
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Menopauza to moment w życiu kobiety, w którym dojrzały organizm przechodzi ze stanu płodnego w stan niepłodny. Zjawisku temu towarzyszą często różne dolegliwości jak np. uderzenia gorąca czy zmiany nastroju. Mimo że klimakterium ściśle związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej nie należy do procesu, którego powinno się obawiać.
Menopauza, znana również pod nazwą klimakterium lub przekwitanie, to okres w życiu kobiety, w którym ustępuje menstruacja. Wynikiem tego jest brak możliwości zajścia w ciążę. Wiek oraz długość trwania klimakterium jest kwestią indywidualną, podobnie jak w przypadku występowania objawów menopauzy.
Czas menopauzalny dzieli się na 3 etapy:
Menopauza może wystąpić w różnym wieku, często jednak średnia wieku to 50 lat. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się również między 40 a 45 rokiem życia, wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem wczesnej menopauzy. Górna granica wystąpienia ostatniej miesiączki to 60 rok życia i nosi nazwę późnej menopauzy.
Moment, w którym pojawia się menopauza uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Duże znaczenie odgrywają tu przede wszystkim hormony (estrogeny i progesteron). W tzw. czasie rozrodczym kobiety syntezowane są one w sposób regularny. Estrogeny wykazują pozytywny wpływ na skórę oraz kości. Progesteron z kolei odpowiedzialny jest za proces zapłodnienia oraz okres ciąży. Obniżenie produkcji obu tych hormonów zapoczątkowuje okres menopauzy w organizmie kobiety.
Moment zbliżającej się menopauzy może dawać pierwsze symptomy już kilka miesięcy wcześniej. Etap ten nosi nazwę premenopauzalny. Objawia się on nieregularnym miesiączkowaniem. Oznacza to, że miesiączka może być zarówno dłuższa jak i krótsza niż miało to miejsce wcześniej. Wówczas kobiecie towarzyszą uderzenia gorąca, które mogą trwać do minuty czasu. Ponadto wystąpić może nadmierna potliwość, rumień skórny, osteoporoza, zmniejszone libido oraz drżenie ciała. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do dwóch lat wraz z towarzyszącą zmianą nastrojów, kłopotami ze snem oraz suchością pochwy, która wywodzi się z zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Aby załagodzić przykre objawy menopauzy lekarze często zalecają włączenie hormonalnej terapii zastępczej. Takie leczenie uzupełnia niedobory hormonów, które naturalnie produkowane są przez jajniki. Włączenie tego rodzaju leczenia wykazuje wiele korzyści. Jak się okazuje zapobiega rozwojowi choroby wieńcowej, miażdżycy, osteoporozy, a także wywiera pozytywny wpływ na układ moczowy, skórę oraz śluzówkę. Hormonalna terapia zastępcza obecnie bazuje na dwóch składnikach hormonalnych – estrogenie i progesteronie. Ważne jest, aby w leczeniu uczestniczył zarówno ginekolog, internista jak i endokrynolog.
Zmniejszyć objawy związane z menopauzą można poprzez stosowanie naturalnych hormonów, czyli tak zwanych fitoestrogenów. Wywodzą się one z tkanek roślinnych, a w połączeniu z receptorami estrogenowymi mogą pełnić takie same funkcje jak estrogeny kobiece.
Do innych rozwiązań leczenia objawów menopauzy zalicza się stosowanie ziół. Jak się okazuje łagodzą one uciążliwe symptomy klimakterium. Do najczęściej wykorzystywanych ziół zalicza się niepokalanek pieprzowy oraz pluskawicę groniastą.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły