Depresja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Depresja to choroba, która może pojawić się w każdym wieku. Zwykle towarzyszy jej smutek, wewnętrzna pustka, nostalgia oraz brak chęci do życia. Depresja jest chorobą ducha oraz ciała, a osoba chora wymaga specjalistycznego leczenia.

Depresja - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest depresja?

Depresja to zespół zaburzeń nastroju, który utrzymuje się przez długi czas prowadząc do upośledzenia funkcjonowania w codziennym życiu. W odróżnieniu od krótkich epizodów pogorszenia nastroju lub przygnębienia, długo trwająca depresja może fizycznie wyniszczyć organizm oraz wyeliminować całkowicie z życia społecznego. Ze względu na dość charakterystyczny przebieg choroby, pacjenci wymagają indywidualnego podejścia.

Przyczyny depresji

Wyróżnia się dwie główne grupy czynników, które powodują rozwój depresji. Należą do nich czynniki:

  • endogenne – depresja może być uwarunkowana czynnikami genetycznymi, jednak trudno jest określić dokładną przyczynę choroby. W związku z tym w niektórych przypadkach rozwój depresji może mieć podłoże genetyczne.
  • egzogenne – depresja powstaje na skutek intensywnego oddziaływania czynników stresujących. Medycyna często wskazuje na depresję w przypadku długotrwałych nerwic, problemów z odżywianiem, a także w sytuacji nadużywania substancji psychoaktywnych lub środków farmakologicznych.

Rodzaje depresji

Wyróżnia się kilka rodzajów depresji:

  • endogenna;
  • psychogenna;
  • somatogenna;
  • maskowana;
  • sezonowa;
  • poporodowa.

1. Depresja endogenna.

To najczęściej występujący rodzaj depresji. Zwykle objawia się jako choroba jednobiegunowa i dwubiegunowa. W trakcie depresji jednobiegunowej dochodzi do stanów depresyjnych, które oddzielone są okresami poprawy nastroju. W przypadku depresji dwubiegunowej występuje zespół depresyjny oraz maniakalny, które rozdzielone są od siebie okresami zdrowia lub występują naprzemiennie, bez okresu remisji.

2. Depresja psychogenna (endogenna).

Depresja psychogenna wywołana jest przeżyciem trudnych doświadczeń oraz ciężkich emocji. Należą do nich urazy psychiczne, traumatyczne wydarzenia oraz mocno stresujące sytuacje.

3. Depresja somatogenna.

Choroba rozwija się w wyniku postępującego procesu chorobowego. Duży procent depresji somatogennych powstaje na skutek obecności chorób nowotworowych, choroby Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienia rozsianego.

4. Depresja maskowana.

Cechuje się permanentnym zmęczeniem, zaburzeniami snu oraz uczuciem bólu, którego przyczyna nie jest do końca znana. Dolegliwości depresji maskowanej objawiają się szczególnie porą ranną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

5. Depresja poporodowa.

To tymczasowa forma obniżenia nastroju, która występuje u dużej ilości kobiet. Zwykle rozpoczyna się od 5 dnia po porodzie. Zmiany samopoczucia wywołane są szczególnie zaburzeniami hormonalnymi, które w sposób niezwykły oddziałują na organizm młodej matki. W trakcie choroby dochodzi do objawów na poziomie matka – dziecko, a więc u kobiety występuje poczucie winy, zamartwianie się zdrowiem dziecka, a także pojawianie się myśli, że jest złą matką.

6. Depresja sezonowa.

Depresja sezonowa pojawia się szczególnie późnym okresem jesiennym lub zimowym, bowiem skrócenie dnia wpływa na wyzwolenie w organizmie symptomów depresyjnych. Jej objawy utrzymują się do 5 tygodni. Wówczas towarzyszy zwiększona senność, spadek energii oraz zwiększony apetyt na słodycze.

Objawy depresji

Należy podkreślić, że wszystkie wyżej wymienione rodzaje depresji charakteryzują się występowaniem podobnych objawów. Specjaliści wyróżniają jednak dwie główne grupy objawów – podstawowe oraz wtórne.

Objawy podstawowe

  • pogorszony nastrój – chory odczuwa smutek, przygnębienie, obojętność, a także brak radości i przyjemności z życia;
  • obniżenie napędu psychoruchowego – chory wykazuje wyraźne spowolnienie procesów myślowych oraz mówienia. Ponadto widoczne jest spowolnienie czynności ruchowych oraz obniżenie energii życiowej;
  • zaburzenia rytmu okołodobowego – chory wykazuje wyraźne zaburzenia snu, a także posiada złe samopoczucie o poranku. Dodatkowo towarzyszą temu zaburzenia ze strony układu pokarmowego, suchość jamy ustnej, a także spadek masy ciała;
  • zaburzenia lękowe – chory odczuwa lęk, niepokój oraz nieustanne napięcie.

Objawy wtórne

  • negatywne myślenie – negatywna ocena własnej osoby, a także zdrowia, brak motywacji oraz zniechęcenie do życia. Chory bardzo często posiada myśli samobójcze;
  • zaburzenia aktywności złożonej – chory ogranicza ilość własnych zainteresowań wycofując się z wszelkich aktywności. Izoluje się oraz ogranicza swoje otoczenie, zaniedbując jednocześnie higienę osobistą oraz społeczny wizerunek.

Leczenie depresji

Depresja to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Głównie wykorzystywana jest w tym celu farmakologia, bowiem preparaty przeciwdepresyjne zapobiegają pogorszeniu samopoczucia, a także ograniczają stan permanentnej nerwicy.

Wskazówka

Leczenie farmakologiczne przynosi efekty w 60% przypadków.

Wysoką skuteczność leczenia przynosi również psychoterapia. Terapia polega na odbyciu kilkutygodniowych, indywidualnych sesji ze specjalistą. Tego rodzaju leczenie umożliwia omówienie trudnych dla chorego emocji, sytuacji, a także zrozumienie własnych, skrajnych zachowań. Wizyty psychoterapeutyczne pomagają odzyskać równowagę emocjonalną, a także odczuć stabilność w życiu społecznym.

Wskazówka

W leczeniu depresji dużą rolę odgrywa druga, zaufana osoba, dzięki której chory będzie czuł się bezpiecznie.

Podsumowanie

Mimo że depresja to choroba bardzo powszechna, obecnie istnieje wiele sposobów jej leczenia. Najważniejsze w tym procesie jest niebagatelizowanie objawów chorego oraz jak najszybsza reakcja i udanie się o pomoc. Leczenie depresji jest bezpieczne, ponieważ środki farmakologiczne nie są obarczone szkodliwymi skutkami ubocznymi. Mimo to tzw. zespołowe leczenie u psychoterapeuty przynosi najlepsze efekty, ze względu na szybką poprawę samopoczucia osoby chorej.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *