
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Nietrzymanie moczu u kobiet najczęściej występuje w wieku pomenopauzalnym. Warto podkreślić, że problem nietrzymania moczu jest chorobą przewlekłą i stanowi duży dyskomfort psychiczny oraz fizyczny.
Nietrzymanie moczu to stan organizmu, w którym występuje brak kontroli oddawania moczu powodując jednocześnie problemy higieniczne oraz utrudnienia w kontaktach międzyludzkich. Warto podkreślić, że nietrzymanie moczu nie należy do odrębnej jednostki chorobowej, a stanowi jedynie objaw, który może występować w sytuacji zaburzeń czynnościowych, a także stanów patologicznych dróg moczowych oraz układu nerwowego.
Problemy z nietrzymaniem moczu mogą pojawić się u kobiet już w wieku rozrodczym, jednak częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem menopauzalnym.
Czynniki ryzyka nietrzymania moczu:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu powoduje:
Naglące nietrzymanie moczu spowodowane jest przez:
Nietrzymanie moczu z przepełnienia (niedoczynność mięśnia wypieracza, przeszkoda w odpływie).
Nietrzymanie moczu pozazwieraczowe (przetoki, wady rozwojowe).
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) następuje, gdy z kaszlem lub pracą fizyczną wzrostowi ciśnienia w jamie brzusznej towarzyszy mimowolne uciekanie moczu. Duże znaczenie na wydostawanie się moczu przy wzroście ciśnienia śródbrzusznego mają zaburzenia statyki narządów płciowych.
Naglące nietrzymanie moczu (NNM) to mimowolne popuszczanie moczu, w wyniku niekontrolowanych skurczów pęcherza moczowego w efekcie niestabilności mięśnia wypieracza pęcherza lub nadmiernej jego pobudliwości. Przyczyny niestabilności mięśnia wypieracza związane są z zaburzeniami funkcji mięśniówki gładkiej pęcherza, nadmierną pobudliwością mięśnia wypieracza, z kolei jego nadmierna pobudliwość z czynnościową niewydolnością łuku odruchowego odpowiedzialnego za prawidłowy proces mikcji.
Do najczęstszych objawów NNM należy:
Nietrzymanie moczu z przepełnienia spowodowane jest zaburzeniami w kurczliwości mięśnia wypieracza, która przyczynia się do nadmiernego wypełniania pęcherza moczowego. Dość specyficznym objawem jest okresowe popuszczanie niewielkiej ilości moczu przy przepełnieniu pęcherza moczowego. Przyczyną tego rodzaju nietrzymania moczu może być upośledzenie funkcji OUN w przebiegu stwardnienia rozsianego, polineuropatii, przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego z uszkodzeniem dróg nerwowych, a także upośledzenie polekowe i pooperacyjne.
Nietrzymanie moczu z przyczyn pozazwieraczowych jest to bezwiedne oddawanie moczu przez przetokę, która omija sprawny mechanizm cewki moczowej. Powstanie przetoki zazwyczaj stanowi efekt powikłań pooperacyjnych, po radioterapii, naciekania nowotworowego lub urazu okołoporodowego.
Profilaktyka powinna przede wszystkim obejmować kobiety młode, która będzie eliminować czynniki ryzyka. W związku z tym działania powinny polegać na prowadzeniu zdrowego trybu życia, regularnego wykonywania ćwiczeń, które będą wzmacniać mięśnie dna miednicy, zapobieganiu otyłości oraz zwalczaniu zaparć, a także ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego. Ważnym elementem profilaktyki jest właściwe prowadzenie porodu, unikanie przyspieszania zakończenia porodu, a także właściwe postępowanie przy przedłużającym się porodzie.
Jednym z pierwszych kroków w terapii nietrzymania moczu u kobiet jest tzw. leczenie zachowawcze, które obejmuje:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły