Menopauza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Menopauza to moment w życiu kobiety, w którym dojrzały organizm przechodzi ze stanu płodnego w stan niepłodny. Zjawisku temu towarzyszą często różne dolegliwości jak np. uderzenia gorąca czy zmiany nastroju. Mimo że klimakterium ściśle związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej nie należy do procesu, którego powinno się obawiać.

Menopauza - o czym warto wiedzieć?

Czym jest menopauza?

Menopauza, znana również pod nazwą klimakterium lub przekwitanie, to okres w życiu kobiety, w którym ustępuje menstruacja. Wynikiem tego jest brak możliwości zajścia w ciążę. Wiek oraz długość trwania klimakterium jest kwestią indywidualną, podobnie jak w przypadku występowania objawów menopauzy.

Czas menopauzalny dzieli się na 3 etapy:

  • premenopauzalny – zaburzenia podczas regularnego miesiączkowania;
  • okołomenopauzalny – ostatnia miesiączka;
  • postmenopauzalny – około 12 miesięcy po ostatniej miesiączce.

Menopauza może wystąpić w różnym wieku, często jednak średnia wieku to 50 lat. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się również między 40 a 45 rokiem życia, wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem wczesnej menopauzy. Górna granica wystąpienia ostatniej miesiączki to 60 rok życia i nosi nazwę późnej menopauzy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Moment, w którym pojawia się menopauza uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Duże znaczenie odgrywają tu przede wszystkim hormony (estrogeny i progesteron). W tzw. czasie rozrodczym kobiety syntezowane są one w sposób regularny. Estrogeny wykazują pozytywny wpływ na skórę oraz kości. Progesteron z kolei odpowiedzialny jest za proces zapłodnienia oraz okres ciąży. Obniżenie produkcji obu tych hormonów zapoczątkowuje okres menopauzy w organizmie kobiety.

Jak objawia się menopauza?

Moment zbliżającej się menopauzy może dawać pierwsze symptomy już kilka miesięcy wcześniej. Etap ten nosi nazwę premenopauzalny. Objawia się on nieregularnym miesiączkowaniem. Oznacza to, że miesiączka może być zarówno dłuższa jak i krótsza niż miało to miejsce wcześniej. Wówczas kobiecie towarzyszą uderzenia gorąca, które mogą trwać do minuty czasu. Ponadto wystąpić może nadmierna potliwość, rumień skórny, osteoporoza, zmniejszone libido oraz drżenie ciała. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do dwóch lat wraz z towarzyszącą zmianą nastrojów, kłopotami ze snem oraz suchością pochwy, która wywodzi się z zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Najczęściej występujące objawy menopauzy:

Łagodzenie objawów menopauzy

Aby załagodzić przykre objawy menopauzy lekarze często zalecają włączenie hormonalnej terapii zastępczej. Takie leczenie uzupełnia niedobory hormonów, które naturalnie produkowane są przez jajniki. Włączenie tego rodzaju leczenia wykazuje wiele korzyści. Jak się okazuje zapobiega rozwojowi choroby wieńcowej, miażdżycy, osteoporozy, a także wywiera pozytywny wpływ na układ moczowy, skórę oraz śluzówkę. Hormonalna terapia zastępcza obecnie bazuje na dwóch składnikach hormonalnych – estrogenie i progesteronie. Ważne jest, aby w leczeniu uczestniczył zarówno ginekolog, internista jak i endokrynolog.

Zmniejszyć objawy związane z menopauzą można poprzez stosowanie naturalnych hormonów, czyli tak zwanych fitoestrogenów. Wywodzą się one z tkanek roślinnych, a w połączeniu z receptorami estrogenowymi mogą pełnić takie same funkcje jak estrogeny kobiece.

Do innych rozwiązań leczenia objawów menopauzy zalicza się stosowanie ziół. Jak się okazuje łagodzą one uciążliwe symptomy klimakterium. Do najczęściej wykorzystywanych ziół zalicza się niepokalanek pieprzowy oraz pluskawicę groniastą.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *