Kołatanie serca

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kołatanie serca to subiektywne, nieprzyjemne uczucie zbyt mocnego bicia serca, będące konsekwencją zmiany rytmu jego pracy. Bardzo często wskazuje na mniej lub bardziej poważne problemy kardiologiczne, jednak niekiedy może mieć podłoże fizjologiczne, np. podczas silnego stresu czy strachu. Jeśli problem się powtarza, jest przewlekły lub towarzyszą mu inne dolegliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem kardiologiem.

Kołatanie serca

Kołatanie serca – przyczyny

Gdy wytwarzanie impulsów elektrycznych jest zakłócane, serce zaczyna gubić naturalny rytm. Do przyczyn patologicznych takiego stanu zaliczamy:

Przyczynami fizjologicznymi mogą być natomiast:

  • palenie papierosów;
  • picie nadmiernej ilości kawy lub innych napojów bogatych w kofeinę;
  • ciąża;
  • picie alkoholu;
  • menopauza (u kobiet);
  • bardzo silne emocje, zwłaszcza stres, lęk i strach;
  • nadmierny wysiłek fizyczny, zwłaszcza przy niskiej wydolności organizmu.

Jak można zauważyć, kołatanie serca nie jest objawem specyficznym i nie wskazuje na konkretną jednostkę chorobową. Dlatego tak istotna jest szczegółowa diagnostyka pozwalająca wskazać przyczynę problemu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kołatanie serca – objawy

Epizod kołatania serca określany jest przez pacjentów jako zbyt silne bicie serca w klatce piersiowej, które można wręcz usłyszeć. Mogą towarzyszyć mu inne objawy, takie jak:

Większość powyższych objawów nie zalicza się jednak do fizjologicznych. O ile wzmożona potliwość ciała może pojawić się w sytuacji stresowej, o tyle zawroty głowy, duszności czy ból w klatce piersiowej nie są już tak niewinne i wymagają konsultacji medycznej.

Kołatanie serca – diagnostyka

Przy epizodach kołatania serca wymagających diagnostyki w pierwszej kolejności ocenia się kondycję i czynność mięśnia sercowego. Wykonuje się więc badanie EKG Holter (ocenia pracę serca) oraz ECHO serca (ocenia budowę serca). W następnej kolejności warto wykonać szczegółowe badania krwi i badanie moczu, zwłaszcza pod kątem hormonów płciowych i hormonów tarczycy. Uzupełnieniem diagnostyki jest RTG klatki piersiowej lub tomografia komputerowa klatki piersiowej, a także test wysiłkowy.

Kołatanie serca – leczenie

Jeśli jest to możliwe, należy wdrożyć leczenie przyczynowe. Przykładowo, przy hipoglikemii należy wprowadzić zdrową, zbilansowaną dietę o odpowiednim indeksie glikemicznym i dążyć do kontrolowania glikemii każdego dnia. W leczeniu cukrzycy wykorzystuje się najczęściej insulinę. Natomiast w przypadku odwodnienia należy uzupełnić poziom płynów i elektrolitów w organizmie, często drogą wlewu dożylnego.

Proste w leczeniu są epizody kołatania serca o podłożu fizjologicznym. Wystarczy zrezygnować z czynników wyzwalających napad (np. papierosów lub alkoholu), unikać nadmiernego stresu oraz poprawić kondycję, regularnie uprawiając sport. Jeśli kołatanie serca wynika z różnych problemów psychicznych lub emocjonalnych, najlepszym sposobem na pozbycie się dolegliwości będzie leczenie pod okiem psychoterapeuty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mandecki T., Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  2. Kłosińska M., Kasprzak J., Życie z niewydolnością serca, Wydawnictwo Kreo Multimedia, Warszawa 2013.
  3. Szostak M., Zaburzenia rytmu serca w praktyce ratownika medycznego- możliwości terapeutyczne, Kraków.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *