Problemy z koncentracją

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Problemy z koncentracją są współcześnie bardzo częste, zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych. Uniemożliwiają skupienie się na jednej, aktualnie wykonywanej czynności, przez co zadanie nie jest skończone na czas, a wiedza przyswajana podczas nauki nie pozostaje w pamięci. Istnieje wiele sposobów na poprawę koncentracji.

Problemy z koncentracją

Czym jest koncentracja?

Zgodnie z definicją, koncentracja jest umiejętnością kierowania uwagi i stanowi podstawę aktywności umysłowej. Innymi słowy jest to silne skupienie się na wykonywanej czynności pomimo działania czynników rozpraszających, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Koncentracja uwagi następuje pod wpływem świadomego działania człowieka, który w konkretnej chwili chce rozwiązać dany problem.

Problemy z koncentracją – przyczyny

Problemy z koncentracją mogą mieć różne źródła. Zwykle do przyczyn zaliczamy czynniki związane ze stylem życia:

  • brak aktywności fizycznej;
  • przepracowanie;
  • niewystarczająca ilość snu;
  • zbyt duża ilość stresu w życiu codziennym;
  • brak czasu na odpoczynek (zarówno fizyczny, jak i psychiczny);
  • zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu;
  • złe oświetlenie w pomieszczeniu.

Bardzo często problemy z koncentracją dotyczą dzieci. Wiąże się to ze stresem towarzyszącym nowemu miejscu, czyli szkole. Dzieci muszą dostosować się do nowych zasad lub zająć mało interesującym materiałem edukacyjnym. U osób starszych za główną przyczynę uznaje się stres i problemy osobiste czy zawodowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Nieco rzadziej brak skupienia może wynikać z przyjmowania niektórych leków, bądź obecności niektórych chorób. Wyróżniamy tutaj problemy hormonalne, np. niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy oraz nowotwory. Gdy brak koncentracji przebiega ze spadkiem samopoczucia i apatią, może wskazywać na początki depresji, schizofrenii czy innej choroby o podłożu psychicznym.

Jak poprawić koncentrację?

Istnieje kilka domowych sposobów na poprawę koncentracji. Zaliczamy do nich między innymi:

  • żucie gumy – wykonano badania udowadniające, że spokojne żucie gumy może zwiększać poziom koncentracji i czujność, choć nie udowodniono, na jakiej zasadzie to działa;
  • aromaterapię – zwłaszcza wykorzystując olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek rozmarynowy;
  • muzykę – niektóre rodzaje powolnej, klasycznej muzyki powodują krótkotrwały efekt poprawy skupienia;
  • automasaż skroni;
  • oddychanie świeżym powietrzem – w przerwach między wykonywaną czynnością, gdy zmagamy się z trudnościami w koncentracji, zaleca się krótki spacer;
  • zmianę otoczenia – koncentracji sprzyjają jasne kolory ścian i elementów wystroju wnętrz, przy czym duża ilość akcesoriów i tekstyliów nie jest wskazana.

Bardzo dobrym pomysłem jest poprawa koncentracji przy pomocy diety.

Dieta na lepszą koncentrację

Najbardziej znaną substancją poprawiającą koncentrację jest kofeina. Warto jednak wiedzieć, że takich produktów spożywczych jest znacznie więcej. Wyróżniamy:

Koncentracji sprzyja picie dużej ilości płynów, głównie wody mineralnej i naparów ziołowych. W kontekście naparów warto sięgać po żeń-szeń, różaniec górski, miłorząb dwuklapowy oraz miętę pieprzową. Ważne jest, aby sięgać po takie produkty regularnie. Dodatkowo dobrze sprawdzi się suplementacja algą Spirulina lub koenzym Q10.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kalat J., Biologiczne podstawy psychologii, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2020.
  2. Brzeziński J., Oleś P., O psychologii i psychologach, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *