
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zaburzenia snu to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości, tuż obok bólu głowy i objawów przeziębienia. Częstotliwość i intensywność zaburzeń snu wzrasta wraz z wiekiem pacjenta, znacznie częściej odnotowuje się je u osób starszych niż u dzieci i młodzieży. Wpływać na to może wiele czynników, zwykle jednak większość z nich oscyluje wokół nieodpowiedniego stylu życia i obecności chorób przewlekłych.
U osób starszych zaburzenia snu niekiedy są zaliczane do zjawisk fizjologicznych, co ma związek ze zmianami hormonalnymi w pewnym wieku. Mowa głównie o melatoninie, której produkcja rozpoczyna się w godzinach nocnych i to właśnie dzięki niej możliwy jest długi, spokojny i nieprzerwany sen. Najwyższy poziom produkcja melatoniny osiąga między 1. a 3. rokiem życia, malejąc powoli w kolejnych latach.
W wieku podeszłym wzrasta ponadto wrażliwość na szereg czynników, w tym: zmiany hormonalne, czynności fizjologiczne, wszelkie czynniki środowiskowe (zwłaszcza światło, hałas, zmiany temperatury). Sen ludzi w wieku podeszłym jest krótszy, co wcale nie zawsze oznacza mniejsze zapotrzebowanie na niego. W ciągu nocy dochodzi do częstych przebudzeń. I niezależnie od subiektywnej oceny jakości snu pojawiają się charakterystyczne dla okresu starości zmiany elektrofizjologiczne w zapisie snu, w tym redukcja lub nawet wyeliminowanie najgłębszych faz snu nREM.
Najczęściej występującym zaburzeniem snu jest bezsenność, czyli trudność w zapadnięciu w sen. Osoba dotknięta problemem może przez wiele godzin leżeć w łóżku i przewracać się z boku na bok, lecz mimo późnej godziny upragniony sen wciąż nie nadchodzi. To wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, ponieważ od jakości snu zależy ogólne zdrowie oraz samopoczucie. Pozostałymi znanymi zaburzeniami snu są między innymi:
Wszystkie przewlekłe zaburzenia snu wymagają obserwacji i diagnostyki.
Zaburzenia snu mogą wynikać z uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego, co ma miejsce np. podczas narkolepsji. Innymi możliwymi przyczynami są:
Jeśli chodzi o bezsenność i sen przerywany, najczęściej przyczyną jest nieodpowiednia higiena snu, czyli nieprzestrzeganie podstawowych wskazówek dotyczących komfortowego snu. Jest to między innymi chodzenie spać o nieregularnych porach, objadanie się przed snem, korzystanie bezpośrednio przed snem z urządzeń emitujących światło (komórka, laptop, telewizor) czy spanie w dusznym i gorącym pomieszczeniu.
Zaburzenia snu wynikające z przyczyn patologicznych powinny być leczone od podstaw, czyli przyczynowo. Zwykle uregulowanie choroby podstawowej lub jej wyleczenie (gdy jest to możliwe) skutkuje przywróceniem wysokiej jakości nocnego odpoczynku. Jeśli jednak zaburzenia snu wynikają ze stylu życia, należy przestrzegać następujących wskazówek:
Zawsze można wspomóc się medycyną alternatywną, czyli ziołolecznictwem i aromaterapią. Działanie nasenne mają napary z szyszek chmielu, melisy, kozłka lekarskiego lub lawendy, z kolei przy aromaterapii warto stawiać na olejki: lawendowy, rumiankowy, jaśminowy, bergamotowy i walerianowy.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły