Libido

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Libido to określenie stosowane w odniesieniu do popędu seksualnego, wskazuje więc głównie na zdolność do odczuwania pociągu do drugiej osoby oraz warunkuje gotowość do współżycia seksualnego. Dla ludzi podobnie jak dla innych ssaków, rozmnażanie płciowe jest czynnikiem warunkującym powstanie nowych organizmów i zachowanie różnorodności biologicznej. Ponadto libido ma znaczenie również dla komfortu psychicznego i emocjonalnego – pozwala odczuwać przyjemność ze zbliżania się z drugą osobą.

Libido

Libido – charakterystyka

Bardzo trudno jest zdefiniować, czym faktycznie jest libido. Samo pojęcie pochodzi od łacińskiego słowa lib-, libet, co oznacza „chcieć” bądź „pragnąć”. Początkowo nie miało to większego związku ze strefą seksualną, współcześnie jednak odnosi się praktycznie wyłącznie właśnie do niej. Powszechnie rozumiane libido to inaczej popęd płciowy, choć wiąże się ono również z poczuciem własnej wartości czy atrakcyjności. Libido jest napędzane przez hormony płciowe, testosteron (u mężczyzn) i estradiol (u kobiet) – odczuwają go więc obie płcie. Można je określić również jako ochota na seks bez wyraźnego zewnętrznego sygnału erotycznego lub partnera. Jest fazą obligatoryjną, bez której nie może dojść do dalszej aktywności seksualnej. Poza hormonami, na libido wypływają również inne czynniki biologiczne, ale i psychologiczne i społeczne.

W 2001 roku ustalono na podstawie szeroko zakrojonych badań, że mężczyźni częściej doświadczają wysokiego libido i mają jednocześnie większe potrzeby seksualne od kobiet. W psychologii pojęcie to wprowadził Zygmunt Freud, który rozumiał libido jako formę energii, za której pośrednictwem „popędy życia spełniają swoje funkcje”. Określał on libido jako energię życiową i seksualną, występującą w sprzeczności z tanatos – energią prowadzącą do destrukcji.

Spadek libido – przyczyny

Niskie libido jest powszechnym problemem, zwłaszcza u kobiet po 45. roku życia oraz u mężczyzn po 50. roku życia. Wówczas obserwuje się menopauzę / andropauzę, czyli wygaszenie czynności gonad, które produkują hormony płciowe odpowiedzialne m.in. za popęd seksualny. Spadek libido może mieć przyczyny patologiczne, a do najistotniejszych należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Spadek libido równie dobrze może mieć podłoże psychogenne – to częsty problem u osób przepracowanych, żyjących w biegu, zestresowanych, zmagających się z licznymi problemami dnia codziennego. Poważnymi czynnikami ryzyka zaburzeń libido są:

  • wypalenie zawodowe;
  • brak pewności siebie w strefie seksualnej;
  • kompleksy;
  • wstydliwość;
  • brak akceptacji swojego wyglądu.

W takich przypadkach zdarza się, że człowiek jest w stanie odczuwać popęd seksualny, będąc w samotności, jednak przy próbach zbliżenia z drugą osobą libido maleje, ustępując miejsca natarczywym myślom.

Wysokie libido

Wysokie libido przeważnie wiąże się z nadmiarem hormonów płciowych – to zjawisko, które może występować u obu płci, choć częściej dotyczy mężczyzn. Bywa zarówno zjawiskiem fizjologicznym, jak i może wiązać się z guzami produkującymi hormony lub z przyjmowaniem niektórych leków hormonalnych.

Libido – domowe sposoby

Wszelkie patologiczne spadki libido wymagają leczenia przyczynowego, głównie farmakologicznego i/lub psychoterapeutycznego. Diagnostyką i leczeniem tego typu problemów może zajmować się także seksuolog. Jeśli jednak spadki libido wiążą się ze współczesnym trybem życia lub mają podłoże idiopatyczne (nieznane), można sięgnąć po domowe, sprawdzone sposoby, takie jak:

  • afrodyzjaki – mogą to być np. określone produkty spożywcze lub zapachy;
  • suplementacja koenzymu Q10, witaminy C, selenu, cynku oraz kwasów tłuszczowych Omega 3;
  • zioła i przyprawy o działaniu pobudzającym – np. żeń-szeń, maca peruwiańska, buzdyganek ziemny czy palma sabałowa;
  • codzienny relaks (czas na książkę, spokojny spacer, joga, medytacja) – zwłaszcza jeśli dana osoba żyje w stresie i ma szybkie tempo życia;
  • systematyczna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności;
  • wysypianie się;
  • unikanie alkoholu, palenia papierosów i stresu.

Warto także zwiększyć pewność siebie i zadbać o akceptację swojego ciała, co ma ogromny wpływ na jakość życia seksualnego, w tym na libido.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skrzypulec-Plinta V., Chełmicki A., Gojdź K., Czy spadek libido po menopauzie ma podłoże hormonalne?, Przegląd Menopauzalny, 4/2011.
  2. Vetulani J., Neurobiologia behawioru seksualnego, t. 112, nr 10 Wszechświat, t. 113, nr 1-3/2012 12/201.
  3. Lew-Starowicz Z., Skrzypulec-Plinta V., Podstawy seksuologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *