Uderzenia gorąca

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Uderzenia gorąca i nocne poty są kluczowymi objawami pojawiającymi się w menopauzie. Wpływają one znacząco na jakość życia kobiet, często eliminując je z życia zawodowego czy rodzinnego. Objaw ten może mieć jednak także inne przyczyny, które zawsze należy wziąć pod uwagę. Diagnostyką i leczeniem przeważnie zajmuje się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który może jednak skierować pacjenta do konkretnego specjalisty.

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca – przyczyny

Uderzenia gorąca oraz nadmierne pocenie się nocne to najczęstsze naczynioruchowe (wazomotoryczne) objawy menopauzy. Menopauza to natomiast ostateczne zakończenie miesiączkowania wskutek utraty aktywności hormonalnej jajników. Wygaśnięcie czynności rozrodczej i hormonalnej jajników jest postrzegane przez kobiety jako sygnał zbliżającej się starości i pojawienia się typowych objawów menopauzalnych. Ostatnia miesiączka występuje średnio między 50. a 52. rokiem życia i jest początkiem okresu menopauzalnego. Odpowiednikiem menopauzy u mężczyzn jest andropauza, w której przebiegu także pojawia się omawiana dolegliwość.

Do pozostałych możliwych przyczyn występowania napadów uderzeń gorąca zaliczamy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czasowe i samoistnie przemijające uderzenie gorąca może być skutkiem silnego szoku lub spożycia bardzo ostrego pokarmu.

Uderzenia gorąca – jak wyglądają?

W przypadku menopauzy objawy naczynioruchowe utrzymują się u 60-80% pacjentek. Najbardziej uciążliwe są uderzenia gorąca i zlewne poty, którym przeważnie towarzyszą: kołatania serca, trudności w zapamiętywaniu i koncentracji, bezsenność oraz stany obniżonego nastroju. Uderzenia gorąca występują jako nagłe uczucie gorąca na twarzy, szyi, klatce piersiowej, po którym pojawia się obfite pocenie się. Trwają od kilku sekund do kilkunastu minut, mogą nawracać. Dla menopauzy bardzo charakterystyczne są uderzenia gorąca w nocy – mogą wybudzać kobietę ze snu i utrudniać dalsze próby uśnięcia.

W przebiegu innych problemów zdrowotnych należy zwrócić szczególną uwagę na objawy dodatkowe, towarzyszące uderzeniom gorąca. Przykładowo przy nadczynności tarczycy obserwuje się jednocześnie rozdrażnienie, bezsenność, utratę wagi, nadmierne wypadanie włosów czy zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Aż do 40% Polaków ma problem z tarczycą. Z kolei, jeśli uderzeniom gorąca towarzyszy ból brzucha i drżenie rąk, a pacjent wcześniej nie zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, można podejrzewać np. silny stres.

Domowe sposoby na uderzenia gorąca

Istnieje wiele domowych sposobów na uderzenia gorąca, są one jednak przeważnie objawowe. Do podstawowych należą:

  • okłady z miękkiej szmatki namoczonej w chłodnej wodzie – zwłaszcza podczas menopauzy lub nawracających napadów gorąca należy pilnować, aby zawsze mieć do nich dostęp. Okład nakłada się przeważnie na dekolt, czoło lub górną część pleców;
  • częste wietrzenie pomieszczeń i pilnowanie, aby była w nich umiarkowana temperatura;
  • noszenie zwiewnej odzieży wykonanej z naturalnych, oddychających materiałów zapobiegających nadmiernej potliwości ciała;
  • unikanie kofeiny, alkoholu, ostrych potraw oraz palenia papierosów, ponieważ nasilają one objawy;
  • normalizacja masy ciała.

Warto również nauczyć się treningu autogennego Schultza, który pomoże wyciszyć się podczas napadów uderzeń gorąca. Podobnie działa medytacja przeprowadzana w sposób prawidłowy i zgodny z metodyką. Przy uderzeniach gorąca w przebiegu menopauzy zaleca się stosowanie leków zawierających fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Ich podstawowym źródłem są nasiona soi i rośliny strączkowe, leki zalicza się więc do naturalnych i bezpiecznych. W preparatach farmakologicznych lub suplementach diety mogą znaleźć się także: lignany lniane, wyciąg z szyszek chmielu czy wyciąg z pluskwicy groniastej. Jeśli natomiast uderzenia gorąca są efektem jakiejkolwiek choroby, za pomocą farmakoterapii i modyfikacji stylu życia dąży się do jej wyeliminowania lub wyrównania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rumianowski B., Brodowska A., Karakiewicz B., Grochans E., Ryterska K., Laszczyńska M., Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet, Przegląd Menopauzalny, 5/2012.
  2. Bojar I., Owoc A., Witczak M., Pięta B., Nasilenie objawów menopauzalnych a funkcje poznawcze oceniane baterią testów CNS-VS, Ginekologia Polska, 10/2015.
  3. Sobstyl M., Bednarek W., Tkaczuk-Włach J., Sobstyl J., Jakiel G., Objawy naczynioruchowe w menopauzie – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny, 3/2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *