeniu objętości żołądka, co automatycznie pozwala przyswajać mniejsze ilości pokarmu przez chorego, a także na szybsze wywołanie u niego uczucia sytości.

Niestety wykonanie operacji zmniejszenia żołądka, co przynosi efekt zrzucenia zbędnych kilogramów, często nie rozwiązuje problemu jaki następuje później, w postaci nadmiaru skóry. Jednak i z takim defektem można sobie poradzić. Wizyta u chirurga plastyka pozwoli pozbyć się nadmiaru skóry, a co za tym idzie nada odpowiednich kształtów sylwetce.

Zobacz również: Chirurgia bariatryczna.

Z kolei w przypadku lipodystrofi, a więc miejscowego gromadzenia się tkanki tłuszczowej np. w obrębie ramion, brzucha, ud, pośladków szczególnie u kobiet lub mężczyzn, którzy nie posiadają nadwagi, jest wykonanie liposukcji czyli chirurgicznego odsysania tkanki tłuszczowej z danej okolicy ciała.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *