
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Ból to ważny czynniki ostrzegawczy, który informuje, że z organizmem dzieje się coś niewłaściwego. Jego powstawanie może powodować wiele przyczyn, choć te najczęstsze to tzw. bodźce fizyczne (temperatura, związki chemiczne, prąd elektryczny).
Ból określany jest jako nieprzyjemne doznanie psychiczne jak i fizyczne wywołane przez uraz lub chorobę. Dolegliwości bólowe ściśle związane są dyskomfortem, a w niektórych przypadkach nawet z cierpieniem. Należy zaznaczyć, że odczuwanie bólu jest odbierane zawsze indywidualnie, ponieważ uwarunkowane jest genetyką.
Jeśli ból jest silny i trwa wyjątkowo długo może wywołać w człowieku skutki:
Należy podkreślić, że z fizjologicznego punktu widzenia ból jest bardzo ważnym objawem. Dzięki jego występowaniu jesteśmy w stanie wywnioskować pojawienie się patologicznych zmian w organizmie. Ból to także silny i naturalny mechanizm obronny przed działaniem szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego. Reakcja bólowa przestrzega więc przed negatywnym wpływem środowiska na nasz organizm.
Wyróżnia się kilka rodzajów bólu:
Zachodzi w wyniku urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego oraz na przebiegu ostrych infekcji. Jest bólem fizjologicznym, który zmusza do natychmiastowej reakcji ze strony organizmu.
Wynika z występowania w organizmie schorzeń o długotrwałym przebiegu jak np. stan zapalny trzustki czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Taki ból z biegiem czasu przestaje być odbierany jako sygnał informujący o zmianach patologicznych. Staje się bowiem objawem choroby, która odbiera siłę do życia i przyczynia się do wyłączenia osoby z życia społecznego. Ból przewlekły trwa dłużej niż 3 miesiące.
Występuje nawet po zagojeniu się rany oraz redukcji skutków urazu. Przykładem tego rodzaju bólu jest ból po przebyciu półpaśca.
Powiązany jest z unerwieniem narządów miąższowych. Charakteryzuje się różnorodnością obrazu, co oznacza, że inaczej boli zmieniony chorobowo pęcherzyk żółciowy, a inaczej zatkany kamieniem moczowód. Mimo to można go opisać jako tępy, rozlany o trudnej do określenia lokalizacji.
Występuje u osób, które przeszły amputację kończyny. Jego występowanie ściśle związane jest z pobudzaniem neuronów, które przekazują uczucia bólowe do ośrodkowego układu nerwowego.
Ból przeniesiony odczuwa się w innej okolicy niż ta, która obecnie jest drażniona. Zjawisko to związane jest z rozwojem embrionalnym człowieka.
Wynika z drażnienia receptorów, które występują w błonach surowiczych jam ciała czyli w opłucnej, otrzewnej czy osierdziu. Ból ścienny różni się od bólu trzewnego zlokalizowaniem (można stwierdzić dokładne miejsce występowania bólu) oraz typem (czy jest to ból ostry czy kłujący).
Głównym elementem, który odpowiedzialny jest za odczuwanie dolegliwości bólowych są tzw. wolne zakończenia nerwowe, które występują w każdym narządzie organizmu.
Powstaje na skutek podrażnienia receptorów bodźcem, który posiada duże natężenie. Następnie przekształca się w impuls elektryczno-chemiczny przenosząc się drogą nerwową do rdzenia kręgowego, a stamtąd do mózgu. Należy zaznaczyć, że na swojej drodze impuls nerwowy napotyka elementy hamujące sygnał bólu, w których syntezowane są związki o podobnym działaniu do narkotyków np. (endorfiny). Wykazują one działanie na receptory opioidowe występujące w mózgu czy rdzeniu kręgowym, które zmniejszają odczuwanie nieprzyjemnych doznań. To właśnie dlatego jesteśmy w stanie znieść bardzo silny ból głowy nie tracąc przy tym przytomności.
Powstaje na skutek zmian fizykochemicznych, które wytwarzane są w komórkach poddawanych ciągłej stymulacji bodźcem bólowym. Efektem tego jest tworzenie się nowych połączeń nerwowych oraz receptorów w błonie komórkowej. Wynikiem tego jest trwała lub tymczasowa zmiana aktywności i wrażliwości komórki. Dochodzi wówczas do wytworzenia się zjawiska jakim jest pamięć bólu.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły